TodayUA.com


Останні новини

Президент Чехії вважає, що Росія вже давно та свідомо використовує тактику затягування війни

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Атлант не розправив плечі. Що відбувається в гірничій промисловості

Май 21
14:39 2025

Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат з групи «Метінвест» простоює. Зупинкою погрожує і Полтавський ГЗК з групи Ferrexpo. Яка ситуація у вітчизняному гірничому комплексі?

Після вибухового відновлення експорту залізної руди на початку 2024 року, яке сталося завдяки відкриттю морського коридору восени 2023-го, ця галузь вийшла майже на 50% від довоєнних показників. Однак з початку 2025 року обсяг продажу мінералів за кордон знову зменшується.

За січень-квітень він упав на 10,2% порівняно з аналогічним періодом 2024-го до 11,15 млн тонн. У грошовому вираженні втрати ще більші: майже 21%. У перші чотири місяці валютна виручка становила 892 млн дол. проти 1,13 млрд дол. у 2024 році.

За оцінками видання GMK Center, у 2025 році фізичні обсяги відвантаження руди на експорт можуть упасти на 15% до 27 млн тонн. На підприємствах говорять про ризик ще глибшого падіння.

Галузь, яка поки що приносить валюту

Рудний сектор – третє за величиною джерело валютної виручки України після аграрної продукції (олія та кукурудза). Його криза боляче б’є по економіці. Хоча світові ціни на руду зараз вищі, ніж у 2015-2018 роках, основна проблема – внутрішні витрати і світовий попит.

Зростання цін на електроенергію та логістичні послуги роблять українську руду менш конкурентною. За словами фінансового директора Ferrexpo Миколи Клавдієва, у другій половині 2024 року виробничі витрати зросли на 11 дол. до 76,5 дол. за тонну котунів з 65-відсотковим вмістом заліза.

У «Метінвесті» додають до цих витрат значний розмір акцизу в ціні дизельного пального – майже чверть його вартості, хоча кар’єрна техніка не їздить автошляхами, для обслуговування яких призначений цей податок.

Цей фактор став останньою краплею для зупинки Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату влітку 2024 року. Подібна ситуація складається і на Полтавському ГЗК, де, окрім економічного тиску, триває боротьба з ДБР за майбутнє активу.

Певне нагнітання драматизму представниками галузі можна пояснити їхньою протидією планам «Укрзалізниці» підвищити тарифи на вантажні перевезення на 37%. Це підвищення означатиме зростання логістичної складової ще на 2,7% в секторі, де вона і так подвоїлася з 2022 року.

Галузь уже не вперше проходить через кризу. У 2022-2023 роках вона не могла експортувати морем, що було серйознішим ударом, ніж теперішній тарифний тиск. Зараз ситуація точно не набагато гірша, ніж у 2015-2016 роках, коли був період наднизьких світових цін.

Перспективи, як зазвичай, похмурі

Перспективи гірничого комплексу країни виглядають похмурішими, ніж раніше, і не лише через внутрішні проблеми галузі.

«Весь експорт залізної руди з України зараз під загрозою, бо події 2025 року можуть зробити його економічно невигідним на дуже довгий період. Річ у тім, що наприкінці 2025 року в Сіманду (африканська Гвінея) запускається найбільший у світі кар’єр з видобутку залізної руди, який понад 25 років будував консорціум у складі австралійсько-британської Rio Tinto та китайської Chinalco», – каже співзасновник та керівний партнер FinPoint Сергій Будкін.

Проєкт Simandou принесе 60 млн тонн додаткової залізної руди на рік. Це удвічі більше за річний обсяг експорту з України.

При цьому попит на руду падає через уповільнення економіки Китаю і спад у сталеливарній промисловості. «Металургійний сектор очікує довга холодна зима, яка може бути гіршою за кризи 2008 і 2015 років», – попереджає голова China Baowu Steel Group Ху Ванміну.

Аналітики S&P Global Commodity Insights прогнозують, що середня ціна на руду у 2025 році становитиме 98 дол. за тонну, а до 2031-го вона може знизитися до 73 дол. за тонну. Для українських виробників це серйозний виклик.

Удари кризи в ГМК для української економіки відчуватимуться набагато сильніше в умовах турбулентності найбільшого експортного сектору країни – агропромисловості.

У 2024 році Україна стала третім за обсягом постачальником агропродукції в ЄС після Бразилії та Великої Британії, заробивши 13,1 млрд євро. Проте з 6 червня 2025 року втрачає чинність режим «торговельного безвізу». Натомість ЄС планує запровадити перехідні заходи до оновлення торговельної угоди.

Уже зараз між імпортом в Україну та експортом з неї – двократна різниця. Кризові події в ключових експортних галузях – аграрній та гірничорудній – можуть ще більше посилити цю диспропорцію.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com