Дорадча група експертів звинувачує Комітет Ради у зволіканні з призначенням суддів КСУ
Члени Дорадчої групи експертів вважають спробою тиску вимогу Комітету ВР з питань правової політики подати всі необхідні документи щодо кандидатів на посади суддів Конституційного суду. Та заявляють, що необхідні документи Комітет має з лютого 2025 року.
Про це повідомила пресслужба Дорадчої групи експертів (ДГЕ) у Фейсбуці, передає кореспондент Укрінформу.
«Комітет ВРУ (з питань правової політики — ред.) вкотре намагається публічно перекласти відповідальність за майже пʼятимісячну затримку призначення суддів Конституційного Суду України на Дорадчу групу експертів. Комітет мотивує свою бездіяльність тим, що ДГЕ нібито не надає представникам Комітету всі документи щодо кандидатів», — йдеться у повідомленні.
В ДГЕ нагадали, що Комітет ВР з питань правової політики має подати на розгляд Верховної Ради своє рішення, довідку про результати спеціальної перевірки, а також список кандидатів на посади суддів КСУ, оцінених Дорадчою групою експертів. Також Комітетом мають бути передані документи, подані кандидатом.
«Закон і регламент ВРУ чітко і однозначно визначають перелік документів, які ДГЕ передає Комітету і якими документами оперує Парламент для ухвалення рішень щодо кандидатів на посади суддів КСУ. Ці документи – рейтинговий список, мотивовані рішення щодо відповідності кандидатів рівню високих моральних якостей та визнаного рівня компетентності у сфері права», — йдеться у повідомленні.
В пресслужбі наголосили, що у 2024 році за аналогічних умов Комітет провів співбесіди, а Парламент призначив суддею КСУ Сергія Різника без вимог до ДГЕ про надання не передбачених законом документів.
«Таким чином, в затримці розгляду кандидатів на посади суддів КСУ та публічних звинуваченнях ДГЕ вбачаються лише явні політичні мотиви та спроба тиску на Дорадчу групу експертів як незалежну конкурсну комісію, яка не є підпорядкованим Комітету підрозділом», — додали в Дорадчій групі експертів.
Також повідомляється, що всі передбачені законодавством документи ДГЕ передала профільному Комітету ще 19 лютого 2025 року.
«Отже, з 19 лютого в Комітету ВРУ з питань правової політики є всі передбачені законодавством умови та документи для ухвалення рішення про рекомендування кандидатів Верховній Раді для голосування щодо них. Разом з тим, станом на 7 липня, правовий Комітет не провів співбесід з кандидатами протягом майже пʼяти місяців з часу отримання документів», — додали в ДГЕ.
В оприлюдненому 4 липня роз’ясненні Комітету правової політики ВР йдеться про те, що Дорадча група експертів є допоміжним органом Верховної Ради, а тому на запит депутатів повинна передавати всі документи щодо кандидатів до КСУ.
«У зв’язку із цим Комітет під час підготовки питання щодо розгляду на конкурсних засадах кандидатур на посаду судді Конституційного Суду у Верховній Раді України має повноваження запитувати та отримувати всі документи, подані Дорадчій групі експертів кандидатами самостійно та/або на її запит під час проведення їх оцінювання», — йдеться у рішенні Комітету.
Читайте також: Лубінець назвав втрату кворуму КСУ загрозою для правового порядку України
Як повідомляв Укрінформ, голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Денис Маслов заявив, що двох суддів Конституційного Суду за квотою парламенту з-поміж кандидатів, яких рекомендувала Дорадча група експертів, призначать у квітні-травні.
За словами Маслова, у лютому Комітет отримав від Дорадчої групи експертів рейтинговий список кандидатів у судді КСУ. Після цього Комітет чекав від НАЗК результатів спеціальної перевірки кандидатів у судді, вони надійшли у березні.
Раніше повідомлялось, що 18 лютого Дорадча група експертів підбила підсумки етапу оцінювання компетентності кандидатів та сформувала рейтингові списки на п’ять посад суддів Конституційного Суду України за квотами Верховної Ради і Президента.
У підсумку оцінку «відповідає» отримали шість кандидатів, які допущені до конкурсного відбору на дві вакантні посади суддів КСУ за квотою ВР: Барабаш Юрій, Водянніков Олександр, Кириченко Юлія, Клименко Оксана, Тропін Захар, Цимбалістий Тарас.
Також оцінку «відповідає» отримали шість кандидатів, які допущені до конкурсного добору на три вакантні посади суддів КСУ за квотою Президента: Барабаш Юрій, Водянніков Олександр, Константий Олександр, Савчин Михайло, Солдатенко Оксана, Яроменок Роман.
27 січня Конституційний Суд через одночасну відставку трьох суддів — Віктора Кривенка, Володимира Мойсика і Віктора Колісника — втратив кворум.
Після відставки трьох суддів у КС залишилося лише 11 суддів, у той час як має бути 18. Зокрема, для проведення засідання Великої Палати необхідна присутність 12 суддів, а для ухвалення рішення потрібні голоси щонайменше 10 суддів.
Добором суддів до КС займається Дорадча група експертів (ДГЕ), яка покликана оцінити моральні риси і рівень компетентності у сфері права кандидатів від суб’єктів призначення – Верховної Ради, Президента і З’їзду суддів України.
Раніше повідомлялось, що конкурс по посади суддів до Конституційного суду України за квотою з’їзду суддів також було припинено через недостатню кількість кандидатів.
3 липня 2025 року новопризначений суддя Конституційного суду Олександр Водянніков склав присягу судді під час спеціального пленарного засідання КСУ.
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий