TodayUA.com


Останні новини

Зеленський обговорив зі Шмигалем кадрові питання

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Крафтова криза: чи зможе вижити малий виробник?

Январь 14
07:51 2025

Як вижити дрібним виробникам в умовах браку робочої сили, здорожчання сировини та проблем з електроенергією?

Якщо ви знайомі з молочним фермерством, то знаєте, що ціна на молоко – це те, на що фермери-сировари майже не впливають. Її встановлюють великі молокозаводи. Для крафтових сироварень це серйозний виклик, адже вони працюють лише з високоякісною сировиною.

Великі заводи можуть використовувати молоко середньої якості завдяки технологіям, а крафтові виробники залежать від якості кожної краплі. І тому крафтові сировари мають купувати молоко екстра класу.

Ринок молока на межі виживання

Останні роки стали справжнім випробуванням для молочного бізнесу. Інфляція зростає, а ціна закупівлі молока не встигає за нею. Ситуацію погіршують збитки, яких зазнали ферми через війну.

На цьому фоні крафтові виробники, які й так роками балансували на межі рентабельності, опинилися в критичному стані. Конкуренція на ринку зростає, купівельна спроможність середнього й преміального сегментів падає. А тим часом на виробників тиснуть одразу три основні проблеми:

1. Сировина подорожчала на 25%. Це значно підвищує собівартість продукції.

2. Енергетична криза. Постійні відключення змушують витрачати гроші на генератори та пальне.

3. Брак робочої сили. Через мобілізацію знайти фахівців стало важче. А навчання нових працівників з нуля потребує додаткових ресурсів.

Окремим пунктом варто виділити соціальне значення сироварні в сільській місцевості котре виготовляє готовий продукт високої доданої вартості. Це не сировина а переробка останньої ланки. На сироварні працюють місцеві люди, які є фахівцями.

І усі білі зарплати і податки, бо розрахунок з мережами може бути тільки у безготівковому форматі. Ви ж розумієте про що я. І для місцевих людей і для місцевої культури сироварні у різних країнах Європи є осередками культури і носіями традицій. Часто сироварні і виноробні є основою виживання громади.

Але повернемось до ціноутворення. Підвищити ціни на продукцію? Легко сказати, важко зробити.

Здавалося б, рішення очевидне – підняти ціни. Але для крафтових виробників це не так просто. Нові ціни треба узгоджувати з мережами. А перед святами на ринку діє негласне правило – ціни не переглядають до середини січня. Тому навіть за критичних умов підвищення відкладається.

Кредити? Майже недоступно

Можливість компенсувати дефіцит ресурсів за рахунок кредитів здається логічною. Але на практиці банки не поспішають співпрацювати з малими виробниками. У результаті крафт змушений працювати практично без прибутку.

Чи є шанс?

Для виживання крафтовим виробникам доводиться бути гнучкими, винахідливими та готовими боротися за кожен ресурс.

Як одним з напрямків виживання є об’єднання сироварень. Достатньо успішних прикладів по світу, насамперед у розвинених країнах. Зазвичай це не просто — навчитись разом будувати спільноту, разом працювати в асоціації або кооперативі. Але іншого варіанту немає.

Тим більш приємно, що в Україні зʼявилась Асоціація Виробників Сиру України, яка має на меті важливі стратегічні цілі, однією з яких є захист інтересів сироварень в кабінетах чиновників, через дотації, гранти і кредитування, бо без такої підтримки перспективи є дуже туманними.

Крафт – це більше, ніж просто бізнес. Це любов до справи, це пристрасть. А коли є пристрасть, завжди є і шанс на успіх.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com