Тіньовий продаж цигарок: ознаки нелегальної продукції
Хто і як заробляє на нелегальних цигарках
Найбільш розповсюдженими схемами ухилення від податків в Україні залишається торгівля контрафактною тютюновою продукцією і також продукцією, призначеною для продажу в зоні безмитної торгівлі (з написом Duty Free) або на експорт. Вона реалізується нелегально, без сплати податків, а отже, коштує дешевше, ніж продукція легальних виробників.
Доля нелегальної тютюнової продукції з маркуванням Duty Free в лютому 2025 року сягала 6,4%, тоді як середньорічний показник такої продукції у 2024 році становив 5,9%. Доля підробленої продукції в лютому 2025 року досягла 7% при середньорічному показнику у 2024 році 8,3%.
За даними Kantar Ukraine, понад половину маркованої написом Duty Free або призначеної для експорту продукції, яка нелегальна продається в Україні (55%), за написом на упаковці, вироблена «Винниківською тютюновою фабрикою». Основні торгові марки цієї групи – Compliment (50%) та Lifa (5%). Решта 45% – продукція з невизначеним виробником; серед найпоширеніших брендів – Marshall (25%), Urta (9%) та Brut (6%).

Третина підроблених цигарок в Україні (33%), згідно з дослідженням Kantar Ukraine, має ознаки підроблених акцизних марок. 67% були підробками брендів міжнародних тютюнових компаній. Серед виробників контрафактної (підробної) тютюнової продукції у 2025 році Kantar Ukraine вказують «Маршалл Файнест Тобакко», «Юнайтед Тобако», VK Tobacco FZE, на які приходиться 25% підробленої продукції – сигарет без акцизних марок, а також «Українське тютюнове виробництво» – 8%.

Водночас доля контрабандних поставок, які в минулому були головним джерелом постачання нелегального тютюну в країну, скорочується. Згідно з дослідженням Kantar Ukraine, у серпні довоєнного 2021 року доля контрабандних цигарок досягала 2,7%, у листопаді того ж року – 2,9%, у лютому 2025 року вона скоротилась до 0,6%. У 2024 році фіксувались сплески контрабандних поставок – до 2,2% у квітні й до 2,6% – у жовтні, середній показник за рік склав 1,9%.
Продукція компанія Marshall Finest Tobacco Ukraine, виробничі потужності якої розташовані в с. Острів Тернопільської області, також піддававсь вилученню після обшуків через підозру у виготовленні нелегальних сигарет ще у 2024 році.

За даними судового реєстру, у 2023–2024 роках компанія виготовляла сигарети як власних марок, так і підробки відомих брендів, які продавалися на внутрішньому ринку з використанням фальшивих акцизних марок та експортувалися контрабандою до ЄС. У листопаді 2024 року «Українське тютюнове виробництво» позбавили ліцензії.

Фабрику неодноразово звинувачували в ухиленні від сплати акцизних та інших податків і використанні неправомірних схем маркування продукції: на пачки сигарет наклеювали дешевші акцизні марки, призначені для сигарил, що значно знижувало суму податку до сплати. Окрім того, неодноразово фіксувались випадки, коли підприємство порушувало вимоги законодавства щодо атестації виробництва, що ставало підставою для відмови у поновленні ліцензії.
Після заборони виробництва сигарет Duty Free в Україні місцеві напівлегальні виробники експериментують з новими незаконними схемами обігу тютюнових виробів, такими як псевдоекспорт.
При митному оформленні контейнерів з сигаретами, переважно в пунктах пропуску порту Одеси, відправники надають так звані експортні контракти, згідно з якими сигарети, що перевозяться, вироблені для внутрішнього обігу ринків Сирії, Іраку, Туреччини, Таїланду та інших країн. Необхідно зазначити, що маркування упакування експортованих тютюнових виробів не відповідають вимогам ані внутрішнього законодавства країни призначення, ні міжнародним (ратифікація РКБТ), ні українським нормам. Мова маркування упакування сигарет виключно англійська, з досить обмеженим вмістом інформації про шкоду паління для здоров’я або взагалі без застережень щодо цього.

Компанії-отримувачі, що зазначені в митних документах та контрактах, ніяк не стосуються легального імпорту, виробництва чи зберігання тютюнових виробів у країні призначення.
Якщо такий контейнер успішно проходить митний контроль та оформлення в порту Одеси, ці нелегальні сигарети або осідають в Україні й продаються у 2,5 раза дешевше за оригінальну продукцію, без сплати податків, або вивозяться контрабандою в країни Європи, де так само заходять на ринок нелегальної продукції за катастрофічно низькою вартістю.
Серед власників / відправників таких контейнерів здебільшого зазначені Marshall Finest Tobacco Ukraine або «Львівська тютюнова фабрика».
Виходить, що попри численні спроби правоохоронців зупинити роботу «нелегалів», жодна справа не була доведена до кінця? Попри численні звинувачення, виробникам нелегальної продукції вдалось поновити роботу і вони продовжують обкрадати український бюджет під час війни та армію на мільярди гривень, які могли б піти на придбання дронів і озброєння? Сліпота, за яку громадські активісти та народні депутати неодноразово звинувачували правоохоронців і відповідальні органи, знову повернулась і дозволила вирости злочинній тіні?
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий