Кадрові виклики в hardware-індустрії: як бізнес та освіта шукають рішення
Чи можливо об’єднати підприємців та освітян для створення ефективної системи підготовки кадрів?
Кадри вирішують все. Інженер-конструктор, який створює системи для безпілотників, мусить іти на фронт. Студент, який міг би стати частиною проривного стартапу, їде за кордон у пошуках перспектив. А для нас, представників hardware-індустрії, кожна вакансія перетворюється на виклик.
Проблема людського капіталу набуває гострого значення. Під час Hardware Community Meetup та спілкуючись з представниками екосистеми, я бачила, як компанії та університети готові шукати шляхи її вирішення.
Чи можливо об’єднати зусилля бізнесу та освіти, аби не лише пережити ці виклики, а й створити систему, яка відповідатиме вимогам часу?
Розвиток людського капіталу
Hardware-індустрія стрімко розвивається, на що суттєво вплинула війна. З 2020 року вартість технологічної екосистеми зросла втричі. ІТ-сектор став одним з ключових рушіїв економіки і важливою частиною глобальної стартап-екосистеми.
В Україні нараховується понад 2 600 стартапів. Новий оборонний сектор з більш ніж сотнею defense-tech-стартапів формує перспективи технологічного прогресу. За даними DOU, у 2024 році кількість вакансій у цій сфері зросла на 56%.
Свій внесок у підтримку інновацій робить і наша команда кластера IRON. Ми об’єднуємо понад 70 компаній, орієнтованих на hardware-технології: створюємо платформу для масштабування бізнесу, пропонуючи виробникам доступ до експертизи, ресурсів, тестування, інвестицій і підтримки виходу на ринки.
Україна поступово відновлює свої позиції в глобальному контексті. У звіті Global Startup Ecosystem Index 2024 країна посіла 46-те місце із 100, демонструючи позитивну динаміку після падіння на 16 пунктів у 2022 році.
Проте кадрові виклики досі гострі. Саме тому стратегічна сесія Hardware Community Meetup, організована кластером IRON та Альянсом українських університетів, стала важливим кроком до пошуку спільних рішень для техноринку.
Під час заходу представники бізнесу, університетів, асоціацій та програм міжнародної технічної допомоги аналізували виклики у сфері людського капіталу, визначали пріоритетні проєкти і цілі, домовлялися про співпрацю.
Як бізнес інвестує в таланти
Кадрові виклики бізнес та освіта наразі вирішують самостійно. Проблема людського капіталу та пошуку талантів не нова для компаній, як і виклик адаптації програм до ринку для освітян. Тим не менш, певні напрацювання є.
Так, Ajax Systems, найбільший у Європі виробник систем безпеки, для підтримки й розвитку інженерної освіти в Україні створила навчальну ініціативу Ajax Next, у межах якої розвиває співпрацю із ЗВО та інвестує в освіту кадрів.
Основне завдання, зазначає в розмові представниця компанії, – знайти викладачів та колективи, які також готові інвестувати свій час у спільну роботу і розвиток певних напрямків інженерної експертизи: створення інтернатури на базі факультету чи виконання дослідницьких (R&D) завдань.
Інший приклад – продуктова компанія «Око камера», учасник кластера IRON, що виробляє локалізовані в Україні камери. Вона використовує багаторівневий підхід до розв’язання проблеми дефіциту кваліфікованих кадрів: працює із студентами та випускниками, пропонує стажування, організовує внутрішні програми розвитку, які допомагають підвищити кваліфікацію або адаптуватися до нових викликів.
Як університети адаптують програми до потреб ринку
Одна з головних тем зустрічі – наскільки університети встигають за потребами ринку. Виклик у тому, що процес їхньої адаптації потребує багато часу, тож академічні установи не можуть гарантувати бізнесу гнучкості. На думку декана факультету прикладних наук УКУ Олеся Добосевича, успіх залежить від готовності обох сторін до співпраці та взаємної адаптації.
У розмові зі мною Олесь зазначав: аби відповідати потребам ринку, в УКУ спираються на стратегічні орієнтири. Там щороку переглядають стратегічний шаблон навчальних програм і щопівроку – окремих дисциплін, акцентуючи увагу на автоматизації та роботизації процесів, використанні штучного інтелекту.
Університет має успішні партнерства: з SoftServe – у напрямку дослідницьких проєктів, з Eleks – з навчання, орієнтованого на практику. З партнерами розробляють річні стратегії, які включають спільні проєкти, теми та напрямки.
Схожий підхід використовує Київська школа економіки (КШЕ). У 2024 році там відкрили інженерну школу для підготовки фахівців у галузі інженерних наук. Директор Інженерної школи KSE Андрій Зуєвич каже, що вони тісно співпрацювали з виробниками, які вносили в програму важливі елементи.
Школа орієнтована на практичне навчання: 80% викладачів – інженери-практики, а 15 партнерів допомагають інтегрувати реальні проєкти з процесом навчання.
Підсумки Hardware Community Meetup
Питання кадрових викликів стали головною темою стратегічної сесії заходу. Ключові проблеми – наслідки війни, які вимагають впровадження роботів, брак кваліфікованих кадрів через недостатню підготовку, труднощі адаптації ветеранів, недосконале законодавство, дефіцит фінансування освітніх і технічних ініціатив.
Для подолання цих викликів учасники пропонували реформувати освіту через впровадження дуальної моделі навчання, створити навчальні центри в компаніях і залучати бізнес до формування актуальних освітніх програм. Розвиток інноваційної екосистеми передбачає відкриття стартап-шкіл, наукових парків, лабораторій прототипування, платформ для взаємодії студентів, вишів і бізнесу.
Обговорювали і підтримку ветеранів шляхом створення профорієнтаційних програм, забезпечення інклюзії та психологічного супроводу. Звучали пропозиції запровадити нові фінансові механізми, спрямовані на мотивацію молодих фахівців і розвиток сучасної технічної інфраструктури. Такі практики впроваджує інкубатор Startup Ecosystem KSE, який підтримує нові інноваційні компанії.
Його керівниця Марія Аліпатова зазначає, що їх мета – створення компаній та мікропідприємств, які пропонуватимуть інноваційні рішення. Startup Ecosystem KSE фокусується на тому, щоб у команди була доріжка для зростання. Для цього важливо надавати їй необхідну інфраструктуру та ресурси для розвитку.
Час діяти
Розвиток hardware-індустрії неможливий без вирішення кадрових викликів, а це потребує об’єднання всіх стейкхолдерів. Лише так можливо створити освітню екосистему, яка відповідатиме запитам ринку, дозволить залучати молоді таланти та підтримувати ветеранів. Hardware Community Meetup демонструє, що співпраця і відкритий діалог уже дають результати, але цього недостатньо.
Нам слід подвоїти зусилля. Настав час діяти: університетам – впроваджувати сучасні навчальні формати, бізнесу – інвестувати в освіту і створювати програми розвитку, державі – підтримувати ініціативи для стимулювання галузі.
IRON – технологічний кластер, що об’єднує понад 70 стартапів та компаній з розробки передових рішень у сферах робототехніки, електроніки, радіозв’язку та безпілотних систем. Кластер заснований у 2022 році. Він розвиває екосистеми інновацій, у яких виробники hardware-продуктів можуть зростати.
Альянс українських університетів заснований у 2023 році для вирішення проблем, які постали перед державою та суспільством після початку великої війни. До об’єднання увійшли КНУ ім. Т. Шевченка, НТУ «Дніпровська політехніка», Національний університет водного господарства та природокористування, Сумський державний університет, Український католицький університет і КШЕ.
Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
let facebook_loaded = false; function loadFacebook(){ facebook_loaded = true; (function(d, s, id) {var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];if (d.getElementById(id)) return;js = d.createElement(s); js.id = id;js.src = "https://connect.facebook.net/uk_UA/sdk.js#xfbml=1&version=v19.0&appId=166620513397294";fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, "script", "facebook-jssdk")); } /*document.addEventListener('DOMContentLoaded', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });*/ document.addEventListener('scroll', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий