TodayUA.com


Останні новини

Хто з росіян потрапив під нові санкції США

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Інфляція на початку 2025 року виявилася вищою, ніж очікував НБУ

Февраль 12
12:10 2025













Посилання скопійовано

Інфляція в Україні у січні 2025 року досягла 12,9% у річному вимірі і виявилася вищою за прогноз Національного банку України.

Про це йдеться в повідомленні НБУ.

В НБУ вважають основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу суттєвіше зростання як адміністративно регульованих цін на товари і послуги, так і вартості ринкових послуг через подальше зростання виробничих витрат, зокрема енергозабезпечення і оплату праці, а також податкові та регуляторні зміни.

В НБУ також вважають, що інфляція повернеться до зниження у другій половині 2025 року і прямуватиме до цільового показника у 5%.

Нацбанк зазначив, що сирі продукти харчування подорожчали на 11,8%. У січні зростання цін на сирі продукти в річному вимірі сповільнювалося другий місяць поспіль. Рекордно тепла січнева погода сприяла збільшенню пропозиції яєць і молока. Пропозиція овочів та фруктів розширилася завдяки активізації імпорту. Натомість ціни на свинину, курятину й цукор наближалися до цін країн ‒ торговельних партнерів на тлі стійкого експорту. Тривало й зростання цін на борошно та крупи під впливом ефектів низьких торішніх врожаїв.

Крім того, базова інфляція пришвидшилася до 11,7%. Подорожчання оброблених продовольчих товарів у січні становило 15,9% рік до року. Пришвидшення зростання цін пояснюється збільшенням закупівельних цін на сировину, а також виробничих витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику. У результаті високими темпами зростали ціни на хліб, хлібо- і м’ясопродукти, олію. Через зростання цін на світових ринках дорожчали окремі імпортні товари, зокрема сири, чай, кава й шоколад.

Ціни на непродовольчі товари пришвидшили зростання до 4,3% рік до року через курсові ефекти в попередні періоди. Водночас ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік.

Темпи зростання вартості послуг становили 14,2%, також пришвидшившись у січні проти грудня. Частково це пояснюється переглядом тарифів, зокрема їх підвищенням окремими мобільними операторами, актуалізацією переліку платних медичних послуг у державних і комунальних закладах, зміною підходів до розрахунку вартості поліса ОСЦПВ.

Крім того, адміністративно-регульовані ціни зросли на 17,5%, а темпи зростання цін на пальне становили 12,1%. У січні зростання цін на пальне суттєво пришвидшилося проти грудня під впливом збільшення вартості сировини, підвищення акцизів і логістичних проблем через шторми в Чорному морі на початку року. Водночас суттєвіше здорожчання пального стримувалося шляхом конкуренції між мережами АЗС на тлі досить сезонно низького попиту.

Нагадаємо:

Річна інфляція в Україні у січні становила 12,9% (в порівнянні з січнем 2024 року) проти 12% у грудні.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com