Україна закликала ОЗХЗ створити механізм для притягнення Росії до відповідальності
“Механізм атрибуції дозволить ОЗХЗ не лише встановлювати факти використання заборонених речовин, а й чітко визначити винних у порушеннях Конвенції про заборону хімічної зброї”, — сказав постійний представник України при ОЗХЗ Андрій Костін.
На засіданні він наголосив на збільшенні випадків використання Росією небезпечних хімічних речовин, зокрема хімзасобів боротьби із заворушеннями, як методу ведення війни проти України.
За його словами, у період з лютого 2023 року до сьогодні задокументовано 9905 випадків застосування окупантами боєприпасів, які містять небезпечні хімічні речовини, зокрема 2-хлоробензальмалононітрил (CS), хлорацетофенон (CN), а також хлорпікрин та меркаптани (малодоранти). Крім того, зафіксовано 2591 випадок звернень українських військовослужбовців до медзакладів із симптомами хімічного ураження різного ступеня тяжкості.
Українська делегація привернула увагу до трьох субстантивних звітів ОЗХЗ, в яких було підтверджено, що передані Україною докази — 7 російських газових гранат типу РГ-Во, зразки ґрунту і трави — містять речовину CS, яка входить до складу засобів ведення боротьби із масовими заворушеннями (RCAs).
На полі бою такі засоби створюють смертельно небезпечні умови, змушуючи військових або терпіти фізичну недієздатність, або ризикувати життям, виходячи з окопів, де їх можуть розстріляти. Це прямо порушує пункт 5 статті 1 Конвенції про хімічну зброю (КХЗ), яка забороняє використання таких засобів у війні через їхню нелюдську дію, заявив Костін.
За інформацією компетентних органів України, гранати РГ-Во виготовляються на російських підприємствах, зокрема в науковому центрі “Прикладна хімія” та Науково-дослідному інституті прикладної хімії.
Костін звернувся до генерального директора ОЗХЗ та держав-членів Виконавчої ради ОЗХЗ із проханням вжити заходів щодо створення незалежного та неупередженого механізму, відповідно до Конвенції про хімічну зброю, який має розслідувати випадки ймовірного застосування хімічної зброї в Україні, оцінювати наявні дані та встановлювати осіб, які є виконавцями, організаторами або спонсорами такого застосування.
Постпред наголосив, що Україна високо цінує єдність та послідовність міжнародної спільноти у застосуванні санкцій проти РФ за використання хімічної зброї проти України. Яскравим прикладом цього стало нещодавнє рішення ЄС із закликом до ОЗХЗ впровадити механізм атрибуції у зв’язку з доведеним застосуванням хімічних речовин як методу ведення війни.
Постійний представник України при ОЗХЗ також підкреслив важливість подальшої ізоляції РФ на міжнародній арені та недопущення її до складу Виконавчої ради ОЗХЗ третій рік поспіль.
При цьому було зазначено, що відсутність відповідальності заохотить нові воєнні злочини, злочини проти людяності, злочини геноциду та агресії не лише проти України, а й усього цивілізованого світу.
“Сьогодні саме Україна виборює свою незалежність, суверенітет та територіальну цілісність на полі бою, а також застосовує весь арсенал політико-дипломатичних засобів для відстоювання принципів КХЗ – створення світу, вільного від загрози хімічної зброї”, — наголосив Костін.
Читайте також: Застосування Росією хімзброї: ОЗХЗ посилить моніторинг ситуації на фронті в Україні
Як повідомляв Укрінформ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії надало добровільний внесок у розмірі £400 000 на підтримку діяльності Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), спрямованої на посилення безпеки та захисту України від хімічних загроз.
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий