П’ять років нового територіального устрою України: досягнення, виклики і перспективи
Народні депутати, представники уряду, місцевого самоврядування, міжнародні партнери у форматі національного діалогу обговорили результати реформи децентралізації
У 2020 році відбулося формування нового адміністративно-територіального устрою України. Замість понад 11 000 місцевих рад було створено 1469 територіальних громад, ліквідовано 490 старих районів та утворено 136 нових. Аби підсумувати п’ятиріччя з часу проведення цих фундаментальних змін, народні депутати, представники уряду, місцевого самоврядування, міжнародних партнерів та експерти провели зустріч у форматі національного діалогу та обговорили результати реформи децентралізації, виклики, з якими вона зіткнулася, та окреслили наступні кроки для розвитку громад.
ВИПРОБУВАННЯ ПАНДЕМІЄЮ ТА ПОВНОМАСШТАБНОЮ ВІЙНОЮ
Як зазначив перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, новий адміністративно-територіальний устрій, ухвалений в 2020 році, пройшов складні випробування.
«Це були перші місцеві вибори та пандемія. Ми відразу побачили, чи справляється медична мережа. Далі в нас були виклики, пов’язані з великим будівництвом. Побачили, де та які громади треба підсилювати – і по медичному складнику, і щодо інфраструктури. Далі був найскладніший іспит – повномасштабне вторгнення. Ми всі побачили, що наші громади не просто впоралися, вони дали гідну відсіч ворогу. Сьогодні місцеве самоврядування є одним з фундаментальних частин обороноздатності та безпеки України», – зазначив перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.
Олександр Корнієнко
«Просто уявімо, що в нас не було б 1470 громад, а було б 11 000 маленьких сіл. В кожному свій господар, немає системи управління, немає нормального менеджменту. Не було б ресурсів на місцях, тому що повноцінні зміни до бюджетного кодексу так само були внесені в 2020 році. Безумовно, це одна з наших опор з точки зору дієздатності як держави», – додав голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін.
Начальник Тернопільської ОВА В’ячеслав Негода, що як заступник міністра розвитку громад та територій у 2019–2023 роках впроваджував реформу децентралізації в Україні, зазначив, що новий адміністративно-територіальний устрій пройшов іспит війною, довів спроможність громад і став міцною опорою держави в найважчі часи.
В’ячеслав Негода
«Адміністративно-територіальний устрій – це фундамент, на якому зведена вся система територіальної організації влади, місцеве самоврядування. Працюючи на Тернопільщині, я пересвідчився, що цей фундамент, який ми заклали, вистояв, він міцний. Всі 55 громад нашої області фактично є спроможними. Вже декілька місяців підряд як запровадили оцінювання ефективності їхньої діяльності, тобто проводимо певне рейтингування по 34 показниках. По всіх показниках, в тому числі надходження місцевих бюджетів, в нас є суттєві перевиконання. І ми бачимо, що такі тенденції продовжуються», – зазначив Негода.
ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА ГРОМАД: НОВІ ПІДХОДИ ДЛЯ ЗРОСТАННЯ СПРОМОЖНОСТІ
Учасники національного діалогу під час панельних дискусій обговорювали розвиток громад та зростання їх спроможності, залучення інвестицій та державну підтримку.
«В Україні діє принцип субсидіарності, тобто в рамках реформи децентралізації в громади направили багато ресурсів. Це податкові ресурси насамперед. Податок на доходи фізичних осіб – 64 відсотки – надходить у громади, податок на нерухомість, на землю, частина акцизу, частина податку на прибуток, єдиний податок. Також земельні ресурси, які громади отримали завдяки земельній реформі», – зазначив Олександр Корнієнко.
За його словами, не всі громади спроможні фінансово, тому діє принцип вирівнювання, щоб забезпечити фінансову збалансованість між місцевими бюджетами. Йдеться про вилучення частини доходів у близько сотні багатих громад і передача їх у кілька сотень неспроможних громад.
«Звичайно, ми працюємо над низкою державних програм, які зараз реалізуються через формат публічних адміністративних проєктів. Це нова тема, новий напрямок, який вже працює. Йдеться про відомі усім субвенції. Але ми змінили підхід. Тепер кожна така субвенція, кожна така потреба громади – це вже як проєкт, в якому громада має пояснити, чому їй потрібен, наприклад, шкільний автобус, чому їй потрібно інвестувати в харчування дітей у школах та інше. Громади не повинні чекати чогось від держави, а бути спроможними самим вирішувати свої питання і пропонувати партнерство державі, яка може виступати інвестором або навпаки надавати гарантії для інвестицій або кредитів», – зазначає Корнієнко.
За його словами, частина громад так працює. Але потрібно, щоб такі успішні кейси були не лише в містах-мільйонниках і середніх містах.
«В Україні 1469 громад, і всі вони мають право, мають потенціал бути спроможними, бути розвинутими. Тому це наше спільне завдання із профільним міністерством, профільним комітетом, керівництвом Верховної Ради. Ми вдячні міжнародним партнерам, які надають дуже багато технічної, організаційної підтримки і працюють над тим, щоб спроможність громади збільшувалась. Наша спільна мета – розвивати українські громади, адже сильні громади – це основа сильної держави», – наголосив Олександр Корнієнко.
РОЗМЕЖУВАННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ МІЖ ОРГАНАМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ І НАГЛЯД ЗА ЗАКОННІСТЮ
Під час національного діалогу обговорювали важливі проблеми місцевого самоврядування. Зокрема, йшлося про розмежування їх органів.
Як зазначила президентка Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад» Тетяна Єгорова-Луценко, на сьогодні є три рівні місцевого самоврядування: обласний, субрегіональний і місцевий. У процесі розподілу повноважень частина їх фактично дублюється.
«Це стосується передусім субрегіонального і місцевого рівнів. Тобто першочергово було завдання все передати на місцеве самоврядування. Це важливо, і це було правильно. Але ми залишили субрегіональний рівень, якщо так можна сказати, трохи оголеним. І за відсутності фінансування і повноважень вони ці п’ять років існують завдяки дотаціям і субвенціям з державного бюджету. Це не добре, коли місцеве самоврядування мають дотувати. Хоча є районні ради, які спроможні, мають чинні комунальні підприємства, лікарні, освітні заклади, аграрний сектор», – зазначила Тетяна Єгорова-Луценко.
Вона підкреслила, що позиція «Української асоціації районних та обласних рад» полягає в тому, що потрібно збалансовано підійти до питань і повноважень, які наразі може на себе взяти субрегіональний рівень.
«Наприклад, ми говоримо про районні дороги, адже це питання не вирішене. Ми говоримо про екологію: має бути все прибрано, чисто, і за це може відповідати також субрегіональний рівень», – зазначила Тетяна Єгорова-Луценко.
Для розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування потрібні зміни на законодавчому рівні.
«Розмежування повноважень – це наші євроінтеграційні зобов’язання. Ведеться робота спільно з профільним міністерством. В нас є дедлайн, це кінець березня 2026 року, коли маємо це ухвалити згідно з умовами програми фінансової підтримки Ukraine Facility», – прокоментував Віталій Безгін.
За його словами, ще одною умовою європейської інтеграції є впровадження нагляду за законністю рішень органів місцевого самоврядування.
«Ми працюємо над цим насправді з 2019 року, поки що не можемо дотиснути друге читання і вже прострочили індикатори перед нашими європейськими партнерами, тому зараз це вже питання не тільки здорового глузду, а й макрофінансової стабільності для України, бо за цей законопроєкт ми маємо отримати 520 млн євро… Тут є прихильники, є опоненти, але все одно це доведеться робити», – зауважив Віталій Безгін.
Олексій Рябикін
Національний діалог об’єднав близько 200 учасників. Під час заходу заступник міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін презентував проєкт оновленої Концепції реформування місцевого самоврядування, що передбачає удосконалення законодавства щодо формування громад та районів, підвищення фінансової спроможності громад, чітке розмежування та розподіл повноважень. Учасники заходу мали можливість обговорити цей проєкт та напрацювали ряд пропозицій, які ляжуть в основу нової державної політики у сфері місцевого самоврядування.
Юлія Томчишин, Тернопіль
Фото з фейсбук-сторінки Тернопільської обласної державної адміністрації
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий