Як врегулювати додатковий капітал — Економічна правда
Недосконалість законодавства стримує інвестиції в ТОВ і змушує йти в іноземні юрисдикції, проте є певні зрушення.
4 червня 2025 року Верховна Рада ухвалила за основу в першому читанні законопроєкт №13002 про внесення змін до статті 12 закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (закон про ТОВ).
Цей проєкт стосується забезпечення можливості створення в ТОВ і товариствах з додатковою відповідальністю (останні зустрічаються в корпоративній практиці суттєво рідше) додаткового капіталу та можливості його поповнення.
Традиційно саме в результаті своїх вкладів учасники отримують частки в статутному капіталі ТОВ. Проте слід відзначити, що сам статутний капітал є умовною величиною. Наприклад, закон про ТОВ взагалі не встановлює його мінімального розміру. До того ж на практиці вартість активів ТОВ нерідко може суттєво відрізнятися від формального розміру статутного капіталу, якщо вони не є його частиною. Сюди відносяться зокрема права інтелектуальної власності.
Що робити засновникам та інвесторам у ТОВ, якщо його активи суттєво більші, ніж формальний розмір статутного капіталу? Як засновникам ТОВ забезпечити себе від розмиття, а інвесторам отримати узгоджений із засновниками розмір частки?
Що відбувається
Хоча в законі про ТОВ згадується можливість непропорційності розміру часток до вкладів учасників, застосовувати ці норми виявилося складно. Частково це пов’язано з тим, що державний реєстр юридичних осіб більше не передбачає можливості зазначати розмір часток у ТОВ у процентах (що досить дивно). Зазначаються лише грошові розміри вкладів та розмір статутного капіталу.
Це призвело до ускладнень та непорозумінь у взаємовідносинах з державними реєстраторами, державними органами та фінансовими інституціями. Навіть якщо в статуті ТОВ передбачити процентний розмір частки, який буде непропорційним до вкладу учасника, і навіть якщо всі учасники за це проголосують, державний реєстр не має функціоналу для відображення такого стану справ.
Фактично виникла колізія між нормами закону про ТОВ, які залишають можливості для різного тлумачення, і тим, як на практиці ці норми можна імплементувати.
До ухвалення закону про ТОВ стаття 51 закону «Про господарські товариства» дозволяла учасникам ТОВ регулювати свої відносини щодо розмірів часток: «Зміни вартості майна, внесеного як вклад, та додаткові внески учасників не впливають на розмір їх частки у статутному капіталі, вказаної в установчих документах товариства, якщо інше не передбачено установчими документами».
Проте після набуття чинності законом про ТОВ цей закон втратив свою силу, створивши прогалину, яку законопроєкт №13002 має на меті врегулювати.
Інститут додаткового капіталу не є незнайомим для законодавства. Відповідно до частини 5 статті 16 закону «Про акціонерні товариства», «акціонери товариства можуть робити додаткові внески до додаткового капіталу та спеціальних фондів товариства без зміни кількості належних їм акцій та їх номінальної вартості».
Додатковий капітал також урегульований на рівні норм бухгалтерського обліку. Однак на рівні корпоративного права, яке застосовується до ТОВ, таких норм не існує. При цьому корпоративні правові системи інших країн, зокрема США, Канади, Великобританії, країн ЄС, містять норми щодо додаткового капіталу, які термінологічно можуть називатися additional paid-in capital або share premium.
Тож багато інвестиційних трансакцій щодо українських ТОВ структуруються через закордонні юрисдикції, бо українська юрисдикція не лише містить традиційні правові та правозастосовні ризики, а й українське право не має механізму для структурування та здійснення інвестицій, зокрема венчурних, в Україні.
Рішення є
Законопроєкт №13002 має на меті виправити проблему з дефектом механізму. Запропоновані норми точкові, але водночас конкретні. Проєкт пропонує змінити назву 12-ї статті закону про ТОВ на «Статутний капітал та додатковий капітал товариства» і доповнити її новою частиною четвертою такого змісту.
«Окремо від статутного капіталу товариства статутом товариства може передбачатися створення додаткового капіталу товариства за рахунок вкладів (внесків) його учасників. Вклади (внески) до додаткового капіталу товариства вносяться учасниками без зміни номінальної вартості чи зміни розміру статутного капіталу товариства.
У рішенні загальних зборів учасників товариства про залучення вкладу (внеску) до додаткового капіталу товариства визначається розмір такого вкладу (внеску). Вкладом (внеском) учасника товариства до додаткового капіталу товариства можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом».
Ухвалення законопроєкту №13002 дозволить зробити привабливими інвестиції в ТОВ або, як їх називають у галузі, private equity та venture capital, cash-in-інвестиції. Залучення таких інвестицій важливе для розвитку та відбудови багатьох українських підприємств, які постраждали внаслідок агресії російської федерації.
Такі інвестиції можуть стати механізмом залучення венчурних інвестицій в українські стартапи, зокрема в ті з них, які працюють у галузі технологій подвійного призначення (dual use) та військових технологій, особливо на ранньому етапі, коли стартапи ще «не доросли» до структурування через іноземні холдинги.
Ухвалення законопроєкту дозволить засновникам ТОВ, які доклали зусиль та досягли зростання вартості компаній, уникнути розмиття, залучаючи інвестиції у свої підприємства, а інвесторам – мати правовий інструмент, на який вони та їх юристи зможуть покладатися, структуруючи та здійснюючи інвестиції в ТОВ.
Українська асоціація венчурного та приватного капіталу (UVCA) ініціювала врегулювання цього питання і дякує народному депутатові Ярославу Рущишину і комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку за законодавчу ініціативу та співпрацю і сподівається, що парламент підтримає проєкт.
Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
let facebook_loaded = false; function loadFacebook(){ facebook_loaded = true; (function(d, s, id) {var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];if (d.getElementById(id)) return;js = d.createElement(s); js.id = id;js.src = "https://connect.facebook.net/uk_UA/sdk.js#xfbml=1&version=v19.0&appId=166620513397294";fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, "script", "facebook-jssdk")); } /*document.addEventListener('DOMContentLoaded', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });*/ document.addEventListener('scroll', function(){ if (facebook_loaded) return; loadFacebook(); });
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий