Ліквідація незалежності НАБУ і САП може вплинути на міжнародну підтримку
Ухвалення та підписання, реалізація закону щодо зменшення повноважень НАБУ і САП можуть негативно вплинути на підтримку України міжнародними партнерами та на бюджет.
Таку думку висловив народний депутат із парламентської фракції «Голос» Ярослав Железняк під час спілкування із журналістами, передає кореспондент Укрінформу.
«Сьогодні влада своїми голосами фактично ліквідувала НАБУ та САП. Юридично вони ще будуть працювати, але перестануть бути незалежними, тобто можуть стати ручними правоохоронним органами, що є серйозною загрозою», — зазначив Железняк.
Народний депутат додав, що тепер керівником органу прокуратури для прокурорів САП буде генпрокурор. «Це означає, що тепер генпрокурор буде визначати, який прокурор буде стежити за розслідуваннями НАБУ», — сказав Железняк.
За його словами, у законопроєкті передбачається, що Генпрокурор матиме право витребувати будь-яке провадження НАБУ та передати його на вивчення іншому прокурору. Також прибирається норма про заборону забирати в НАБУ провадження.
«Якщо НАБУ не виконуватиме вказівок генпрокурора — це є прямим наслідком забрання провадження в НАБУ. Прибирається право прокурорів САП забирати в інших органів провадження, які підслідні НАБУ», — зауважив Железняк.
Окрім того, зазначив депутат, документом передбачено, що директор НАБУ зможе витребувати справи в інших органів лише за погодженням із Генпрокурором. А керівник САП позбавляється можливості вирішувати спори про підслідність для НАБУ.
«Додається пряма норма, що Генпрокурор має право розглядати клопотання про закриття всіх кримінальних проваджень відносно ТОП посадовців і, відповідно, за наслідком розгляду клопотань закривати провадження», — наголосив Железняк.
Водночас, звернув увагу парламентарій, регламентується, що Генпрокурор погоджуватиме всі угоди про визнання винуватості, які укладатимуться у справах НАБУ.
Підозри у справах НАБУ зможе підписувати тільки Генпрокурор.
Парламентарій підкреслив, що з закону прибирається заборона Генпрокурору давати вказівки прокурорам САП.
«Дозволяється на період воєнного стану призначати прокурорів без конкурсу, а також підвищувати діючих прокурорів без конкурсу. Надається можливість звільняти прокурорів у зв’язку зі зміною штатки, чи ліквідацією підрозділу, тобто прокурори САП просто можуть бути звільненні через те, що їхній підрозділ змінить назву», — акцентував політик.
Железняк поінформував, що він та колеги вноситимуть до парламенту блокуючі постанови, аби не допустити підписання відповідного закону.
«Я переконаний, що зараз це (ухвалення та реалізація положень відповідої ініціативи – ред.) буде коштувати нам багато грошей, навіть із точки зору міжнародної підтримки», — заявив він.
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 22 липня ухвалила закон про зменшення повноважень НАБУ та САП.
Читайте також: У разі підписання закону НАБУ і САП стануть фікцією — голова антикорупційного комітету ВР
Зокрема, йдеться про законопроєкт №12414 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних зі зникненням осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану», до якого внесли ряд правок.
Після ухвалення закону директор НАБУ Семен Кривонос закликав Президента не підписувати його, оскільки тепер «дві незалежні інституції – НАБУ і САП – фактично повністю переводяться в залежний режим».
Європейська комісія висловила серйозну стурбованість рішенням Верховної Ради ліквідувати гарантії незалежності Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий