Бізнес позитивно оцінює подальшу ділову активність – НБУ
У ІІ кварталі 2025 року бізнес позитивно оцінює ділову активність в наступні 12 місяців, але оцінки щодо поточного фінансово-економічного стану підприємств негативні.
Про це повідомляє Національний банк України.
«Респонденти продовжували очікувати на зростання обсягів виробництва товарів та послуг в Україні, а також були позитивно налаштовані щодо розвитку власних підприємств на тлі поліпшення інфляційних та курсових очікувань», – говориться у повідомленні.
Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) у І кварталі 2025 року становив до 103,1% зі 108.2%. Нагадаємо, що значення індексу більше 100 означає перевагу у респондентів позитивних економічних настроїв.
Учасники опитування зберегли позитивні оцінки щодо загальних обсягів реалізації продукції, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар, а також фінансово-економічного стану підприємств. Бізнес очікує на збільшення обсягу виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців: баланс відповідей – 9.2% (у І кварталі – 15.6%).
Бізнес зберіг негативні оцінки щодо поточного фінансово-економічного стану власних підприємств: баланс відповідей становив «мінус» 5.3% порівняно з «мінус» 3.4% у І кварталі, зазначає НБУ.
Та респонденти продовжили позитивно оцінювати зміни фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 2.4% (у I кварталі 2025 року – 4.7%).
«Поліпшення оцінок продемонстрували респонденти переважної більшості представлених видів діяльності, найбільше – добувної промисловості, сільського господарства, а також енерго- та водопостачання. Водночас респонденти торгівлі все ще мали песимістичні очікування», – говориться у повідомленні.
Очікувалося дещо повільніше зростання обсягів реалізації продукції, у тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей – 10.5% і 9.4% відповідно (у І кварталі – 20.7% та 19.5% відповідно).
Зростання загальних обсягів реалізації продукції очікували респонденти всіх видів економічної діяльності, найбільше – енерго- та водопостачання, сільського господарства та інших видів діяльності.
Зростання обсягів реалізації продукції на зовнішньому ринку очікували респонденти переробної промисловості, сільського господарства, інших видів діяльності, а також торгівлі.
Респонденти посилили негативні оцінки щодо кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей – «мінус» 4.4% (у I кварталі – «мінус» 0.6%).
Негативні очікування мали респонденти більшості видів економічної діяльності, найбільше – транспорту і зв’язку, торгівлі, а також енерго- та водопостачання. Натомість підприємства будівництва та добувної промисловості очікували на збільшення кількості працівників у наступні 12 місяців.
Учасники опитування послабили очікування щодо зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника: баланс відповідей – 49.8% порівняно з 60.1% у попередньому кварталі.
На тлі зменшення потреби в позикових коштах найближчим часом (до 33.3% опитаних у ІІ кварталі порівняно з 38.1% у І кварталі) зменшилася частка респондентів, які планують брати банківські кредити – 33.9% (у І кварталі – 35.2%).
«Підприємства, що планують залучати кредити, традиційно надають перевагу кредитам у національній валюті – 83.0% (у І кварталі – 80.9%). Зависокі ставки залишаються найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів – 47.7% відповідей», – говориться у повідомленні.
Значна частка респондентів має інші джерела фінансування – 43.6% порівняно із 44.2% у попередньому опитуванні.
Дещо посилився вплив чинника «значні коливання курсу гривні до іноземних валют»(на 2.2 п. п. до 18.0%).
Респонденти суттєво знизили свої оцінки щодо жорсткості умов доступу до банківських кредитів: баланс відповідей – 9.8% (у попередньому опитуванні – 17.3%).
Нагадаємо:
Рік тому український бізнес очікував уповільнення ділової активності, прогнозував поліпшення інфляційної та погіршення курсової динаміки.
Раніше НБУ повідомляв, що частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі скоротилась до 27,9%, або на 2,4 відсоткових пункта порівняно з показником на початок року.
let facebook_loaded = false; function loadFacebook(){ facebook_loaded = true; (function(d, s, id) {var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];if (d.getElementById(id)) return;js = d.createElement(s); js.id = id;js.src = "https://connect.facebook.net/uk_UA/sdk.js#xfbml=1&version=v19.0&appId=166620513397294";fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, "script", "facebook-jssdk")); } /*document.addEventListener('DOMContentLoaded', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });*/ document.addEventListener('scroll', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий