TodayUA.com


Останні новини

NVIDIA та AMD скоро почнуть продавати в Китаї нові ШІ-чіпи • Mezha.Media

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Дмитро Добкін: «Я «бухий» писав у ютубі про «руских»

Май 28
08:53 2025

Бізнесмен і колишній народний депутат про політику, особливості підприємництва в Харкові 90-х та звинувачення в торгівлі з окупованою Луганщиною.

В якому ще інтерв’ю ви можете почути від відомого на всю країну харків’янина фразу «Харків завжди називали «ментовським городом»? Хтось може побачить за цією фразою образу, інший – агресію. Та це швидше про межуючу з дитячою безпосередністю відвертість від якої так давно відвикло суспільство, а тим більше його політичний прошарок.

Чому герой цієї розмови Дмитро Добкін може дозволити собі розкіш казати як думає? По-перше, він вже вийшов з великої політики і, очевидно, не збирається в неї повертатись.

По-друге, майже всі публічні вилазки героя інтерв’ю це буквально еталон терміну «девіантність». Одна з найвідоміших – довоєнні кадри Добкіна в залі Верховної Ради, на яких він поводить себе напрочуд незвичайно. Так, ніби вживає наркотики.

В цій розмові він звичайно це заперечує. Та якщо це і неправда, то це не має ніякої цінності: по Дмитру Добкіну беззбройним оком видно байдужість до подій минулого, і в той же час дуже відчувається стурбованість сьогоденням.

Хвилюватись дійсно є про що. Наразі основний його бізнес фігурує в кримінальних провадженнях зі звинуваченнями в торгівлі з окупованою Луганщиною. Що каже на своє виправдання Добкін – читайте нижче.

Про «окорочка Буша», «ментовську кришу» та наркотики

— З чого почалася ваша кар’єра?

— Спочатку хотів би подякувати, що відгукнулися. Тому що після того, як вийшла інформація на «Економічній правді», я відчув деякий резонанс. У мене багато партнерів і від деяких було багато запитань.

Що стосується моєї біографії, то скажу життєво. Я народився в родині, де батько був з комерційною хваткою. Він у радянські часи працював, так називалося, «овощником» – черешня, «арбузи». Коли розвалився совок, він з «овощника» став цеховиком, відкрив швейну фабрику.

— Це все в Харкові?

— Так, це якраз розпад Союзу, 92-й рік. Я якраз до того покоління належу – перший випуск зі школи незалежної України – 1992 рік. І почав заробляти перші гроші – куртки «Аляски» кудись возив, щось продавав, це ще в школі, на вихідних.

— Це без батька?

— У батьків брав товар, їздили ми по базарах, щось продавали, щось заробляли. Тобто можу сказати, що перші гроші якісь я заробляв уже коли закінчував школу.

Якщо ми говоримо про перші реальні гроші, мільйони доларів, то це був десь 98 рік, коли ми стали одними з найкрупніших трейдерів. Ми завозили курячі «окорочки» з Америки корабельними партіями.

— «Окорочки Буша».

— «Окорочки Буша», так. Кораблі, рефрижератори 90-тисячники заходили на «розгрузку» в Маріуполь, Одесу. Це вже були насправді великі гроші.

Після цього, на початку 2000-х, ми пішли в «нефтянку», були трейдерами. Брали нафту і переробляли на Кременчуцькому заводі, «Шебелинка» працювала, це Харківська область, газоконденсатне родовище, Лисичанський завод тоді ще працював. Але потім ці заводи викупили, зайшли «хазяєва» і вони вже не пускали нас на переробку. Далі ми пішли в банки. Після банків скуповували цукрові заводи.

Дмитро Добкін: “Харків завжди називали “ментовським городом”, тому що там університет МВС. Там була своя специфіка бізнесу в ті часи”

Дмитро Добкін: “Харків завжди називали “ментовським городом”, тому що там університет МВС. Там була своя специфіка бізнесу в ті часи”


Олександр Чекменьов

— Буде коректно сказати, що вся описана діяльність – заслуга батька?

— Батько був лідером, безумовно. Він привів ці перші гроші, на його зв’язках ці гроші зароблялися. Ми тільки допомагали. Мені у 98-му році було 23 роки.

— Чи було зрозуміло на той момент, що з братів Добкіних в одного, старшого, більше схильності до політики, а у вас, молодшого, – до бізнесу?

— Так. Він (Михайло Добкін – ЕП) у бізнес ніколи не вникав. Він був на наших деяких сімейних нарадах, тому що ми були партнерами: так батько із самого початку робив, щоб у нас були рівні відносини, у кожного була третина.

— Те, що Михайло Добкін у 28 років, у 1998-му, став депутатом міської ради Харкова, було ініціативою батька?

— Ні, це було його особисте рішення. Потім, коли він уперше у Верховну Раду обирався…

— Як це було? Приходить на сімейну нараду і каже батькові: «Я йду в депутати»?

— Харків, з одного боку, це велике місто, а з іншого боку, там усі один одного знали. Були якісь знайомі, хтось його на це сподвиг. І його зацікавило.

— З 2001 року ви – президент Харківської міської громадської організації «Ведмідь». Чи коректно сказати, що з цього починалася ваша політична кар’єра?

— Ні, я там був номінально. Це була структура брата – якісь гуманітарні проєкти під вибори. Я вже тоді займався бізнесом. У 2001 році ми вже купили банк «Золоті ворота» в Харкові.

— Як Дмитро Добкін відчув, що він багатий? Сидить у кафе чи вдома і відчуває: я мільйонер.

— Через машину. Я мріяв про машину таку от, знаєте, саму-саму. Пам’ятаю, коли вона стояла вже моя і я до неї йшов уперше.

— Яка це була машина?

— Лексус 470, він був у Харкові такий один – білий металік. 1998 року. Тоді їх уперше з Дубая почали ввозити.

— А коли прийшло психологічне і ментальне формування?

— Якщо вглиб занурюватися, то для мене тоді, у 23 роки, було найважливішим відчуття: якщо з цією машиною щось трапиться, «угонять» чи буде, не дай Бог, якась ДТП, я відчував, що куплю собі таку ж. Я знав: якщо щось трапиться, то буде така ж машина.

— Ви не могли не брати участь у складних перемовинах 90-х, коли лисі хлопці приїжджають до бізнесменів з питаннями. Як це було?

— До нас не приїжджали, у нас завжди в ті часи була «ментовська криша». Харків завжди називали «ментовським городом», тому що там університет МВС. Там була своя специфіка бізнесу в ті часи.

— Уже на десятій хвилині нашої розмови розумію, чому ваш брат сказав, що ви не для політики.

— Можливо. Політика це не моє.

— Жалкуєте, що пішли в неї?

— Коли траплялися якісь скандали, було не дуже приємно. Але, в принципі, усе в житті просто так не проходить.

— Якби повернути час назад, ви б пішли в народні депутати?

— Ні.

— А навіщо пішли?

— Тоді були такі часи. Уже були гроші, я був відносно молодою людиною. У 2012 році мені було 37 років. Бізнес працював і хотілося відчути щось нове. Я бачив, що це модно. Бачив це якось по-своєму, але коли туди потрапив, зрозумів, що у Верховній Раді все вирішують дві-три людини, усе інше стадо стоїть.

— У ті часи народний депутат – це було не тільки про статус, це був ще й елемент захисту бізнесу.

— Безумовно, але прямої мети йти щось захищати не було.

Дмитро Добкін: У Верховній Раді все вирішують дві-три людини, усе інше стадо стоїть

Дмитро Добкін: «У Верховній Раді все вирішують дві-три людини, усе інше стадо стоїть»


Олександр Чекменьов

— Вас часто питали про випадок у Верховній Раді у 2016 році, де ви щось запивали за колоною, дивно себе поводили. Якщо хоча б спробувати бути відвертим з аудиторією – ви вживали наркотики?

— Ні, я пив воду, з дружиною розмовляв тоді. Під наркотиками у Верховній Раді нереально бути.

— З чим тоді пов’язана та ваша незвичайна поведінка?

— З нервовим напруженням, не спав ніч. Одне на одне зійшлося.

— Маєте на увазі, що перед тим…

— Так, ми там десь блукали по Києву. Так вийшло. Тоді, знаєте, були такі часи, брат розглядався, він тоді був у політиці якійсь, били по ньому тоді. Я не був ціллю.

— У той же день у Верховній Раді було зафіксовано, як ви купуєте тур за 135 тисяч євро. За що такі гроші? Це відстріл білих ведмедів?

— Ні, це готель на всю родину на Сейшелах, 4 seasons. Скільки нас там, восьмеро чи десятеро їхало? От і порахуйте, по 10 тисяч з людини, квитки бізнес-класу.

— Я так розумію, що ви так і не з’їздили?

— Чого?

— З’їздили?

— Of course.

— Так ви ж казали, що не купили цей тур.

— Наступного тижня купив.

Про антибіотики, брата і московський патріархат

— Український пострадянський бізнес традиційно проходить кілька етапів. Перший – накопичення, другий – його обгортання й оформлення. Як виглядала в умовному 2010 році бізнес-група братів Добкіних?

— Перші великі гроші ми заробили на м’ясі птиці, на окороках. Це було винятково трейдерство. Купили, завезли, продали. Ми багато років займалися цим, потім вийшли з бізнесу, а в якийсь момент повернулися. У той момент уже серйозно пан Косюк розвивав внутрішнє виробництво. Ми, безумовно, запізнилися. У 2011 році надійшла пропозиція купити фабрику з переробки курки і батя пішов туди.

— У Володимирі-Волинському (з 2021 року – місто Володимир – ЕП).

— Так.

— Це було рішення батька і він викупив?

— Так, йому дали таку пропозицію, він прийшов, сказав: давайте. Я спочатку – ні. Ну, бо, знаєте, кудись у той момент закопувати гроші мені здавалося неправильним. Але, як життя показало, це був правильний крок.

— Є назва материнської компанії групи?

— Avesterra Group. Вона створена в цьому році. У неї ми влили всі свої активи.

— Чи правильно розуміти, що Avesterra Group і все, чим володієте ви, це спільний бізнес братів Добкіних?

— Безумовно, це родинний бізнес, наших дітей.

— 50 на 50?

— Так, наших родин. У нього є свої діти…

— Що входить у групу, які ключові активи?

— Ми виробляємо 53 тисячі тонн продукції на рік, мова про м’ясо курчат бройлерів. Річний виторг – близько 4 мільярди гривень. Під нашу зустріч мені давали інформацію. З початку війни ми сплатили мільярд гривень податків.

Наступного місяця плануємо відкрити новий сучасний переробний завод. Ми вклали в нього 60 мільйонів євро. Він розташований на Волині, 30 тисяч квадратних метрів, з новими очисними спорудами. Такі є тільки, я знаю, в МХП.

— Це все побудовано на базі володимирської фабрики?

— Так, це створено на базі Avesterra Group.

— Якщо повернутися до питання, що входить у групу. Ви мене поправите: Володимирська птахофабрика.

— Так.

— Володимирська торговельна компанія.

— Не входить, ми її продали давно. Вона займалася торгівлею.

— Луцька аграрна компанія.

— Так, це наша операційна компанія.

— Володимир-Волинська аграрна компанія і сільськогосподарське підприємство «Україна-М».

«Україна-М» – ні.

— Якщо перераховане спростити, то всі активи займаються виробництвом…

— …курятини. Хтось вирощує, хтось переробляє, хтось продає. Так легше працювати. Ми живемо в час, коли постійно є якісь питання. Легше мати кілька різних структур.

— Уся продукція реалізується під торговою маркою «Епікур»?

— Ні, з 5 тисяч тонн на місяць під цією торговою маркою – лише близько 700 тонн.

— А інша?

— «Чебатурочка». Це наш основний проєкт. Він дешевшого цінового сегменту, тому що там різна технологія вирощування.

— Мається на увазі, що «Епікур» – елітна продукція?

— Так, вона виробляється без добавок та антибіотиків протягом усього циклу вирощування.

— Усе інше з антибіотиками?

— Не зовсім так. Звичайна технологія вирощування передбачає використання антибіотиків у процесі відгодівлі, але на фінішному етапі вони не використовуються. Це гарантує відсутність слідів антибіотиків у самому м’ясі.

Дмитро Добкін: Я бухий якісь коментарі писав у ютубі про руских, якісь гадості, і потім прилетіло

Дмитро Добкін: «Я «бухий» якісь коментарі писав у ютубі про «руских», якісь «гадості», і потім прилетіло»


Олександр Чекменьов

— Ваші активи фігурують у кримінальних провадженнях. Ось витяг з одного з них: «З показань свідка від 13.09.2024 вбачається, що представники АТ «Володимир-Волинська торговельна кампанія», ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», ТОВ «Луцька аграрна компанія» упродовж 2019-2021 років більшу частину виготовленої продукції з птиці з метою отримання надприбутків постачали для реалізації на тимчасово окуповані території Луганської області за готівкові кошти».

— Прізвище свідка?

— Не знаю.

— А я вам скажу: Коваленко.

— Це ваш колишній бізнес-партнер?

— Так. Насправді це був мій товариш, ми товаришували і я просто привів його в компанію, просив батька, щоб він працював. Він став топменеджером компанії, управляв нашим сімейним бізнесом, я йому довіряв. Усе це було десь до 2019 року, тобто багато років. Потім я йому подарував спочатку 3% акцій нашої фабрики, потім ще 4%. Я вважав, що він мій друг, і думав, що якщо в нього буде відсоток акцій, то він буде більш зацікавлений розвивати бізнес, але я помилився.

— Що пішло не так?

— Він почав публічно просувати себе як акціонера. Потім я дізнався, що за кошти моєї компанії Олексій Коваленко активно розвиває власний бізнес-проєкт. Я зрозумів, що це для мене небезпека.

— Повернімося до кримінальних проваджень, де ваші активи згадуються як учасники торгівлі з окупованими територіями.

— Це наклеп, ми цього ніколи не робили. Ми всі прокинулися 24 лютого і свідомо зробили вибір у житті. Для себе я зробив вибір. Я залишився жити тут, тут живе моя родина. Я люблю свою країну, я себе вважаю українцем. Коли мені кажуть, що я співпрацюю з ворогом, це приниження для мене. Цього ніколи не було і не буде!

— Наступне питання логічніше було б поставити вашому брату, але як можна пов’язати сказане вами з тим, що ваш брат – диякон УПЦ московського патріархату, яка хрестить танки, що їдуть в Україну і вбивають нас?

— У нас у родині я не лізу в речі, які є особливими для людини. Усе, що держава дозволяє, не заборонене. Я іду в церкву і ніколи не дивлюся, яка там табличка. Уже коли я зайшов, я бачу, куди зайшов. Я йду помолитися, поставити свічку.

— Але ж ви, як і брат, розумієте, що ви – регіональна еліта, з якої хтось може брати приклад. Потрібно розуміти цю відповідальність.

— Я не сперечаюся з вами. Я вам скажу особисте: я за все українське, але я світська людина: зайшов, вийшов. Я глибоко не занурююся в цю тему.

— В одному з епізодів кримінальної справи щодо ваших підприємств ідеться про встановлені факти експорту продукції ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» до Туреччини та Узбекистану з метою реекспорту в Росію.

— Встановлені факти просто зі слів свідка.

— Там так не сказано.

— Я вам так скажу. От зараз 96% своєї продукції ми продаємо всередині країни. Тобто це безготівкова форма, відкрита торгівля. Трошки ми продавали на західні ринки. Ми не могли продати в країни ЄС, бо в нас була стара бойня і нам не давали експортних сертифікатів. Тільки зараз, коли ми відкрили нові потужності, з’явилася можливість виходити на експортні ринки і продавати більші об’єми.

Я вже озвучив свою позицію стосовно взаємодії з ворогом. На нас летять шахеди, ракети, ми всі тут з цим живемо щодня, ми всі це відчуваємо. Прилетіти може в кого завгодно. Під Харковом у мій будинок прилетів КАБ, дому немає.

— Основний будинок?

— Так, там жила моя родина, дуже гарний будинок був.

— Це коли було?

— Коли була деокупація Вовчанська, у минулому році. Я там був, коли наші деокупували. Там усе було засрано, але це ще був будинок, я забрав з нього якісь речі, ліжко, шафу. Поставив у київському будинку, який зараз орендую.

— Знищення вашого будинку – це ж випадковість.

— Там немає всього села. Я «бухий» якісь коментарі писав у ютубі про «руских», якісь «гадості», і потім прилетіло.

— Ще питання стосовно звинувачень: стверджується, що Луцька аграрна компанія «відмиває» кошти з метою ухилення від сплати податків.

— Я ж вам сказав, що ми сплатили в державну казну мільярд гривень податків з лютого 2022 року. Ми «відмивочна» фірма?

— Може, ви могли заплатити півтора мільярда.

— Ні, є ж оборот. Ми – виробник.

Про конкурентів, Ющенка та виїзди за кордон

— Яке місце ви посідаєте в Україні серед найбільших виробників курятини?

— Наші 53 тисячі тонн на рік покривають 5% ринку України. Наша стара бойня могла переробляти 6 тисяч голів птиці за годину, нова – 13,5 тисячі, удвічі більше. Ми можемо вийти на 120 тисяч тонн на рік.

— Ваш основний конкурент – МХП?

— МХП – не те що конкурент, це глиба. МХП – це половина ринку, а інша половина ринку – це всі інші.

— То з ким ви конкуруєте?

— Є три компанії: ми, Нікопольська фабрика та дніпровська «Агро-овен».

— Усі дивуються, як можна вижити, маючи такого конкурента як МХП.

— Вони пішли на Європу (на Євросоюз – ЕП).

Дмитро Добкін: При Ющенку, мені здається, я заробляв. У ті часи всі заробляли

Дмитро Добкін: «При Ющенку, мені здається, я заробляв. У ті часи всі заробляли»


Олександр Чекменьов

— Якого зворотного зв’язку ви очікуєте від влади? Якщо можна, без пафосу.

— У нас наразі питань немає. З органами влади все вирішується, ніхто не приходить, не «обілечує», не створює проблем. Іде нормальний робочий процес.

— Уже не «обілечують» чи ніколи не «обілечували»?

— Якогось такого «кіпішу» з владою не було. Що стосується центральної влади, керівництва країни, це зрозуміло: утримати країну, стримати ворога.

— Де проводите найбільше часу? Як виглядає ваш день?

— Спортом займаюся, бігаю тричі на тиждень.

— Від правоохоронних органів?

— Ні, це я трішки «триатлоню». Займаюся англійською мовою. Прокидаюся, сніданок, потім у мене година англійської, потім тренування, три рази на тиждень пробіжка, раз на тиждень плаваю, раз на тиждень – у спортзалі.

Далі в мене «зідзвони», це до обіду, після обіду – офіс до вечора. Потім можу десь з родиною сходити в ресторан. Я Київ ще тільки пізнаю. Я прожив 47 років у Харкові, потім почалася війна, приїхав сюди. Я поки що тут слабо орієнтуюся.

— Ви всі ці роки, усі 3,5 року в Києві?

— Так. З початку війни перші кілька тижнів я був у Харкові, але там уже духота стала, я забрав родину, відвіз на захід.

— «Духота» – маєте на увазі, що стало небезпечно?

— Бомбили страшно. Я так уже через родину напружився…

— Хто був найкращим президентом України за роки незалежності?

— Для мене – Ющенко, як не дивно. Кучма країну тримав, тільки коли Майдан уже був, але країну тоді не дали порвати. При Ющенку, мені здається, я заробляв і люди були поруч зі мною. У ті часи, згадую, усі заробляли.

— Може це ностальгія не за Ющенком, а за можливістю заробляти?

— Не такий прес «ментів», якась влада не така.

— Не такий, як зараз?

— Не такий, як зараз… Я не хочу перебільшувати. Просто зараз, знаєте, такі часи, коли і так важко. Зараз його взагалі не повинно бути, на мою думку, тому що всі виживають. Знаєте, радіти від життя особливо мало в кого виходить.

— Ваші опоненти звертають увагу на те, що ви маєте вільний виїзд за кордон. Можете пояснити механіку процесу?

— Воно працює так, як держава вирішила, я так цим і користуюся. У березні 2022 року я пішов у військкомат, став відразу на облік.

— І що – вас ніхто не мобілізував?

— Ніхто, тому що всі розуміють, що моя голова на фронті? Але в мене є бізнес, є можливості. Хоча я розумію: забрали б – куди б я дівся, поїхав би.

— Тобто у вас виїзд завдяки системі «Шлях»?

— Ні, завдяки бронюванню. Наказ про відрядження або відпустка.

Дмитро Добкін: За жодних умов не повернувся би в політику

Дмитро Добкін: «За жодних умов не повернувся би в політику»


Олександр Чекменьов

— Як часто спілкуєтеся з братом?

— Якщо немає якихось справ, то раз на тиждень, на вихідних – обов’язково.

— З ким востаннє спілкувалися з великої політики?

— Я з політики відійшов, це вже буде шість років.

— Тобто шість років ні з ким?

— Я вам так скажу: я і тоді особливо ні з ким. Мені це не цікаво. Я не знаю, відчуваєте ви чи ні, але моє життя, моя справа – це збудувати компанію, про яку будуть говорити, яка буде лідером.

— За яких умов ви готові були б повернутися в політику?

— За жодних.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com