Що робити з резервним живленням, коли немає відключень
Закінчився черговий опалювальний сезон в умовах російських ударів по енергетичній інфраструктурі. Світло наразі є, тож постає питання, як розпорядитися накопиченим обладнанням.
Дякуючи нашим енергетикам, протиповітряній обороні та партнерам, що передавали енергетичне обладнання, вдалося не лише стабілізувати стан енергосистеми на рівні минулого року, а й суттєво його покращити. Принаймні на це прямо вказує кількість відключень електроенергії цієї зими.
Підприємства та мешканці теж доклалися до цього, встановлюючи системи резервного живлення на базі газових та дизельних генераторів, когенераційних установок, гібридних сонячних електростанцій та систем акумулювання: від зарядних станцій до повноцінних системи резервування на будинок чи квартиру.
Зараз у багатьох постало питання, що з усім цим робити, якщо відключень більше не буде. Щоб відповісти на нього, подивімося на роботу нашої енергетичної системи, на її взаємодію з євросоюзівською, до якої ми підключенні.
Особливістю системи електропостачання є необхідність споживати стільки енергії за одиницю часу, скільки її виробляється. Це дуже впливає на її вартість. Якщо електроенергії виробляється забагато – ціна знижується. Якщо є дефіцит – повинні включатися установки з високою собівартістю електроенергії (генератори на вугіллі та газі) і вартість суттєво зростає. Велика кількість сонячних електростанцій призводить до низької вартості електроенергії в світлу пору доби в сонячні дні.
Нижче показані вартість та обсяг купівлі електроенергії протягом доби за кілька днів березня 2025 року. Як бачимо, вартість електроенергії коливається від 10 коп. за кВт-год у сонячний день до 8-9 грн увечері (причому незалежно від того, робочий день чи вихідний). Уночі ж електроенергія вартує 2-3 грн. за кВт-год. Слід зазначити, що ці ціни вказані без податку на додану вартість і не включають вартості постачання та розподілу електроенергії (близько 2,5 грн. за кВт-год).


Обсяги продажу та ціна на електроенергію на ринку «на добу наперед»
Джерело oree.com.ua
Подібну тенденцію спостерігаємо і при аналізі обсягів купівлі електроенергії на ринку ЄС: у вечірні години ми імпортуємо з Угорщини, Польщі та Словаччини приблизно стільки ж електроенергії, скільки виробляє блок атомної електростанції.

Обсяги купівлі електроенергії з країн Євросоюзу
Джерело: newtransparency.entsoe.eu
Тож основним напрямком використання систем накопичення та резервування, що були встановлені, є накопичення електроенергії в сонячні години або вночі і її використання або продаж у вечірній час, коли попит, а отже, ціна найбільші.
Наразі на цьому ринку можуть працювати лише компанії. Для побутових споживачів є опція «нічний тариф», а в майбутньому, думаю, з’явиться можливість отримувати електроенергію за цінами на ринку. Середньозважені ціни з урахуванням постачання та розподілу для комерційних споживачів наразі у 2-2,5 разу вищі, ніж для побутових, отже, 4,32 грн за кВт-год – це не назавжди.
Розуміючи, що діється на ринку електроенергії і як ми можемо на нього вплинути, спробуємо сформувати найбільш ефективні варіанти використання обладнання для резервування в умовах безперебійної роботи енергосистеми.
Бензинові та дизельні генератори залишаться лише як резервне джерело. Вартість електроенергії від них не дозволяє конкурувати з електроенергією від електричної мережі, але поки йдуть бої, це дуже хороший донат для військових та цивільних біля лінії зіткнення, де відсутнє електропостачання.

Генератори, що працюють на природньому газі, за вартості газу 16-20 грн за куб. м дають електроенергію за собівартістю 5-6 грн за кВт-год. Вони конкурентні ввечері, особливо для підприємств, де вартість електрики з урахуванням розподілу і доставки в цей час може перевищувати 10 грн. Такі генератори можуть стати джерелом електроенергії в пікові години і знизити потребу в її імпорті.

Системи накопичення на базі інверторів та акумуляторних батарей, а також потужних зарядних станцій, стаціонарно підключених до мережі будинку чи квартири, напевно, були найраціональнішим вибором свого часу. До них віднесемо установки потужністю понад 3 кВт з накопичувачами понад 2 кВт-год.
Ці системи можна використовувати для накопичення електроенергії в години, коли вона дешева, і використання в періоди, коли вона дорога. Це дозволить економити сімейний бюджет чи бюджет компанії, допомагати енергосистемі та знижувати імпорт. За можливості їх можна доповнити сонячними панелями, що стали суттєво дешевшими, ще більше знижуючи вартість електроенергії для власних потреб.
Сонячна генерація в нинішніх умовах цікава саме для власних потреб. «Зелений» тариф добігає кінця, а продавати на ринок електроенергію по 10-50 коп. не дуже цікаво. Хоча опція накопичувати її та продавати дорожче ввечері залишається.

Невеликі зарядні станції (до 2 кВт потужності з накопичувачем до 2 кВт-год) суттєво вплинути на енергетичну ефективність навряд чи зможуть, але як хороше джерело безперебійного живлення для важливої техніки – цілком. Також їх можна використовувати як тихе джерело електроенергії на віддалі від дому, для чого вони і створювалися. Сподіваюся, що час для відпочинку на природі скоро таки настане.
Наразі ж це необхідна річ для бійців на фронті, які потребують підзарядки для дронів та рацій і живлення для старлінків, тож це може стати чудовим донатом.

Дахові сонячні станції забезпечать, принаймні влітку, повну автономність та мінімізують вартість електроенергії, що купується з електричної мережі.
Серед варіантів підвищення ефективності цих систем – налаштування режимів заряду та розряду батарей таким чином, що максимально повно використовувати сонячну генерацію, а якщо все одно є надлишок, то використати його для підігріву води чи інших потреб, заміщуючи не лише електричну енергію, а й природний газ.

У майбутньому такі об’єкти можуть об’єднуватися у «віртуальні електростанції», які гнучко підлаштовуватимуться до потреб енергосистеми, керуючись з єдиного центру. Їх розміщення дуже ускладнить завдання вимкнути електроенергію всім.
Тож попри все Україна та українці стали більш стійкими та енергонезалежними, навчилися виживати і забезпечувати собі комфорт у період масових ударів росіян по енергосистемі, а в подальшому більшість наших систем резервування допоможе вибудувати стійку енергосистему і перетворитися з простого споживача на «активного», що не лише споживатиме, а й вироблятиме електроенергію.
Технології у світі досягли того рівня, коли це стало можливим та доступним за вартістю. Україна може стати однією з перших країн, де кожний будинок чи підприємство – це повноцінний учасник ринку електричної енергії.
Наприкінці ще раз дякую всім причетним до роботи та відновлення енергосистем: електричних, газових і теплових мереж. Вони зробили диво, яке ще довго будуть вивчати на лекціях із забезпечення стійкості енергосистем в усьому світі.
Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
let facebook_loaded = false; function loadFacebook(){ facebook_loaded = true; (function(d, s, id) {var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];if (d.getElementById(id)) return;js = d.createElement(s); js.id = id;js.src = "https://connect.facebook.net/uk_UA/sdk.js#xfbml=1&version=v19.0&appId=166620513397294";fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, "script", "facebook-jssdk")); } /*document.addEventListener('DOMContentLoaded', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });*/ document.addEventListener('scroll', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий