Чи встигне Україна закачати газ у сховища
Країна має всі шанси вчасно накопичити необхідні обсяги палива для стабільного проходження зими. Що допоможе?
Україна активно розпочала цьогорічну підготовку до опалювального сезону, закачавши до підземних сховищ 2,6 млрд куб. м природного газу. Це на 40% більше, ніж у 2024 році, а загальні запаси досягли 8 млрд куб. м. Завдяки чому вдається закачувати газ до ПСГ та які виклики стоять перед країною?
Зима 2024-2025 років стала однією з найскладніших в українській історії. Опалювальний сезон завершився з рекордно низькими залишками газу в ПСГ: 5,41 млрд куб. м. Це стало наслідком масованих російських атак на об’єкти газовидобутку в лютому, які призвели до суттєвого падіння внутрішнього видобутку. За різними оцінками, український видобуток у моменті падав на 40-50%.
Для покриття потреб країни «Нафтогаз» у лютому терміново розпочав імпорт газу. Завдяки своєчасній реакції Міненергетики, «Нафтогазу», ключових гравців ринку вдалося уникнути відключень та успішно завершити опалювальний сезон.
Початок сезону закачування
Із стабілізацією погоди в середині квітня Україна розпочала активну фазу закачування газу до підземних сховищ. Цьогорічний сезон закачування почався 17 квітня, на пів місяця пізніше, ніж попереднього року (31 березня).
Обсяги закачування газу поступово зростають. У квітні середньодобове закачування газу до ПСГ становило 18,5 млн куб. м, у травні – 35,5 млн куб. м, у червні – 44 млн куб. м. 18 червня був зафіксований найвищий добовий рівень закачування газу до сховищ з жовтня 2023 року: 47,6 млн куб. м.
За 2,5 місяця, із 17 квітня по 27 червня, до сховищ закачано 2,6 млрд куб. м газу, що на 40% більше, ніж на цю дату 2024 року (з 31 березня по 15 червня).

Запаси газу в сховищах 28 червня досягли 8 млрд куб. м. Хоча рівень заповнення сховищ нижчий, ніж у минулі роки, поступово відставання скорочується. Наприкінці червня вперше з початку сезону закачування відставання від 2024 року становить менше 20% або 2 млрд куб. м. Україна суттєво випереджає минулорічні темпи закачування. До прикладу, його рівень у червні в 1,8 разу вищий, ніж у 2024 році.
Збільшення обсягів закачування газу пов’язане з відновленням видобутку після пошкоджень внаслідок російських атак та із залученням імпортного ресурсу.
Видобуток газу
Російські удари по газовидобувній інфраструктурі стали найбільшим викликом для газовидобутку за всю його історію. Одноденне падіння видобутку на понад 40% стало проблемою, з якою досі борються газовики. Проте видобуток вистояв. Україна відновлює пошкоджені об’єкти і вводить в експлуатацію нові свердловини.
Державні компанії, передусім «Укргазвидобування», залишаються лідерами з видобутку. Бурове управління «Укрбургаз» УГВ у квітні встановило новий абсолютний рекорд за обсягами буріння протягом місяця: 40,06 тис. м.
Приватні компанії не відстають: збільшують інвестиції в газовидобуток і у 2025 році вперше з початку російського вторгнення очікують зростання видобутку. Це стало можливим унаслідок зростання цін на природний газ на українському ринку в останні місяці, що дозволяє видобувним компаніям отримувати більші прибутки та реінвестувати ці кошти в розвідку, буріння та видобуток вуглеводнів.
Імпорт газу
Враховуючи малі запаси газу в підземних сховищах у кінці опалювального сезону та пошкоджений внутрішній видобуток, у цьому сезоні Україні не обійтися без імпортного ресурсу, який у лютому допоміг збалансувати систему.
На початку сезону закачування газу до сховищ «Нафтогаз» продовжив імпортувати паливо з ЄС. З огляду на втрати у видобутку та високі темпи закачування вагому роль у наповненні ПСГ відіграє імпортний ресурс. За травень у ПСГ було закачано 1,1 млрд куб. м газу: 600 млн куб. м українського і 500 млн куб. м імпортного.
Цьогорічні обсяги імпорту суттєво перевищують минулорічні. З початку 2025 року до 25 червня Україна імпортувала понад 2 млрд куб. м газу – майже у 12 разів більше, ніж за аналогічний період 2024 року. Наразі весь імпортний газ іде на закачування до підземних сховищ у рамках підготовки до наступної зими.
Основні маршрути постачання – угорський та польський, які відрізняються нижчими тарифами за транспортування. Польський напрямок набуває дедалі більшої ваги. За домовленістю між Україною та Польщею, з 1 липня гарантовані потужності для імпорту з Польщі збільшуються майже вдвічі до 12,4 млн куб. м на добу.
Це рішення було досягнуте завдяки співпраці Міненерго, Оператора ГТС України та польських колег. Крім низьких тарифів, Польща дає Україні доступ до LNG-терміналів у Польщі та Литві, а також до норвезького газу через Baltic Pipe.
З квітня «Нафтогаз» почав імпортувати LNG в співпраці з польською компанією Orlen. Розширення можливостей імпорту LNG є стратегічно важливим на фоні зростання конкуренції за ресурс на глобальних ринках.
Паралельно Україна розробляє нові альтернативні маршрути імпорту газу. Одним з перспективних напрямків є Трансбалканський маршрут або «Вертикальний коридор», який проходить через Грецію, Болгарію, Румунію, Молдову та Україну.
Завдяки впровадженню спільного продукту бронювання потужностей вартість транспортування знизилася на 25%, що зробило маршрут більш конкурентним порівняно з традиційними шляхами поставок. Перший імпорт очікується в липні.
Якщо брати за ціль накопичення до 1 листопада не менше 13 млрд куб. м газу, то за липень-жовтень Україні необхідно імпортувати близько 2,3 млрд куб. м газу.
Підтримка іноземних партнерів
Україна залучає кошти іноземних партнерів для закупівлі газу в рамках підготовки до зими. Так, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та уряд Норвегії виділили значну суму для закупівлі імпортованого палива «Нафтогазу», на яку компанія купувала ресурс у попередні місяці і продовжує закупівлі зараз.
«Нафтогаз» та Міненергетики домовляються про виділення додаткових коштів. Частину нових програм уже погодили, зокрема з ЄБРР. Крім того, ідуть перемовини з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) та українськими банками.
Окремо варто відзначити допомогу Норвегії, яка в першій половині року виділила «Нафтогазу» 140 млн євро грантових коштів для придбання газу. Норвегія є одним з найбільших постачальників газу для європейських країн після того, як росія втратила свою частку на ринку внаслідок вторгнення до України у 2022 році. Україна веде додаткові перемовини з Норвегією щодо збільшення фінансування.
Попри всі виклики, Україна демонструє достатню координацію та гнучкість у підготовці до нового опалювального сезону. Завдяки комбінації внутрішнього видобутку, активного імпорту та розвитку нових маршрутів транспортування природного газу країна має всі шанси вчасно накопичити необхідні обсяги палива для стабільного проходження зими 2025-2026 років навіть в умовах війни.
Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
let facebook_loaded = false; function loadFacebook(){ facebook_loaded = true; (function(d, s, id) {var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];if (d.getElementById(id)) return;js = d.createElement(s); js.id = id;js.src = "https://connect.facebook.net/uk_UA/sdk.js#xfbml=1&version=v19.0&appId=166620513397294";fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, "script", "facebook-jssdk")); } /*document.addEventListener('DOMContentLoaded', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });*/ document.addEventListener('scroll', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий