TodayUA.com


Останні новини

Пентагон залишила посадовиця, яка відповідала за допомогу Україні

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Як кодифікувати свою військову розробку? Покрокова інструкція для виробників

Январь 06
12:56 2025

З чого все починається?

Війна змінюється. Потрібно більше нової, адаптованої зброї. Багато розробників, використовуючи свій досвід (зокрема бойовий) та технічні знання, створюють унікальні зразки озброєння та військової техніки (далі  ОВТ).

На початку більшість постачають свою продукцію через благодійні фонди. Однак ресурси благодійних організацій також обмежені. Тому рано чи пізно виробники стикаються з питанням: як масштабуватись та шукати нові ринки збуту? Зокрема, як напряму продавати техніку державі?

За даними Міноборони упродовж 2024 року було кодифіковано понад 1300 зразків ОВТ. Близько 75% з них – нові зразки вітчизняного виробництва.

Чому важлива кодифікація?

Аби державний замовник/військова частина могла прийняти вашу техніку на баланс, потрібно отримати код НАТО (тобто кодифікуватись). Без нього неможливо офіційно обліковувати, а потім і списати техніку. Як наслідок – неможливо купити її напряму у виробника. До того ж для участі у державних закупівлях кодифікація є переважно обов’язковою.

Відтак, про код знають усі виробники. Але як його отримати? Ця стаття допоможе розібратися.

Перші кроки

Для початку потрібно підготувати принаймні мінімальний комплект конструкторської документації. До прикладу: креслення деталей/з’єднань та креслення виробу в цілому.

Важливо. В умовах війни не заглиблюємось у класичний порядок створення ОВТ за ДСТУ (техзавдання, накази, специфікації). Головне  базові матеріали для аналізу виробу.

Наступний крок  аналіз тактико-технічних характеристик (ТТХ). Наприклад ключовими ТТХ можуть бути:

· Для БПЛА: дальність польоту, тактичний радіус, максимальна злітна маса;

· Для РЕБ: діапазон частот, дальність подавлення, час роботи;

· Для інших ОВТ: дальність ураження, кучність стрільби, бронезахист тощо.

Як пройти кодифікацію?

Кодифікація можлива в два способи. З використанням постанови КМУ №345 від 25.02.2015 (перший спосіб) та постанови КМУ №256 від 24.03.2023 (другий спосіб).

Обидва працюють. Однак при виборі того чи іншого варіанту потрібно врахувати специфіку розробки. До прикладу, кодифікація за постановою №345 найчастіше підходить для роботизованих комплексів, артилерії та подібної техніки. За постановою № 256  для БПЛА та систем РЕБ.

Як випробувати власну техніку?

1. За постановою КМУ №345 від 25.02.2015 можливі такі варіанти:

· Випробування з військовою частиною, яка використовує такий виріб. Однак відразу попереджаємо, це ускладнений процес: на комісії Міноборони доведеться доводити унікальність та необхідність такої техніки.

· Випробування через платформи BRAVE 1 / Залізний Полігон Мінстратегпрому. У цьому допоможе Державний науково-дослідний інститут випробувань ОВТ.

2. За постановою КМУ №256 від 24.03.2023 можливі такі варіанти випробувань:

· Спільні випробування з державним замовником (СБУ, МВС тощо).

· Самостійні випробування (бажано з військовою частиною) для підтвердження відповідності технічним вимогам, що затверджені Міністерством оборони та Генштабом.

· Самостійні випробування у разі наявності конкретної потреби в техніці (яку також надає відповідне командування або Генштаб).

Важливо! Тут наводимо узагальнений варіант проведення випробувань та кодифікації. Вказаний спосіб може різнитись залежно від техніки.

Отже, покроковий порядок кодифікації виглядає так:

1. Підготовка конструкторської документації.

2. Визначення ТТХ виробу.

3. Розробка програми та методики випробувань.

4. Проведення заводських випробувань виробника.

5. Організація випробування відповідно до постанови №345 або №256 (за результатами: підготовка протоколів та акта випробувань) на підтвердження кожної заявленої ТТХ.

6. Розробка технічних умов (ТУ).

7. Доопрацювання робочо-конструкторської документації (буде перевірятись відповідним військовим представництвом).

8. Збір документів. До прикладу за 345 постановою це: лист-опис виробу, технічні умови, програма та методики випробувань, акт та протоколи випробувань, відомості про конструкторську документацію.

9. Подача документів до Міноборони.

Що далі?

Після розгляду документів (та ще кількох етапів  які, звісно, залежать від виду виробу) розробка пройде кодифікацію та отримає номенклатурний номер НАТО (NSN). Це відкриє можливість для постачання техніки.

Якщо не знаєте, з чого почати  звертайтесь.

Ви розробили зразок ОВТ, але не знаєте, як пройти кодифікацію? Команда юридичної фірми ADVANQ допоможе вам розібратися з тактико-технічними вимогами, організувати та супроводити випробування, підготувати та подати документи.

Разом ми забезпечимо, щоб ваша техніка якнайшвидше нищила ворога на фронті.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com