TodayUA.com


Останні новини

Угода про копалини не може суперечити вступу України до Євросоюзу

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Олександр Мережко, голова Комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва

Апрель 15
16:43 2024


Голова Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Верховної Ради Олександр Мережко активно проводить переговори з представниками країн Глобального півдня по парламентській лінії. У жовтні 2023 року українська парламентська делегація з ним на чолі уперше відвідала Уругвай, де взяла участь у конференції Міжпарламентського союзу. 23-27 березня цього року в складі української делегації Олександр Мережко брав участь у засіданні 148-ої Асамблеї Міжпарламентського союзу, що проходила у Швейцарії.

Укрінформ запитав Олександра Мережка про особливості перемовин з представниками країн Глобального півдня.

ЗАЯВЛЯЮТЬ ПРО НЕЙТРАЛІТЕТ І ВОДНОЧАС ПРОВОДЯТЬ ВІЙСЬКОВІ НАВЧАННЯ З РОСІЄЮ

— У чому полягає складність переговорів з представниками держав Глобального півдня?

— Це дуже різні країни з різних регіонів. Успіх нашого спілкування з ними визначається такими чинниками, як геополітика, економіка, культура, історія. Якщо, наприклад, це невеличка країна, яка сподівається, що міжнародне право її захистить від можливої агресії, наприклад, з боку якогось сусіда, то така країна скоріше нас зрозуміє і підтримає, тому що тут є взаємна зацікавленість у дотриманні міжнародного правопорядку. Має вплив і політичний чинник, тому що є країни прозахідної орієнтації, які є демократичними. Такі держави більше нас підтримують, ніж авторитарні.

Важливий і економічний чинник. Якщо країна, наприклад, зацікавлена в підтриманні продовольчої безпеки, і вона веде активну торгівлю з Україною зерном та різними сільськогосподарськими продуктами, то вона теж більш схильна нас підтримувати.

Разом із тим, є країни, з якими справді складно, які займають проросійську позицію. Не тому що вони проросійські, а тому що хочуть отримати економічні зиски і від Сполучених Штатів, і від Росії. Росія використовує економіку як важіль впливу – вдається до підкупу чиновників, або представників уряду. Інколи РФ дає хабарі й фінансує навіть деякі політичні партії в країнах Глобального півдня, є й такі випадки.

Деякі країни проявляють, я би сказав, навіть таке блюзнірство, чи лицемірство. Офіційно вони заявляють про свій нейтралітет, нібито, але водночас проводять військові навчання з Росією, скуповують в РФ велику кількість енергоносіїв, добрив, або допомагають Росії обходити санкції.

— Можете назвати ці країни?

— Хотів би залишити це за дужками. Хоча це справді проблема. Чесно кажучи, мене дуже дратує, коли представники цих країн починають заявляти абстрактні речі: «ми за мир», «ми нейтральні», а ми ж розуміємо, що ця країна проводить військові навчання з Росією, і Росія фінансує політичну партію, яка знаходиться там при владі. Такий факт є, і на це треба зважати.

Є країни, з якими у нас взагалі, на жаль, немає комунікації. Я маю на увазі Індію. Ми намагалися зустрітися з представниками цієї держави, в тому числі в рамках Міжпарламентського союзу, але марно. Чомусь вони ухиляються, і займають доволі проросійську позицію, хоча формально декларують нейтралітет. Насправді Індія економічно дуже пов’язана з Росією, і на превеликий жаль, займає проросійську позицію. А це велика країна. Ми намагаємося встановити контакт з їхнім парламентом, але поки не дуже вдається. В мене таке враження, що вони ухиляються від таких зустрічей.

ПРЕДСТАВНИКІВ ДЕЯКИХ КРАЇН ВДАЄТЬСЯ ПЕРЕКОНАТИ

— А чи є успіхи на шляху переговорів з країнами Глобального півдня?

— Зрушення є. Ми звертаємо увагу і на великі, й на маленькі країни. Приємною несподіванкою стало Кабо Верде. Це невеличка країна, населенням близько півмільйона, але, з’ясувалося, що вони ініціювали створення групи дружби з Україною у своєму парламенті. До неї увійшли 8 парламентаріїв, а ми ще не встигли цього зробити, обов’язково зробимо. Але було дуже приємно відчути ініціативу з їхнього боку. Кожна країна, навіть маленька, має один голос у Генеральній асамблеї ООН. Тому важливо їх переконувати, щоб вони підтримували нас. Крім того, засади рівності для нас принципово важливі. По суті, всі країни є рівними, не залежно від розміру.

Ще є одна впливова африканська країна, не буду її називати, яка є доволі проросійською, але ми не один раз зустрічаємося з ними. І я бачу, що вони потрохи починають розуміти ситуацію. Вони бачать, що Росія не припиняє агресію, бачать наслідки, в тому числі для економіки своєї країни. Вони починають розуміти, що Росія свідомо руйнує продовольчу безпеку: ціни йдуть угору, і це впливає на політичну ситуацію. Тому, звичайно, вони вже починають інакше дивитися на війну.

Крім того, треба роз’яснювати. Ми намагаємося пояснювати очевидні речі, чому переговори або дипломатичне вирішення зараз неможливі з вини Росії. Тому що РФ у цьому не зацікавлена. Насправді це вирішується дуже просто – агресор має припинити агресію і вивести війська з окупованих територій.

Це могло би дати сигнал для початку перемовин. Але Росія цього не робить. Ми також намагаємося залучити країни Глобального півдня до участі у Глобальному саміті миру.

Тетяна Пасова, Київ

Фото: Павло Багмут, Укрінформ 

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com