TodayUA.com


Останні новини

Витрати користувачів на мобільні ШІ-застосунки у 2024 році зросли на 200% і досягли майже $1,1 мільярда

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

закон про підвищення податків та вдосконалення процедур зі встановлення інвалідності

Январь 23
09:34 2025


Медико-соціальна експертиза буде більш прозорою, а додаткові бюджетні надходження сприятимуть фінансуванню критичних секторів
До 252 випуску Індексу реформ за період з 18 листопада до 1 грудня потрапили чотири регуляції. Значення Індексу, як і в попередньому випуску, становить 0,8 бала. Найвищу оцінку експертів (+2 бали) отримав закон, який удосконалює процедуру проведення медико-соціальної експертизи. Він продовжує реформу системи встановлення інвалідності, про яку ми писали в попередньому випуску. Також у фокусі випуску – закон про підвищення податків.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

УДОСКОНАЛЕННЯ ПРОЦЕДУР УСТАНОВЛЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ, +2 БАЛИ

Закон 4030-ІХ удосконалює процедури проведення медико-соціальної експертизи. Щоби процес встановлення інвалідності був більш прозорим, на засіданні Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) разом з особою може бути присутній її адвокат, законний представник та/або лікар чи фахівець із реабілітації. Адвокат чи представник особи мають право здійснювати аудіо- та відеофіксацію засідання комісії. 

Протягом місяця з дня отримання рішення комісії особа має право його оскаржити. До скарги можна долучити запис засідання. Комісія, яка проводила експертизу, зобов’язана протягом трьох днів після надходження скарги спрямувати документи особи на розгляд комісією другого рівня, яка протягом місяця проведе повторний огляд.

Законопроєкт про удосконалення роботи МСЕК був зареєстрований ще 30 квітня 2024 року, а Рада підтримала його 29 жовтня. До того як Президент підписав Закон 4030-IX (18 листопада), Кабінет Міністрів уже опублікував постанову, що ліквідовує МСЕК та утворює замість неї експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. Тому припускаємо, що порядок проведення експертизи, який встановлює аналізований закон автоматично стосуватиметься експертних команд.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров’я:

«Утворення лікарських комісій при потужних лікарнях та цифровізація поліпшать якість проведення експертизи. Але розв’язання головної проблеми – де-факто призначення соціальної допомоги медичними фахівцями та загалом радянські підходи до призначення допомоги – відкладене у часі». 

ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ, +1 БАЛ

28 листопада Президент підписав Закон 4015-IX про підвищення податків, який набув чинності з 1 грудня 2024 р. 

Ключові новації закону стосуються військового збору. На період дії воєнного стану фізичні особи, окрім військових, сплачуватимуть військовий збір у розмірі 5% від доходу, а не 1,5%, як раніше. Також військовий збір у 2025 р. уперше сплачуватимуть:

● платники єдиного податку ІІІ групи у розмірі 1% від доходу;

● ФОП І, ІІ та ІV груп у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, тобто у 2025 році у сумі 800 грн щомісяця.

Тепер військовий збір буде надходитиме на фінансування ЗСУ через спецфонд. Раніше ці кошти йшли до загального фонду державного бюджету та могли бути спрямовані не лише на військові потреби. 

Ставки податку на прибуток для банків знову підвищили до 50% для прибутків за 2024 рік (раніше таку ставку запроваджували для прибутків за 2023 рік, на 2024 рік мала працювати ставка 25%), а для фінустанов підняли з 18% до 25%. Щоб забезпечити швидку реакцію системи бронювання на зміну рівнів заробітних плат працівників, які можуть бути заброньовані, запроваджено місячну звітність щодо ПДФО та ЄСВ замість квартальної. 

Закон зобов’язав підприємців, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, щомісяця сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним. Розмір авансового внеску становить 60 тис. грн у разі реалізації двох та більше видів пального; 30 тис. грн у разі реалізації виключно скрапленого газу; 45 тис. грн, якщо частка реалізації скрапленого газу в загальному обсязі реалізованого пального протягом місяця становить 50% і більше. За несвоєчасну сплату авансового внеска на платника можуть накласти штраф або позбавити його ліцензії на торгівлю пальним. Штрафи встановлені у розмірі 5% від погашеної суми податкового боргу (у разі затримання сплати внеску до 30 днів) чи 10% погашеної суми податкового боргу (якщо затримано сплату внеску більш ніж 30 днів). 

Також закон підвищує мінімальну суму податкових платежів з одного гектара сільськогосподарської землі до 1400 гривень за гектар, підвищує мінімальні ціни на вино та виноробну продукцію та збільшує ренту на пісок, щебінь та каолін. 

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТКИ

Юлія Маркуц, Центр аналізу публічних фінансів та публічного управління КSE:

«Передбачені законом зміни мають плюси для держави. Передовсім додаткові бюджетні надходження сприятимуть фінансуванню критичних секторів, зокрема оборони. Зміни в адмініструванні податків (у періодах подання податкових звітів щодо ПДФО та ЄСВ: тепер їх подаватимуть щомісяця, а не щокварталу) сприятимуть підвищенню прозорості податкової системи, швидшому отриманню актуальної інформації податковими органами, зменшенню ризиків ухилення від сплати податків. 

Проте положення закону містять низку негативних моментів для бізнесу. Потенційне посилення податкового навантаження на бізнес може спричинити зростання витрат і, як наслідок, негативно вплинути на економічну активність. Це особливо стосується малого та мікробізнесу, зокрема тих, хто перебуває на І та ІІ групах спрощеної системи оподаткування. За новими правилами, такі підприємці додатково сплачуватимуть 10% мінімальної зарплати на місяць у вигляді військового збору, що наразі становить 800 грн. Також збільшення адміністративного навантаження на роботодавців створить додатковий фінансовий і операційний тиск на підприємців, особливо на малий та середній бізнес».

Графік 3. Події, що визначали значення Індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямами, тому вона може перевищувати +5 або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України з впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямами: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес-середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Фото: depositphotos.com/ua

Автори:

Вікторія Виговська, молодша аналітикиня «Індексу реформ»

Вокс Україна 

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com