Як митниця зміцнює кордон — Економічна правда
Митники оснащують пункти пропуску сучасними сканерами, вагами та генераторами, а працівників – бодікамерами.
Держмитслужба готується до відкриття моніторингового центру, який об’єднає низку елементів у потужну систему для покращення контролю, як це зробили митні адміністрації США та деяких європейських країн. Це дозволить підвищити ефективність виявлення правопорушень та зменшити корупційні ризики.
Наразі функціонують 58 пунктів пропуску через державний кордон України, у 48-х з них переміщуються комерційні вантажі. У відповідь на нові способи незаконного перевезення товарів та ухилення від сплати податків мають удосконалюватися і засоби митного контролю, які б дали змогу швидше оглядати транспорт, ефективніше виявляти порушення і збільшити надходження до держбюджету.
Технічні засоби митного контролю, які донедавна функціонували в пунктах пропуску, були фізично та морально застарілими. У середині 2024 року рівень забезпечення ними становив близько 57%, понад 25% підлягали списанню.
Виділені кошторисні призначення давали змогу лише підтримувати працездатність невеликих систем без ремонтів обладнання. Тому спільно з міжнародними партнерами митна служба запровадила низку проєктів, спрямованих на модернізацію митної інфраструктури на державному кордоні.
Особлива увага приділяється неінтрузивним методам митного контролю, тобто таким, що дозволяють перевіряти вантажі без необхідності відкриття транспортних засобів, вантажу та багажу, що значно скорочує час митного огляду.
Що маємо
Значна частка імпортних товарів (40%) потрапляє в Україну автомобільними видами транспорту, тому пріоритетним є забезпечення ключових пунктів пропуску через державний кордон сучасними технічними засобами митного контролю.
Першочергово ми провели діагностику наявних скануючих систем, призначених для перевірки транспортних засобів і вантажів за допомогою високоенергетичних рентгенівських променів. За результатами діагностики, сім сканерів стаціонарного типу, які часто виходили з ладу, зокрема через перебої з енергопостачанням, у 2024 році були додатково оснащені джерелами безперебійного живлення.
Зараз маємо 15 сканерів, частина з них працює, частина перебуває на різних етапах поставки. Вдалося відновити роботу мобільної скануючої системи, триває відновлення ще двох. Встановлені перші нові мобільні сканери, три доставлені в Україну, будуть поставлені ще чотири, така ж кількість законтрактована в рамках «польського кредиту». Частина цих контрактів реалізується за підтримки проєкту, що фінансує уряд США. Розраховуємо, що вони будуть завершені.
Системи дозволяють оглянути вантаж максимально швидко. Це зручно бізнесу і зменшує навантаження на митників. Середній час митного оформлення від подання декларації до випуску товару становить близько 68 хв. У разі виявлення аномалій ваговози розвантажують електронавантажувачі, що пришвидшує огляд.
Одну з лідерських позицій у рейтингу способів переправлення через кордон наркотиків, зброї та інших небезпечних товарів традиційно займає поштовий зв’язок. Недавно змонтовані 25 стаціонарних скануючих систем для огляду поштових відправлень і багажу допомагатимуть швидко перевіряти речі громадян на піших переходах через кордон і виявляти заборонені предмети в посилках.
Не менш дієвими у виявленні контрабандних товарів виявилися ручні сканери для дослідження вкладень у стінках автотранспорту. Розподілені між митними постами 35 портативних приладів дозволяють охопити майже всю лінію кордону.
Суттєвим технічним підсиленням для митників стали детектори вибухових та наркотичних речовин. Свої можливості на кордоні демонструють 30 таких засобів контролю, ще одинадцять проходять випробування. Для швидкого і точного вимірювання маси транспортних засобів на митних постах працюють десять сучасних вагових комплексів, загалом встановимо 36 одиниць такого обладнання.
Додатково в окремих пунктах пропуску встановлені інтелектуальні системи відеоконтролю з розпізнаванням номерних знаків транспортних засобів. Здатність митників оперативно реагувати на виклики підсилили колеги з митної адміністрації Німеччини, передавши нам спеціалізовані транспортні засоби.
Не залишилися без уваги і кінологічні команди, адже чотирилапі помічники подекуди не гірше за детектори допомагають боротися з популярними контрабандними товарами. Для них ОБСЄ передала 20 спеціалізованих кінологічних автомобілів, які підвищать мобільність кінологічних команд.
Безперебійне живлення для пунктів пропуску
Ми вжили заходи для недопущення відключення електрики в пунктах пропуску. Там, де це технічно було неможливо реалізувати, встановили джерела безперебійного живлення та стабілізатори напруги для скануючих систем. Роботу митних постів забезпечують 88 дизель-генераторів, плануємо встановити ще 40.
Таке оснащення дозволяє уникати зупинок у роботі та забезпечує стабільну роботу високотехнологічного обладнання, що особливо важливо в умовах підвищеного навантаження на енергосистему та зовнішніх загроз.
Митники тестують бодікамери
Реалізується ініціатива із застосування митниками індивідуальних портативних відеокамер. Результати першого етапу пілотного проєкту, який відбувався в пункті пропуску «Рава-Руська» на кордоні з Польщею, вражають: середній час митного оформлення скоротився на 40%, а митні платежі зросли на 5%.
Очікуємо, що партнери профінансують масштабування цього проєкту на пʼять великих пунктів пропуску з подальшим розширенням на всі інші.
Нове обладнання – не тільки на кордоні
Сучасна митна експертиза давно вийшла за межі візуального огляду товарів. Методи контрабанди та способи фальсифікації стають дедалі складнішими та технологічнішими, що змушує митницю відповідати на виклики часу.
Лабораторні дослідження дозволяють виявляти небезпечні та заборонені речовини, як-от наркотики, прекурсори, токсичні речовини, а також перевіряти склад і якість пального, харчових продуктів, добрив, металів, ювелірних виробів на предмет маніпуляцій з класифікацією товарів.
Розуміючи важливість експертного забезпечення, у 2024 році спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби оновила лабораторне обладнання. Серед придбаного – 31 одиниця сучасних приладів, які забезпечують високу точність та швидкість досліджень.
Газові хроматографи контролюють якість нафтопродуктів за міжнародними стандартами, визначають жирнокислотний склад олій та жирів, ідентифікують вміст спиртів. Автоматичні портативні аналізатори пального визначають якість бензину та дизельного пального за ключовими параметрами.
Атомно-емісійний спектрометр визначає наявність дорогоцінних металів у брухті та аналізує вміст поживних елементів у складі добрив. Газові хромато-мас-спектрометри розпізнають наркотики та пестициди.
ІЧ-фур’є-спектрометри ідентифікують органічні та неорганічні речовини, зокрема небезпечні домішки. Рентгенофлуоресцентні аналізатори дозволять детально дослідити ювелірні вироби (вставки з дорогоцінного металу та каміння).
Це лише частина нового обладнання, яке розширює можливості лабораторій. Це не просто модернізація, це якісний стрибок у здатності ефективно контролювати товари, виявляти контрабанду та запобігати економічним зловживанням. Водночас важливим аспектом є захист споживачів, бо контроль якості товарів унеможливлює потрапляння на ринок небезпечної або підробленої продукції.
Системи для огляду вагонів та контейнерів
У 2024 році 69% експорту і 31% імпорту були переміщені морським видом транспорту. Залізничний транспорт теж займає важливі позиції: 23% експорту і 25% імпорту. Враховуючи це, ми посилили контроль і на цих ділянках.
У 2025 році в Україні зʼявляться скануючі системи для огляду залізничних вагонів. Це високотехнологічне обладнання від європейського виробника докорінно змінить підхід до митного контролю. Досі такі проєкти не реалізовувалися ні за державні кошти, ні за підтримки міжнародної технічної допомоги.
Перші залізничні сканери будуть введені в експлуатацію для моніторингу потягів, що прибувають і відправляються із залізничних станцій на кордоні з Польщею. Процес сканування буде повністю автоматизованим з цілодобовим режимом роботи і можливістю двонаправленого сканування.
Також узгоджується питання поставок стаціонарних сканерів для огляду залізничних вагонів на кордоні із Словаччиною та Румунією.
Інноваційна система модернізованого кордону
Амбітні плани з оснащення кордону не обмежуються встановленням високоефективного обладнання. Готується запуск моніторингового центру, який об’єднає всі перелічені елементи в одну потужну систему контролю.
Інтегрована система передбачає моніторинг та інтелектуальний відеонагляд у пунктах пропуску в режимі реального часу, повний запис даних, об’єднання всіх методів контролю в одну аналітичну систему виявлення ризикових операцій.
Перехід на такі системи у США, Албанії та Казахстані підвищив ефективність виявлення правопорушень на кордоні і зменшив корупційні ризики.
Спільно з міжнародними партнерами опрацьовується оптимальний механізм застосування передових технологій, удосконалюється нормативна база, яка регулюватиме їх використання, налагоджується алгоритм взаємодії з «Укрзалізницею», Міністерством розвитку громад і територій, Адміністрацією морських портів України та іншими органами, що працюють на кордоні.
Це прискорить переміщення товарів, скоротить час митного оформлення і зробить діяльність митних органів більш прозорою та орієнтованою на бізнес.
Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
let facebook_loaded = false; function loadFacebook(){ facebook_loaded = true; (function(d, s, id) {var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];if (d.getElementById(id)) return;js = d.createElement(s); js.id = id;js.src = "https://connect.facebook.net/uk_UA/sdk.js#xfbml=1&version=v19.0&appId=166620513397294";fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, "script", "facebook-jssdk")); } /*document.addEventListener('DOMContentLoaded', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });*/ document.addEventListener('scroll', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий