Як Northrop Grumman досяг успіху у виробництві зброї
Як досяг успіху американський виробник військової техніки Northrop Grumman і яка його роль у російсько-українській війні?
За майже три роки великої війни Україна суттєво наростила виробництво зброї, а «Укроборонпром» увійшов до списку 50 провідних оборонних компаній світу від Defence News. Проте потреба в західному озброєнні залишається високою. Одним з ключових її постачальників є американська Northrop Grumman.
Розвідувальні дрони RQ-4 Global Hawk над Чорним морем, фюзеляжі і системи РЕБ для F-16, танкові й артилерійські снаряди для ЗСУ, авіаносці та космічний телескоп James Webb, гармати M230LF та легендарний бомбардувальник B-2 Spirit – це лише частина величезного портфоліо компанії.
Стартувавши у 1930-х роках, Northrop та Grumman працювали окремо, а в 1994 році об’єдналися. Злиття швидко вивело спільне підприємство на новий рівень. Зараз Northrop Grumman працює всюди: у небі, на суші, у морі та в космосі.
Компанія замикає трійку оборонних гігантів світу за доходом (39,3 млрд дол. у 2023 році) та вважається третьою силою серед «великої п’ятірки» найбільших підрядників Пентагону після Lockheed Martin та RTX.
Чому Northrop і Grumman об’єдналися та як це вплинуло на їхнє майбутнє? Чим унікальні літаки B-2 Spirit і яка нова модель прийде їм на зміну? Яке озброєння Northrop Grumman виготовляє для України і скільки на цьому заробляє?
Початок і підйом під час Другої світової війни
Шлях Northrop Grumman до статусу оборонного гіганта бере свій початок від двох постатей аерокосмічної галузі США: Джека Нортропа та Лероя Груммана. Перший створив фірму Northrop у 1939 році, привернувши увагу інноваційним дизайном літаків. Грумман заснував авіабудівну корпорацію Grumman у 1930 році.
Обидві компанії пройшли через значні трансформації, перш ніж об’єднатися у 1994 році і стати одним з лідерів аерокосмічної та оборонної промисловості.
Джон Нортроп біля свого винищувача YB-49 Flying Wing, 1949 рік
Фото: Northrop Grumman
Як і для Lockheed Martin, трансформаційним періодом для Northrop і Grumman стала Друга світова війна. Легкі бомбардувальники N-3PB від Northrop допомогли британським ВПС, а P-61 Black Widow став першим нічним винищувачем.
Grumman стала синонімом морської авіації, постачаючи військово-морським силам США довговічні та ефективні винищувачі F4F Wildcat і F6F Hellcat («летючі кішки»). Вони підтвердили репутацію компанії як виробника міцних і надійних літаків. Жодна інша фірма не отримувала більше похвали від пілотів.
Батько «летючих кішок» Лерой Груманн
Фото: Cradle of Aviation Museum
Попит на винищувачі під час війни підштовхнув обох виробників до швидких інновацій: у післявоєнний період і Northrop, і Grumman почали виходити на нові напрямки аерокосмічних та оборонних технологій.
F4F Wildcats або “Дикі котики”
Фото: Getty Images
Розробки часів Холодної війни
Експерименти Нортропа привели до розробки у 1958 році крилатої міжконтинентальної ракети Snark. Ракета стала важливим кроком у гонці озброєнь під час Холодної війни, але у 1961 році, після розгортання новіших міжконтинентальних балістичних ракет, вона застаріла і її зняли з озброєння.
Згодом Northrop успішно застосувала концепцію низької вартості життєвого циклу при розробці N-156 – легкого надзвукового реактивного винищувача, який створили для простоти обслуговування й економічності в експлуатації. Разом з T-38 Talon N-156 став навчально-тренувальним літаком ВПС США, а в модифікаціях F-5 Freedom Fighter і F-5E Tiger II продавався по всьому світу.
Northrop F-5 Freedom Fighter в Ірані, 2006 рік
Фото: Getty Images
Тимчасом для Grumman став знаковим контракт на виробництво винищувача-перехоплювача з крилом змінної стрілоподібності F-14 Tomcat. Прийнятий на озброєння в 1973 році «котик» став найдорожчим винищувачем Заходу. Літаки експортували до Ірану, де вони досі стоять на озброєнні. F-14 Tomcat зняли з озброєння в США у 2006-му, замінивши F/A-18 E/F Super Hornet.
Серед інших знакових військово-морських літаків Grumman того часу – невеликий двомоторний штурмовик великої дальності A-6 Intruder (прийнятий на озброєння в 1963 році) і двомоторний E-2 Hawkeye (1964) – перший літак, розроблений для повітряної розвідки раннього попередження. У секторі цивільної авіації Grumman представила в 1958 році двомоторний турбогвинтовий літак G-159 Gulfstream I, згодом перетворивши його на сімейство популярних бізнес-джетів.
«Котик» Grumman F-14 Tomcat став найсучаснішим і найдорожчим винищувачем Заходу того часу
Фото: Getty Images
Активно розвивалася компанія і в космічній сфері, проєктуючи і будуючи місячні модулі Apollo Lunar Module, які доставляли астронавтів на поверхню Місяця.
Унікальність B-2 Spirit
Натомість Northrop, виготовляючи компоненти для інших аерокосмічних компаній, стала головним американським виробником безпілотників та основним постачальником систем наведення для тактичних і стратегічних ракет.
Знаковим для компанії став контракт на будівництво малопомітного бомбардувальника B-2 Spirit за концепцією Нортропа «літаюче крило». Уперше B-2 піднявся в повітря в 1989 році, а ще через чотири роки був прийнятий на озброєння. Виробництво припинили у 2000 році – загалом збудували 21 літак.
У 2008 році ВМС США замовили компанії модернізацію B-2 Spirit, яка коштувала майже 500 млн дол. На літаки встановили нове бортове обладнання та системи зв’язку. Завдяки модернізації бомбардувальники отримали доступ до єдиної бойової інформаційно-керівної системи Пентагону.
B-2 Stealth Bomber та винищувачі F-35 пролітають над річкою Гудзон під час військового параду на День незалежності США, 4 липня 2020 року, Нью-Йорк
Фото: Getty Images
У чому особливість B-2 Spirit? Бомбардувальник, укритий радіопоглинаючими матеріалами, призначений для прориву щільної протиповітряної оборони і доставки звичайної (до 18 тонн) або ядерної (16 термоядерних бомб) зброї.
B-2 вважається найдорожчим літаком у світі. У 1997 році вся програма оцінювалася майже 45 млрд дол., а вартість одного літака з урахуванням дослідно-конструкторських робіт на той момент сягала 2,1 млрд дол.
Уперше США застосували B-2 в бойових умовах під час операції НАТО в Югославії в 1999 році. На цілі скинули понад 600 високоточних бомб JDAM, які також застосували вперше. B-2 при цьому зробили безпосадковий переліт з бази ВПС США Вайтмен у штаті Міссурі до Косово і назад.
B-2 вперше використали в бойових умовах під час операції НАТО в Югославії у 1999 році
Фото: The National Interest
У наступні роки ці бомбардувальники також застосовували у війнах в Іраку та Афганістані, а у 2011 році – під час операції в Лівії. У жовтні 2024 року ВПС США вперше з 2017 року застосували В-2 в бою, провівши серію точкових ударів по підземних складах зброї хуситів у Ємені.
Зараз Northrop Grumman розвиває новітній стратегічний бомбардувальник B-21 Raider для застосування в умовах високих загроз «завтрашнього дня». Восени 2023 року він здійснив перший політ і згодом компанія отримала замовлення на виробництво. Вартість одного бомбардувальника може сягати 639 млн дол. Очікується випуск принаймні сто літаків B-21, які замінять B-1B та B-2A.
Northrop Grumman отримала контракт на виробництво B-21 Raider
Фото: Northrop Grumman
B-21 вважається наступним кроком у розвитку аерокосмічних інновацій. Цей наступник B-2 Spirit розроблений як дальній літак з високою живучістю, здатний долати сучасні системи ППО завдяки найсучаснішим засобам малопомітності.
Злиття, світове лідерство і перспективи
Закінчення Холодної війни призвело до істотного скорочення військових замовлень у США та інших країнах і занепаду авіабудівних проєктів. Аби уникнути серйозних фінансових проблем, у Grumman погодилися на злиття з Northrop за 2,1 млрд дол. Так у 1994 році утворилася компанія Northrop Grumman.
Згодом об’єднана корпорація додала до свого портфеля оборонний бізнес і бізнес електронних систем компанії Westinghouse Electric, а також поглинула Logicon Inc, що займається інформаційними технологіями.
Злиття Northrop і Grumman об’єднало технологічну досконалість і досвід обох фірм, створивши потужну компанію в аерокосмічній, оборонній та безпековій галузях. Корпорація швидко зарекомендувала себе як ключовий гравець.
Так, у сфері космічних досліджень Northrop Grumman відіграє важливу роль у розробці та запуску супутників, роблячи внесок у національну безпеку США та наукові відкриття. Серед найвідоміших космічних проєктів корпорації – телескоп James Webb, участь у програмі NASA «Артеміда» з розвитку пілотованих космічних польотів, а також розробка ракети-носія Antares 230.
Northrop купувала для проєкту Antares російські двигуни РД-181, а основний корпус ракети виготовляв український «Південмаш». У серпні 2022 року через велику війну компанія перенесла роботу над Antares з РФ та України до США.
Останній запуск ракети Antares 230 з російськими двигунами та першим ступенем і розгінним блоком, побудованими в Україні, відбувся в серпні 2023 року. Над новою конфігурацією ракети, Antares 330, компанія працює в партнерстві з Firefly Aerospace, яка раніше належала українцю Максиму Полякову.
Запуск ракети-носія Antares 230+, серпень 2023 року
Фото: NASA
Зважаючи на геополітичну напруженість – війни в Україні та на Близькому Сході, погрози Китаю силою повернути під свій контроль Тайвань, – велика увага приділяється виробництву ракет, танків і літаків. Це ідеальне середовище для таких диверсифікованих підрядників, як Northrop Grumman.
Особливістю компанії є те, що майже всі її основні оборонні програми «критично важливі». Нині компанія має втричі більше міжнародних програм, ніж шість років тому. Зокрема, програми протиповітряної та протиракетної оборони, а також протирадіолокаційних ракет AARGM-ER, які інтегровані з винищувачами F-35.
Крім того, фірма робить велику ставку на бомбардувальники B-21 Raider та міжконтинентальні балістичні ракети Sentinel, які є частиною ядерної тріади США.
Лише на ці дві програми припадають 15% продажів компанії. На винищувачі F-35 – ще 10%. Ці літаки будує Lockheed Martin, а Northrop постачає фюзеляжі. Компанія також змінила довгострокову стратегію і концентрується лише на проєктах, які, на її думку, принесуть найкращу фінансову віддачу від інвестицій.
Зброя для України
Northrop Grumman – один з п’яти ключових підрядників Пентагону для постачання зброї Україні та поповнення власних запасів. Компанія на цьому немало заробляє: за перші два роки великої війни її акції зросли на 18%. Якщо у 2022 році вона уклала контрактів на 13,7 млрд дол., то через рік – уже на 15 млрд дол. На тлі підвищеного попиту прогнози щодо прибутків постійно зростають.
Компанія виробляє гармати Bushmaster та боєприпаси середнього калібру, які Пентагон постачає ЗСУ. Її БПЛА RQ-4 Global Hawk регулярно здійснюють розвідувальні польоти вздовж кордону України.
У липні 2022 року голова корпорації Кеті Уорден заявила про готовність нарощувати виробництво зброї, закликавши Захід дати «чіткий сигнал про попит» на озброєння для України. Тоді вона наголосила, що наявних запасів зброї у довгостроковій перспективі може не вистачити.
Розвідувальні дрони RQ-4 Global Hawk регулярно літають над Україною
Фото: Getty Images
«Я б не сказала, що наші склади порожніють, але якщо нам дадуть прогноз, що такий же рівень постачань протримається ще кілька років, це буде безумовно не те, на що ми спиралися під час створенні запасів», – визнала тоді Уорден.
Її заклик у Пентагоні почули. Разом з Global Military Products Northrop Grumman у лютому 2023 року отримала контракт на 522 млн дол. на виробництво артилерійських боєприпасів калібру 155 мм для України.
Згодом Пентагон оголосив про передавання Україні десяти мобільних ракетних комплексів c-UAS з лазерним наведенням для протидії дронам. Система використовує машинне навчання і ШІ для швидкої ідентифікації цілей.
У листопаді 2023 року Пентагон уклав контракт на постачання «спеціальних боєприпасів» на 500 млн дол з п’ятьма підрядниками, серед них – Northrop Grumman і Global Military Products. Згодом ці дві компанії отримали ще одне замовлення на боєприпаси на 133 млн дол.
Наступним кроком стало оголошення планів щодо випуску боєприпасів середнього калібру в Україні. Згодом Northrop офіційно підписала угоду з «Укроборонпромом» щодо створення такого виробництва.
Деталей партнерства не розголошували, але корпорація виробляє майже всю номенклатуру боєприпасів у цьому діапазоні, зокрема, затребувані ЗСУ снаряди 25х137, 30х113, 30х173 та 35х228. Після підписання меморандуму з «Укроборонпромом» Northrop Grumman уклала схожу угоду з Литвою.
Боєприпаси калібру 30 мм виробництва Northrop Grumman
Фото: Northrop Grumman
Боєприпаси від Northrop постійно входять до пакетів допомоги, які погоджував Джо Байден і до, і після президентських виборів у США.
Нарощує компанія і виробництво ракетних двигунів до снарядів GMLRS, які Сполучені Штати дозволили Україні використовувати для ударів по території РФ. Компанія також отримує контракти на ракети SiAW класу «повітря-земля».
Танковий снаряд від Northrop Grumman
Фото: joint-forces.com
У листопаді 2024 року шість супутників Lockheed Martin і Northrop Grumman дозволили США відстежити перший удар РФ по Україні балістичною ракетою середньої дальності «Орешник».
За що Northrop Grumman критикують
Northrop Grumman, як і інші оборонні гіганти, постійно стикається з критикою. Зокрема, після продажу зброї Ізраїлю для війни з ХАМАС компанію звинувачували в «наживі на масових смертях». Ще одна поширена претензія – у забрудненні води й повітря та викидах вуглецю. У відповідь на претензії активістів компанія у 2008 році запустила програму екологічної стійкості.
Також не всім подобається використання мільйонів на лобізм та фінансування політичних проєктів. З 1990 року по 2002 рік Northrop Grumman пожертвувала щонайменше 8,5 млн дол. на виборчі кампанії. Її колишній керівник Джеймс Рош був міністром повітряних сил США за часів Джорджа Буша-молодшого. За даними CorpWatch, щонайменше сім колишніх топменеджерів або акціонерів Northrop Grumman обіймали посади в адміністрації Буша.
Гармата M230LF Dual Feed з подвійним боєпостачанням зможе одночасно боротися з повітряними та наземними цілями
Фото: Northrop Grumman
Крім цього, компанія не раз ставала об’єктом гучних судових справ. Зокрема, у 1999 році на Northrop Grumman подали до суду за те, що вона свідомо передала ВМС США дефектні літаки, вимагаючи 200 млн дол. компенсації. Через десять років компанія погодилася виплатити 325 млн дол. для врегулювання спору.
Згодом корпорацію звинуватили в шахрайстві на понад 100 млн дол., систематичному завищенні цін на радіолокаційні перешкоди та інші високотехнологічні пристрої, що використовуються в B-1, B-2 та F-15. Northrop Grumman виплатила 111 млн дол., аби закрити справу в досудовому порядку.
let facebook_loaded = false; function loadFacebook(){ facebook_loaded = true; (function(d, s, id) {var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];if (d.getElementById(id)) return;js = d.createElement(s); js.id = id;js.src = "https://connect.facebook.net/uk_UA/sdk.js#xfbml=1&version=v19.0&appId=166620513397294";fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, "script", "facebook-jssdk")); } /*document.addEventListener('DOMContentLoaded', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });*/ document.addEventListener('scroll', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий