TodayUA.com


Останні новини

Компенсація за вкрадене: депутати запроваджують виплати тим, хто незаконно заволодів лісом

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Небойові технології на війні — Економічна правда

Февраль 06
06:11 2025

Як інновації допомагають реабілітувати військових після поранень.

Війна завдає величезних руйнувань та шкоди країні. Агресор стирає міста і вбиває людей. Удари ворога нищать інфраструктуру, на відновлення якої потрібні десятиріччя. Ледь не єдине, що розвивається під час війни, – технології.

Прогрес у розробленні й застосуванні інноваційних рішень є необхідною складовою. На полі бою застосовують останні розробки в надії здобути якісну перевагу, а поза ним – щоб якісно використовувати або відновлювати ресурси.

Якщо про безпілотні комплекси, системи РЕБ або «розумні» снаряди українці мають уявлення, то про роль технологій у реабілітації військових згадок менше.

Проникнення технологій

Першими випадками використання технологічного підходу до системної реабілітації військових можна вважати дії країн-учасниць Першої світової війни.

Саме на початку XX століття створювалися перші протези й ортопедичні пристрої з легких матеріалів – алюмінію та пластику. Водночас набувала популярності гідротерапія для солдатів з травмами опорно-рухового апарату. Цей метод дозволяв зменшити навантаження на суглоби та м’язи під час відновлення.

Ближче до Другої світової війни на регулярній основі почали використовувати електротерапію. Застосування електричних імпульсів показало результати в стимуляції атрофованих м’язів поранених військових.

У 1940-х роках США та Велика Британія об’єднували ці методи в спеціалізованих реабілітаційних центрах. Прикладом є Walter Reed Army Medical Center у США, де впроваджували нові методи лікування включно з психологічною підтримкою.

Інновації для воїнів

Розвинені країни продовжують інвестувати в технології реабілітації. Яскравим прикладом є електронний колінний модуль Genium X3, який німецька Ottobock розробила з Міноборони США для ветеранів війн в Іраку та Афганістані.

У 2014 році такий протез коштував понад 100 тис. дол. Він був революційним для солдатів з високими ампутаціями нижніх кінцівок, адже мікропроцесорне коліно підтримувало людину під час ходіння і було захищене від вологи.

Носимі датчики

Носимі пристрої вважають стрижнем реабілітації. Завдяки реагуванню на фізіологічні зміни в реальному часі реабілітаційні команди стають персоналізованими. Відомими українськими рішеннями є насадки на милиці від ComeBack Mobility, що аналізують ходу й генерують поради з її покращення.

Мобільні застосунки

Застосунки можуть замовити їжу, приміряти шафу у квартирі, керувати авто, спілкуватися з ШІ. Проникли вони і в зарегульований світ медицини: пропонують список вправ та гейміфікацію для мотивації і стежать за їх виконанням.

Найвідоміший приклад – Kaia Health з технологією Motion Coach. Компанія, що починала з доступного інструменту для менеджменту болю в спині, прогресувала до розвинутого використання машинного зору із системою порад та попереджень.

Екзоскелети для реабілітації

У багатьох реабілітаційних центрах США використовують екзоскелети для допомоги військовим з порушеннями рухової активності, спричиненими травмами спинного мозку. Так, ветеран війни в Іраку Річард Найдер десять років не міг ходити, але поступово повернувся до ходіння за допомогою екзоскелета.

Деякі виробники пропонують і прості системи для відновлення рухливості пальців рук, і складні роботизовані машини для відновлення руху кінцівки. Такі технології допомагають і в мирний час – для реабілітації людей, що пережили інсульт.

Імерсивні технології

Імерсивні технології – це повне або часткове занурення у віртуальний світ або змішування реального та віртуального. США почали експериментувати з VR для лікування психічних та фізичних травм наприкінці XX століття. Тренування з VR або AR дозволяють рухатися до цілі і мотивують швидше відновлюватися.

Ці технології застосовують і в Україні. У національній мережі реабілітаційних центрів Recovery використовують апарати Diego, Pablo та Omego від австрійської компанії Tyromotion. Вбудовані в обладнання програми в реальному часі контролюють стан пацієнта й ефективність реабілітації. Технологія дозволяє пацієнтам брати участь у програмах терапії, які допомагають долати фізичні та психологічні труднощі через використання віртуальних середовищ.

Ігрові елементи у VR заохочують до реабілітації. Технологія є мотивувальною надбудовою над класичними методами. І в Recovery, і в закладах Ветеранської служби охорони здоров’я США (VA) імерсивні технології також застосовують для менеджменту болю, лікування ПТСР та зменшення тривожності.

Роботизовані системи

Схожою за застосуванням, але без занурення у віртуальну або змішану реальності є технологія використання роботизованих систем для відновлення моторики. Таке обладнання хоч і не має надсучасного дизайну, але завдяки застосованому технологічному підходу допомагає відновлювати природні рухи, покращувати координацію і силу м’язів для пацієнтів з неврологічними травмами.

Найвідоміші прилади – Lokomat та InMotion Arm. Перший допомагає відновити ходу людям з штучними кінцівками, другий – природні рухи та координацію рук.

Сенсорні кімнати

Ще одним інноваційним рішенням для лікування ПТСР, тривожних розладів і когнітивних порушень у ветеранів є так звані сенсорні кімнати. Вони можуть бути оснащені світловими проєкціями, тактильними панелями, звуковими системами, інструментами для ароматерапії, водними елементами (водними матрацами).

У Ветеранській службі охорони здоров’я США сенсорні кімнати впроваджуються з 2010 року, у 2013-му їх було понад 50. Такі кімнати допомагають зменшити тривожність і покращити емоційний стан пацієнтів, тож їх використовують не тільки в програмах для ветеранів, а й для лікування інших пацієнтів.

Українські реалії

Країни, що мають великий воєнний досвід, на системному рівні підтримують інноваційний підхід до реабілітації військових. Це дозволяє повернути людину щонайменше до якісного життя, а щонайбільше – до служби у війську.

Україна теж зробила кроки в цьому напрямку, але нам потрібно зробити ще більше, щоб зміцнити нашу якісну перевагу на полі бою і в медицині. Винахідливість українських лікарів створила низку нових підходів і методик у роботі з пацієнтами. Багато новацій уже довели свою ефективність, а іноземні фахівці намагаються перейняти цей цінний і багатогранний досвід.

У технологічному плані в Україні теж є значний прогрес, однак переважно завдяки іноземним розробкам. Інновації у сфері реабілітації покращують та пришвидшують одужання пацієнтів, зменшують навантаження на медиків. Таким чином, технології оптимізують ресурси в найскладніший період, коли кадрів не вистачає, а потреба у висококваліфікованій допомозі продовжує зростати.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com