TodayUA.com


Останні новини

Тайванська Foxconn отримала рекордний дохід у четвертому кварталі завдяки попиту на ШІ

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

як оцінювати новий пакет військової допомоги США

Декабрь 31
10:32 2024


Держдеп старається максимально використати виділений на Україну бюджет, щоб укріпити її позиції на фронті і в можливих перемовинах

«Готується важливе рішення США на підтримку України, очікуємо на нього вже завтра», – анонсував у неділю ввечері президент Володимир Зеленський. Виявилося, що предмет інтриги – черговий пакет допомоги Україні від США, але не звичайний, а рекордно великий – 2,5 млрд доларів. «Сьогодні я з гордістю оголошую про виділення майже 2,5 млрд доларів США на безпекову допомогу Україні, оскільки український народ продовжує захищати свою незалежність і свободу від російської агресії», – заявив учора Байден. З цих 2,5 млрд 1,22 буде надано за програмою USAI (Ініціатива сприяння безпеці України, через замовлення виробникам зброї), а 1,25 – за програмою PDA («скорочення президентських запасів», поставки зі складів Пентагону). Це 23 пакет (за USAI) від адміністрації президента Байдена та 73 транш обладнання з запасів Міністерства оборони від серпня 2021 року.

Американський президент, чия каденція добігає кінця, буквально «вишкрібає по засіках» все, що можна нам передати, бо далі перед Україною в плані військової підтримки Штатів – поки що повна невизначеність.

ЗАКРИТИ РАХУНКИ В ОЧІКУВАННІ ТРАМПА

Новий пакет допомоги включає ресурси для негайного використання на фронті, а також довгострокове постачання систем ППО, артилерії та інших критично важливих систем озброєння, йдеться у релізі Білого дому. За словами Джо Байдена, Пентагон використав всі кошти за програмою USAI, виділені Конгресом у квітні, і наразі триває процес постачання Україні «сотень тисяч артилерійських снарядів, тисяч ракет і сотень одиниць бронетехніки». За програмою PDA залишок від квітневого бюджету допомоги становить 1,5 млрд доларів (плюс 4,8 млрд залишків, отриманих у результаті перерахунків). З них до кінця каденції Байдена нам обіцяли відправити допомоги на 4,3 млрд.


Під час візиту до Києва. Фото ОП

З чим пов’язана така рішучість? На думку політолога, експерта-міжнародника Максима Несвітайлова, Білий дім зараз діє за принципом «якщо не зараз, то коли?»  «Це мало б статися набагато раніше – передача великих пакетів допомоги, а не крапельних по 200-300 млн, – вважає він. – Це теж чималі суми, але в масштабах цієї війни замалі». Виглядає так, що Україні надійде величезна кількість зброї, говорить військовий експерт Павло Нарожний, і це явно робиться «в пику» Дональду Трампу. «Каденція Байдена спливає за 20 днів і він намагається передати Україні все, що можна, мовляв, нехай далі новий президент дає тому раду», – вважає він. Так, днями видання The New York Times писало з посиланнями на неназваних чиновників Пентагону, що ЗСУ отримали вже 500 ракет ATACMS, нагадує він, і це для США вагомий обсяг (за даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень IISS, у жовтні 2023 року США мали 2100 таких ракет). «Не знаємо, наскільки це правда, але схоже, що демократи так діють у певному сенсі на зло новому президенту», – говорить Нарожний.

Ці гроші – просто гроші і не варто шукати глибинних причин їх виділення, вважає Несвітайлов. «У демократів не стоїть завдання якомога швидше політично «реанімуватись» – це неможливо, партія у стані глибокої стагнації, її чекає перебудова», – каже він. Якщо складуться ідеальні умови для них, то встигнуть подолати кризу за наступні 4 роки – зокрема, переосмислити, кого обиратимуть як лідерів. «Підозрюю, що частину коштів, які залишалися на допомогу нам (а десь місяць тому їх було ще близько 7 млрд), просто не встигали освоїти, час підтискав і треба було використати ресурс швидко, – міркує політолог Максим Джигун. – Звідси й колосальна – мабуть, найбільша за часи нашої війни, сума, виділена США одномоментно».

Критично важливі види озброєння з переліку дадуть Україні запас міцності на кілька місяців навіть у випадку, якщо новий президент США зайняв би скептичнішу позицію щодо підтримки України, говорить Джигун. «Ми сподіваємося, що цього не станеться, але пакет дійсно розрахований так, щоб ми цю воєнну зиму пройшли з мінімальними проблемами», – говорить експерт.


Важка зима на фронті. Фото Укрінформ

Тут може проглядатися і позитивний для нас сигнал. «Важливо відзначити, що зараз працює вже перехідна адміністрація, команда Байдена взаємодіє з Трампом, – говорить Максим Несвітайлов. – І те, що цей пакет допомоги реалізується, цілком може свідчити, що дія узгоджена, зокрема, з Дональдом Трампом». І він нібито й не при справах, намагаючись зберігати певну нейтральність перед аудиторією, яка не бажає, щоб США надавали Україні допомогу. «Він ніби й не причетний, а тим часом посилює переговорну позицію України на майбутнє, – пояснює експерт. – Та насправді, якби він був проти, учорашньої заяви б не відбулося». 

Але сам Джозеф Байден якраз відчуває, що після його президентства підтримка України може й закінчитися, переконаний Максим Джигун. «Судячи з риторики Трампа і його оточення, у них немає розуміння, як нині з росіянами спілкуватися, – говорить він. – Ті ж відчули смак впливу і сили і за останні тижні видавали дуже різкі однозначні ультимативні заяви, зокрема, на адресу американців». Мовляв, не факт, що взагалі братимуть участь у перемовинах найближчим часом. Тобто вирішили комунікувати з новою адміністрацією за принципом «задовольніть наші вимоги, а ми подумаємо, чи будемо далі спілкуватися», пояснює Джигун. В таких умовах дійсно, найкращий аргумент – побільше зброї у кишені.

ПРОТРИМАТИСЯ МІНІМУМ ДО ВЕСНИ, МАКСИМУМ – ДО ПЕРЕМОГИ

Невизначеність ставлення адміністрації Байдена щодо політики, яку провадив Джо Байден, могла спонукати його створити таку собі нову реальність, вважає Джигун – коли Україна посилить свої позиції за допомогою отриманої зброї. «Принаймні, зупинить наступ росіян, щоб цей переговорний трек, про який всі говорять, міг відбутися не в умовах, коли РФ диктує правила, захоплюючи село за селом, а коли Україна дає ефективний опір і змушує росіян висувати скромніші вимоги», – говорить політолог.

Як повідомили у Держдепі, у пакет допомоги цього разу увійдуть, зокрема, боєприпаси для систем протидії дронам (c-UAS), боєприпаси для ППО та HIMARS, артилерійські боєприпаси калібру 155-мм і 105-мм та інші «витратні матеріали». В першу чергу нас цікавлять системи протиракетної та протиповітряної оборони, далекобійні системи, каже Павло Нарожний. «Ворог спроможний виробляти балістичні, крилаті ракети у великих кількостях (120-150 «Іскандерів», «Калібрів» та ракет «Х-101»  на місяць за словами представника ГУР МО Андрія Юсова в інтерв’ю «Новини.LIVE». – Ред.) і нам потрібно багато самих систем і ракет до них (а вартість однієї – 1,5-2,5 млн доларів)», – говорить він. І це те, чим складно буде забезпечити себе без допомоги США. Також стали б у пригоді «Бредлі», які дуже ефективно показали себе в Україні і яких, за словами Нарожного, ще є тисячі на складах у Штатів. І так Україна, на думку експерта, виглядатиме максимально озброєною перед можливими перемовинами Трампа з Кремлем. «Коли востаннє такі великі пакети були? Хіба що у 2022 році, а після того – частіше на суми в сотнях мільйонів доларів», – звертає увагу Нарожний.

І це в той час, коли ворог цілеспрямовано розтягує лінію фронту, розуміючи, що у нас не вистачає людей і озброєння. «Формуються нові бригади, і Володимир Зеленський не раз говорив, що їх немає чим комплектувати, – каже військовий експерт. – Тож цей пакет зараз дуже доречний».


В очікуванні підкріплення. Фото Укрінформ

Нові бригади вже залучаються на деяких ділянках фронту, розповідає військовий експерт Олексій Гетьман, ще й непростих. Наприклад, 155-та окрема механізована бригада імені Анни Київської почала формуватися лише у вересні і вже воює на Покровському напрямку. Тож нема такої зброї, яка б нам не знадобилася.

«2,5 млрд – це непогані гроші, хоч в масштабах війни не такі великі. Але врахуймо, що ще буде допомога від Японії, країн Європи, – зауважує Гетьман. – А головне – змінюється бачення суті цього фінансування: вони починають розуміти, що це не меценатство, а інвестиція у власну безпеку».

Тетяна Негода, Київ

Перше фото www.brookings.edu

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com