Ревальвація гривні: тимчасове диво чи результат правильної політики
Чому зміцнення української валюти є не простою реакцією на зовнішні коливання, а має й внутрішнє підґрунтя?
У березні-квітні 2025 року українці отримали несподіваний, але приємний сигнал – гривня почала зміцнюватися. Курс долара опустився нижче психологічної позначки 42 грн/дол, що викликало пожвавлену дискусію: чи надовго це, і що насправді стоїть за ревальвацією національної валюти?
Поясню, чому цей процес не є простою реакцією на зовнішні валютні коливання, а також має внутрішнє підґрунтя.
Глобальний фон: долар втрачає, але не все так просто. Дійсно, у світі американська валюта поступово слабшає. Наприкінці 2024 року курс євро становив 1,04 дол, а навесні 2025-го – вже понад 1,14 дол. Це пов’язано з торгівельними війнами, очікуваннями щодо м’якшої монетарної політики Федеральної резервної системи та рецесією економіки США, зміною ринкових настроїв і притоком капіталу в єврозону.
Проте курс валют в Україні – це не копія світових трендів. Наш ринок працює за своїми правилами, і тут визначальним є баланс попиту та пропозиції валюти, а також дії Національного банку. Ключовий фактор – валютні інтервенції НБУ.
У першому кварталі 2025 року Нацбанк активно впливав на ринок: загалом було продано 9 млрд дол., щоб згладити коливання та стримати тиск на гривню. Найбільше – понад 1 млд дол в тиждень – витрачалося впродовж перших тижнів січня. Проте вже в лютому темпи інтервенцій сповільнилися, а гривня почала ревальвувати. Це не випадковість.
НБУ, ймовірно, дозволив гривні трохи «відіграти» назад – з кількох причин:
• по-перше, для стримування інфляції;
• по-друге, щоб не демотивувати збереження в гривні (активи в гривні мають бути інвестиційно-привабливими);
• і по-третє, тому що ситуація на ринку дозволила зменшити обсяг інтервенцій НБУ.
Зміна поведінки учасників ринку. Банки та корпоративні клієнти вже адаптувались до нових реалій: попит на валюту стабілізувався, імпортери діють обережно, а експортери ймовірно активніше продають валюту.
Водночас фізичні особи зайняли вичікувальну позицію: багато хто припинив купувати долар за поточним курсом, розраховуючи на «дно» і вигіднішу точку входу. Цей ефект сам себе підсилює: менше покупців – нижчий попит – стабільніша гривня.
Сезонність і бюджетні чинники. Наприкінці березня – початку квітня традиційно зростає потреба у гривні для сплати податків. Це теж зміцнило попит на національну валюту. До того ж, у цей період міжнародна допомога надходить ритмічно, що підтримує валютну ліквідність. Плюс посівна і аграрії продають свої валютні кошти для забезпечення ефективної посівної компанії.
Що буде далі? Хоча зміцнення гривні виглядає позитивним сигналом, є кілька ризиків:
• у другому півріччі очікується зростання імпорту (зокрема енергоносіїв);
• військові ризики та їх негативні наслідки;
• фіскальні потреби держави зростатимуть.
Тож до кінця року курс долара може поступово коливатись в різні сторони, проте НБУ має всі інструменти для стримування різких коливань. Золотовалютні резерви Національного банку на кінець року за прогнозами складуть більше ніж 40 млрд дол.
Висновок: гривня зміцнилась не випадково, це результат зваженої політики Національного банку України, покращення зовнішньоекономічного балансу та зміни очікувань громадян. Але валютна стабільність – не мета сама по собі.
Це лише інструмент для відновлення довіри до економіки, стримування інфляції та збереження купівельної спроможності українців. І дуже важливо, щоб ми використовували цей момент – для реформ, модернізації економіки та зміцнення фінансової стійкості країни навіть в умовах війни.
Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
let facebook_loaded = false; function loadFacebook(){ facebook_loaded = true; (function(d, s, id) {var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];if (d.getElementById(id)) return;js = d.createElement(s); js.id = id;js.src = "https://connect.facebook.net/uk_UA/sdk.js#xfbml=1&version=v19.0&appId=166620513397294";fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, "script", "facebook-jssdk")); } /*document.addEventListener('DOMContentLoaded', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });*/ document.addEventListener('scroll', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий