Нідерландський адвокат пояснив, чому рішення ЄСПЛ щодо Росії є історичним
У рішенні ЄСПЛ у справі «Україна та Нідерланди проти Росії» для потерпілих найважливіше те, що Росію визнано винною у грубому порушенні зобов’язань за Конвенцією з прав людини.
Про це нідерландський адвокат Фліп Шуллер, представник родичів загиблих рейсу МН17, сказав кореспондентові Укрінформу.
«Це, мабуть, один із історичних моментів у цьому рішенні, коли Росію визнано винною не лише у порушенні права на життя, бо загинули люди, а й у відсутності розслідування, байдужості, а також навмисному поширенні дезінформації. І це все Суд розцінив як порушення статті 3 — тобто як те, що принижує гідність і становить нелюдське поводження з родичами загиблих», — заявив він.
Адвокат нагадав, що стаття 3 Європейської конвенції з прав людини є однією з основоположних норм, яка не допускає винятків, навіть у воєнний час або за умов надзвичайного стану. На його думку, Суд таким чином підкреслив, що дії РФ «сягнули порогу серйозності», визначеного Конвенцією.
Читайте також: Рішення ЄСПЛ має історичне значення для всієї Європи — МЗС України
«Це нова фаза з юридичного погляду, і це дуже важливо — для всіх жертв, не лише для нідерландських. Суд визнав — байдужість Росії є порушенням її зобов’язань», — додав Шуллер, додавши, що рішення суду важливе не лише для Нідерландів, а й для України та світової справедливості.
Наступним складним питанням, за його словами, буде визначення справедливої сатисфакції.
«Це дуже, дуже непросто. І чесна відповідь — зараз ми не маємо уявлення. Бо вся Конвенція базується на припущенні, що держави-учасниці співпрацюють із Судом. Але якщо Росія тепер поза межами цього механізму, то, звісно, можна впасти в розпач і сказати: а який у цьому всьому практичний сенс? Але є й інший підхід — не дозволити, щоби це стало нормою чи сприймалося як звичне, не миритися з цим. У майбутньому, коли війна закінчиться, настане момент, коли ситуація почне нормалізуватися, і тоді питання репарацій неминуче постане. І це рішення стане важливим кроком на цьому шляху», — пояснив юрист.
Читайте також: ЄСПЛ зобов’язав Росію звільнити всіх осіб, позбавлених свободи на окупованих територіях — Стефанішина
Як повідомлялось, Європейський суд з прав людини у рішенні “Україна та Нідерланди проти Росії” відклав питання щодо справедливої сатисфакції. Питання виправлення порушень і можливих компенсацій потерпілим вирішуватиметься в межах компенсаційного механізму, який створюється Україною в межах роботи Міжнародного реєстру збитків.
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий