TodayUA.com


Останні новини

Нацбанк показав курс валюта на понеділок 7 липня

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Які фінансові інструменти сприяють безперебійній роботі бізнесу

Июль 04
08:43 2025

Як лізинг, факторинг та страхування підтримують малі та середні підприємства.

Крім залучення додаткового фінансування, розвиток бізнесу залежить від здатності ефективно керувати наявними ресурсами та зменшувати ризики. У реаліях підвищеної нестабільності дедалі більшого значення набувають альтернативні інструменти, які допомагають компаніям зберігати гнучкість і запобігати втратам.

Лізинг, факторинг і страхування – приклади таких рішень, які дедалі активніше використовують малі та середні підприємства. Вони можуть стати доповненням до традиційних джерел фінансування та окремим шляхом до стійкого зростання.

Ринковий контекст

Попит на альтернативні фінансові інструменти зростає. За даними Ukrainian Leasing Association, у 2023-2024 роках стабільно розвивалася сфера корпоративного лізингу. Вартість нових угод у другому кварталі 2024 року становила 4,8 млрд грн, що на 45% більше, ніж в аналогічному періоді 2023-го.

Статистика Нацбанку свідчить, що кількість операцій факторингу лише в першому кварталі зросла майже на 10%. Очікується, що бізнеси будуть ще активніше використовувати цей інструмент після недавнього ухвалення закону про факторинг. Згідно з новим документом, ринок адаптують відповідно до міжнародних стандартів. Це означає, що надання факторингових послуг стане більш прозорим.

Паралельно активізується ринок страхування бізнесу. У червні 2024 року під час конференції з відновлення України URC 2024 уряд уклав угоди із страхування компаній від воєнних ризиків на загальну суму понад 350 млн дол. До кінця року розмір капіталу українських страховиків на покриття цієї категорії перевищив 440 млн дол. У 2025 році низка іноземних страхових брокерів запустила гарантійні програми страхування для українських компаній, тож страхові суми будуть рости.

Пропоную детальніше розглянути, як кожен з цих інструментів сприяє підтримці та розвитку малого та середнього бізнесу.

Лізинг – гнучка альтернатива купівлі обладнання

Лізинг дозволяє бізнесу брати в довгострокову оренду техніку, транспорт чи інше обладнання з можливістю викупу. Це допомагає уникнути значних одноразових витрат на старті і забезпечити стабільний кеш-флоу. Щомісячні внески традиційно нижчі, ніж у випадку кредиту. До того ж, лізингові платежі можна списувати на витрати, а отже, знизити податкове навантаження. Інструмент використовують виробничі, сільськогосподарські, логістичні та будівельні підприємства.

Найбільше лізингових операцій на українському ринку здійснюється через державний Приватбанк і компанію OTP Leasing. Стандартний аванс стартує від 20% вартості обладнання. Термін фінансування – один-сім років залежно від можливостей бізнесу. Оформити лізинг можуть не лише компанії з багаторічним досвідом, а й стартапи, якщо є чіткий план та фінансова спроможність.

Фінансування можливе у гривні, доларах та євро з прив’язкою до курсу. Також доступна грантова допомога від міжнародних організацій на частину фінансування (EBRD, IFC). Це суттєво здешевить проєкт і зробить вхід у лізинг доступнішим.

Факторинг – інструмент прискорення обігу коштів

Факторинг допомагає покривати касові розриви в період очікування на оплату від клієнта. Якщо компанія виробляє чи постачає продукцію на умовах відстрочення платежу, то фактор (банк чи інша фінустанова) оплачує рахунок замість покупця з незначною комісією, а той розраховується з банком у визначені терміни.

В Україні з 2023 року діє програма «Доступний факторинг» у рамках державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» для забезпечення мікро-, малого та середнього підприємництва оборотним капіталом. Вона передбачає компенсацію відсоткової ставки за факторинг до 13% річних. Факторингове фінансування покриває до 95% від суми дебіторської заборгованості, але не більше 150 млн грн включно з коштами, отриманими в рамках інших державних програм.

Факторинг особливо вигідний для дистриб’юторів, сервісних компаній, будівництва та оптового B2B-сегменту, де робота з відстрочкою платежу є нормою.

Страхування ризиків – стійкість до форс-мажорів

Малий та середній бізнес часто недооцінює інструмент корпоративного страхування. Проте в українських реаліях він не лише захищає активи, а й запобігає виникненню критичних фінансових збитків, спричинених боями, обстрілами, стихійними явищами, протиправними діями третіх осіб. Застрахований бізнес може швидше відновити роботу після втрат, пошкоджень чи навіть перерви в господарській діяльності і не витрачати власні резерви на ліквідацію наслідків.

За даними страхової компанії INGO, найчастіше компанії в Україні стикаються з пошкодженнями водою, це найтиповіший ризик з найменшими втратами. Найбільш небезпечними є пожежі: хоча вони трапляються рідко, проте мають найвищий потенційний збиток і можуть повністю зупинити операційну діяльність. Зростають ризики стихійних явищ, а крадіжки чи вандалізм залежать від об’єкта, його локації та захисту. В останні роки зросла кількість програм страхування воєнних ризиків.

Наявність страхового покриття підвищує довіру з боку банків та інвесторів, а іноді є обовʼязковою умовою для укладення міжнародних угод.

Процес залучення альтернативних фінансових інструментів бізнесом може здатися заплутаним. Уряд спільно з міжнародними фінансовими установами запроваджує та оновлює програми підтримки, щоб полегшувати компаніям доступ до ресурсів.

Для створення найбільш вигідних умов потрібен прямий та ефективний діалог між бізнесом, владою та фінансовими установами. Для цього KSE Institute збирає думки підприємців, щоб краще розуміти ключові виклики та бар’єри в залученні фінансування. Опитування допоможе розробити рекомендації, які стануть основою нових програм підтримки МСБ, дозволять ефективно адаптувати чинні програми і забезпечити максимальні переваги для українського бізнесу.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com