Legatus

Останні новини

Могут ли бомбочки и пена для ванны навредить здоровью

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Колишні полонені українці розповіли в ООН про своє утримання у Росії

Январь 14
04:16 2025


Троє колишніх полонених Валерій Горішній, Наріман Джелял та Максим Буткевич розповіли в ООН про свій досвід перебування в російських вʼязницях і закликали членів Ради Безпеки ООН докласти всіх зусиль для звільнення незаконно утримуваних у РФ громадян України.

Як передає кореспондент Укрінформу, у понеділок відбулося неформальне засідання Радбезу ООН у форматі Аррії з обговорення порушень Росією міжнародного гуманітарного права щодо українських військовополонених та утримуваних цивільних осіб.

Інструктор Нацгвардії України Горішній зазначив, що брав участь в обороні Маріуполя у 2022 році, після чого потрапив у полон.

Військовослужбовці бригади «Азов», зазначив він, постають перед російським «судом» і отримують суворі тюремні терміни, часто аж до довічного ув’язнення, за звинуваченням у тому, що захищали свою Батьківщину.

Горішній розповів про катування, якому піддавали його та інших полонених.

«Це включає жорстоке, нелюдське поводження, жорстокі побиття, у тому числі зі смертельними наслідками, застосування електрошоку та інші форми тортур», — зазначив Горішній.

Часто тюремні охоронці «просто насолоджуються тортурами людей», додав він.

«Були довгі місяці, коли ми отримували всього по десять ложок каші й приблизно 150 грамів хліба на день», — сказав він.

Горішній розповів про підрив у ніч з 28 на 29 липня Оленівської вʼязниці, внаслідок чого загинуло 53 полонених.

«Ми наполегливо закликаємо вас докласти всіх зусиль для сприяння обміну військовополоненими», — звернувся Горішній до держав ООН.

Кримськотатарський активіст Джелял, засуджений до 17 років ув’язнення так званим «Верховним судом Криму», провів у в’язниці три роки, «тому, що публічно виступав проти російської окупації Криму».

Читайте також: У Росії діє ціла система катувань полонених, якій навчають відповідних «спеціалістів» — Юсов

«Я жив і працював в окупованому Криму, — зазначив він. — Внаслідок незаконного й політично мотивованого переслідування з боку російської окупаційної влади багато активістів і журналістів, включаючи мене, були заарештовані».

Проти них були сфабриковані кримінальні справи, застосовувалися тортури й жорстоке поводження, сказав Джелял.

Політв’язні у РФ позбавлені права на правосуддя, захиститися неможливо, додав він.

«Я особисто пережив багато випробувань, які є частиною життя політв’язнів, — погане харчування, відсутність медичної допомоги, моральні й фізичні приниження, цькування… — зауважив Джелял. — Мене та інших ув’язнених били, ображали й змушували вчити й співати російський гімн, але я цього не робив».

За словами Джеляла, відомо про утримання Росією щонайменше 218 кримських політв’язнів, з яких 132 — кримські татари, що свідчить про цілеспрямоване переслідування корінного населення.

«Але це лише верхівка айсберга, — зауважив він. — Тисячі громадян України в Криму стали жертвами політичних репресій, тисячі покинули свою батьківщину».

Правозахисник і військовослужбовець Буткевич, засуджений у РФ до 13 років колонії суворого режиму, є старшим лейтенантом 210-го окремого штурмового полку.

Читайте також: В Україні запрацювала платформа «Вільний step» для підтримки людей, які пережили полон та тортури

Приєднався до ЗСУ після початку повномасштабного вторгнення і в червні 2022 року потрапив у полон, де провів два роки й чотири місяці.

Буткевич розповів, як його побив російський офіцер, вимагаючи повторювати цитати Путіна про «історію України».

«Нас принижували, нам погрожували, змушували кричати «Слава Росії».

Врешті його поставили перед вибором: «або я підпишу визнання в скоєнні воєнних злочинів, що дасть можливість після оголошення вироку обміняти мене, або я відмовлюся, і вони перетворять моє життя на справжнє пекло чи просто застрелять».

Буткевич, за його словами, підписав папери, не маючи можливості прочитати їх. Відтак його було засуджено «за порушення Женевських конвенцій».

«Тому я переконливо прошу вас насамперед докласти всіх можливих і необхідних зусиль для якнайшвидшого звільнення українських військовополонених і незаконно утримуваних цивільних осіб, — звернувся Буткевич до держав ООН. — А тим часом — створити належний незалежний міжнародний механізм моніторингу місць утримання під вартою».

Як повідомляв Укрінформ, член незалежної міжнародної слідчої комісії ООН з розслідування воєнних злочинів РФ в Україні Пабло де Грейфф розповів у понеділок на неформальному зібранні РБ про тортури над полоненими українцями у російських вʼязницях.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


zh-CNenfrdeitplptruesuk