TodayUA.com


Останні новини

«АрселорМіттал Кривий Ріг» заявив про «ознаки економічного тиску» з боку УЗ

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Як виглядає схема зведення багатоквартирного житла

Апрель 08
12:47 2025

Лише один з архітекторів селища Рудно завантажив у систему сотню будівельник паспортів, тоді як департамент архітектури Львівської міськради видав за 2022-2025 роки в Рудно лише 49 будівельних паспортів. Цю схему фіксуємо й в інших населених пунктах.

Рудненський будівельний ширпотреб

Селище Рудно розташоване відразу за кільцевою дорогою міста. Насправді це впритул до Львова. Тут гарно й затишно, переважає садибна забудова. А ще – багато лісів. Кілька років тому 42 га рудненських лісів одержали статус заказника. Це зробили зокрема, щоб уберегти їх від можливої забудови.

Рудно – менш розкручене, як, до прикладу, Брюховичі (інше селище на околиці Львова). Але як бачимо, і до нього дотягнулися руки забудовників. Та якщо у Брюховичах досить елітні новобудови, то Рудно, очевидно, вирішили облюбувати під економклас сумнівної якості.

Не так давно до Львівської міської ради звернулися власне мешканці Рудного, які й повідомили про випадки наступного схематозу: починається будівництво індивідуального житла – садибного будинку, а на виході отримуємо три- чи чотириповерхівку на кількадесят квартир.

Ми виїхали на місце, подивились на кілька таких прикладів. Насправді все виглядає сумно, бо це не будинки, а просто такий собі будівельний ширпотреб: відверто незграбна архітектурна робота, ділянка фактично повністю забудована, а отже, про паркінг чи озеленення мови взагалі нема, а по периметру – люки від септиків у кращому разі.

Один з майданчиків в Рудно, де будують індивідуальне житло

Один з майданчиків в Рудно, де будують «індивідуальне житло»

Коли ж копнули глибше і ретельно проаналізували, що видавалося через електронну систему (Єдину державну електронну систему у сфері будівництва) – були шоковані. Таких випадків не одиниці і навіть не десятки. Їх у рази більше.

Лише один з архітекторів наштампував сотню будівельних паспортів, за якими збудували оці будівельні «шедеври». Для порівняння. Департамент архітектури Львівської міськради видав за 2022-2025 роки в Рудно 49 будівельних паспортів. А тут один архітектор – сотню.

Але ж такий архітектор працював у Рудному не один. І це на селище, в якому населення всього-на-всього 8 тисяч людей. Масштаби не просто вражають, вони не вкладаються в голові.

Причина, чому це стало можливим і про яку я говорю вже не перший рік – не просто лояльне, а відверто прихильне до забудовників законодавство. Безкінечне спрощення процесів отримання необхідної документації на будівництво, купа лазівок для різноманітних схематозів.

І це все при тому, що наша міська інспекція ДАБК вже 5 рік поспіль не може отримати повноважень контролювати будівельні процеси в приєднаних громадах. Роблю висновок – комусь це вигідно, хтось від цього виграє. І це точно не громада.

Про схему, яку розтиражували у Рудно

Архітектор проєктує «індивідуальний» будинок до 500 квадратних метрів і завантажує документацію в електронну систему – так автоматично повідомляє про початок будівельних робіт.

Хто працює в містобудівній сфері, знає: законотворці подбали про таку опцію. Лобістів на державному рівні у забудовників вистачає. Так-от, до уповноваженого органу – у нашому випадку до Львівської міськради – можна не йти.

У процесі будівництва, звичайно, садибний будинок виростає у 14 житлових кімнат з не одним під’їздом. І туалетом чи не до кожної кімнати. А що – ДБНи ж дозволяють.

Коли житло зведено, його приймають в експлуатацію в Києві. Звичайно, на місце оглянути збудоване ніхто не виїжджає. Головне – щоб папірці були в порядку. Це для забудовника, звісно, не проблема.

Після цього нотаріус реєструє сумісну власність із частками 10-12 людей. Далі вони звертаються в БТІ чи до іншого приватника – той ділить будинок на 10-12 квартир. Технічна змога є (будинок же від початку проєктували з туалетом у кожній кімнаті та окремими виходами – з розрахунком під майбутні квартири).

Відтак реєстратор реєструє право власності – все, фінал. От і вся схема, як за допомогою будівельного паспорта перетворили індивідуальний будинок на багатоквартирне житло.

Чому ці дії містять ознаки протизаконних

Замість будівництва житлового будинку садибного типу фактично здійснюється самочинне будівництво багатоквартирного будинку, без отримання відповідних дозвільних документів, без належно затвердженої проєктної документації, а також на земельній ділянці, цільове призначення якої не відповідає фактичному будівництву.

Іншими словами, архітектор добре знає від початку, що він проєктує багатоквартирне житло, а не садибний будиночок. Забудовник добре усвідомлює, що на етапі перетворення індивідуального в багатоквартирне він би мав звернутись по містобуди для реконструкції, а не йти до БТІ і реєстратора. БТІ і реєстратор чудово розуміють, що будинок теоретично можна ділити, але точно не на окремі квартири. Утім нікого із задіяних у цій схемі це не спиняє.

Як нікого і не хвилює, що все це може нести загрозу життю і здоров’ю для потенційних мешканців цих будинків, а також для інших мешканців Рудного. Я вже не кажу про комфорт проживання. Бо його там не буде не те, що для тих, хто оселиться в цьому ширпотребі, а й для тих, кому не пощастило жити по сусідству.

Розбиті дороги, запарковані вулиці, перевантажені школа і садок, відсутність зелені, загазоване повітря, погана архітектура – невеликий перелік сумних наслідків, які ляжуть на плечі громади та міської ради і яких, на жаль, жодна електронна система реєстрації будівельних паспортів не враховує. Зате всі щасливі, що побороли корупцію в органах місцевого самоврядування. Це іронія.

«Ви влада, щось зробіть»

Наш департамент архітектури розпочав інвентаризацію всіх доєднаних громад, щоб виявити такі кейси. Та вже можу сказати, що Рудно – не унікальне, схему будівельних паспортів фіксуємо й у інших населених пунктах нашої ОТГ. Ба більше, сусіди до Львівської ОТГ теж говорять, що мають таких схематозників у їхніх ОТГ. Припускаю, що такі «діячі» є в кожній громаді. І це клопіт всеукраїнського масштабу.

Будемо домагатися позбавити ліцензій всіх причетних до схем архітекторів. Те саме з реєстраторами – вже готуємо відповідні звернення до Мін’юсту. Від ДІАМу вимагаємо провести перевірки на тих об’єктах, де будівництво ще триває. Маємо список таких адрес.

Ну і, звичайно, вже передали всі матеріали на управління стратегічних розслідувань Нацполіції та в прокуратуру.

У своєму бажанні все спростити держава створила велику проблему місцевому самоврядуванню. Начебто намагаючись подолати корупцію і перенести все у цифровий формат, насправді створили прекрасні умови для такого-от будівельного схематозу.

Зведення індивідуального житла в Рудно

Зведення «індивідуального житла» в Рудно

Бо кожна система повинна мати противаги – видаєте все, що можна, через електронну систему, тоді забезпечте належний контроль. Бодай відновіть перевірки, аби місцеві ДАБК могли оперативно реагувати на такі випадки.

Натомість маємо ситуацію, коли отримати документи на початок будівництва може кожен, хто захоче, а контроль за будівництвом де-факто не ведеться вже 5 років поспіль.

Вже підготували звернення в профільне міністерство – мусимо показати зворотний бік медалі електронної системи, до чого призводять такі процедури. Треба не просто розуміти ситуацію, але й щось із тим робити: відкладання вирішення проблеми може призвести до катастрофи.

І просимо усі громади, які мають схожу проблему, теж не мовчати. Бо коли закінчується таке схематозне будівництво, люди з усіма негативними наслідками біжать саме до місцевих посадовців – «зробіть щось, ви ж влада».

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com