Саміт НАТО у Гаазі показав, що Україна вже є частиною євроатлантичної безпеки
Саміт НАТО у Гаазі продемонстрував, що Альянс став сильнішим та більш об’єднаним і визнав, що Україна вже є частиною євроатлантичної безпеки.
Про це йдеться у колонці керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака та глави Місії України при НАТО Альони Гетьманчук «НАТО-Україна: взаємні інвестиції в євроатлантичну безпеку» для The Hill, передає Укрінформ.
«Для України кожен саміт НАТО є життєво важливим показником того, наскільки добре Альянс здатен адаптуватися до нових викликів і продовжувати слугувати найефективнішою гарантією безпеки для європейських країн. Це також показник того, наскільки країни-члени НАТО сприймають Україну як «одну зі своїх» і розуміють, що так само, як Альянс інвестує в безпеку і оборону України, ми інвестуємо в євроатлантичну безпеку і оборону. По суті, це взаємні інвестиції в євроатлантичну безпеку», — йдеться у публікації.
Як зазначається, попри скромні очікування від саміту НАТО в Гаазі, він продемонстрував повний провал планів РФ зруйнувати Альянс зсередини.
У підсумку саміт дав відповіді на ключові питання. По-перше, прогнози тих, хто стверджував, що США вийдуть з НАТО майже одразу після вступу президента Дональда Трампа на посаду, виявилися передчасними. Чітко підтвердивши відданість Америки статті п’ятої Вашингтонського договору, Трамп підтвердив роль США як лідера Альянсу. По-друге, мета зробити НАТО сильнішим і справедливішим шляхом зобов’язання збільшити витрати на оборону до 5% полягає не лише в тому, щоб змусити європейських членів НАТО взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку.
Читайте також: Президенти Литви та Німеччини обговорили підтримку України та тиск на Росію
«Це також являє собою довгоочікуване визнання України невід’ємною частиною євроатлантичної безпеки», — йдеться у статті.
Ще одним пунктом є той факт, що наполегливі спроби Росії переконати світ, що прагнення України до НАТО буцімто «змусили» Москву до вторгнення — і що як тільки Україна відмовиться від цієї мети, Росія «чарівним чином» стане конструктивною і розсудливою — вкотре провалилися.
«У столицях НАТО зростає розуміння того, що кінцевою метою Росії у війні проти України є не подавити амбіції України щодо НАТО, а знищити Україну як державу і націю та відновити російську імперію в новій формі. Іншими словами, недопущення вступу України до НАТО не є кінцевою метою Путіна — це лише інструмент для її досягнення», — йдеться у публікації.
НАТО не переглянуло жодної зі своїх попередніх позицій щодо майбутнього членства України, і, хоча ці формулювання не були повторені в комюніке, на думку авторів статті, варто почати інтерпретувати дане упущення як визнання Альянсом незворотності євроатлантичного шляху нашої держави, який більше не потребує постійного повторення в кожній його заяві.
Наголошується, що відповіді, надані в Гаазі, не є остаточними, а адаптація НАТО до нової євроатлантичної реальності триває. «Незважаючи на підтверджену відданість США п’ятій статті, Європа повинна взяти на себе більшу відповідальність, проявити більше ініціативи та по-справжньому розпочати нарощування своїх оборонних можливостей. Роблячи це разом з Україною, чиї збройні сили унікально загартовані сучасною війною з Росією, а також її динамічною оборонною промисловістю та технологіями, цей процес значно полегшить і пришвидшить», — зазначається у статті.
На думку авторів, Україна самостійно реалізує Стратегічну концепцію НАТО щодо нейтралізації Росії як найбільш значної та безпосередньої загрози безпеці союзників, не будучи членом Альянсу та без залучення його військ.
«Ви серед друзів» — цією фразою в Гаазі неодноразово вітали Президента України Володимира Зеленського. Результати саміту в Гаазі прокладають шлях до дня, коли українського Президента вітатимуть словами: «Ви серед союзників»», — резюмується у статті.
Як повідомляв Укрінформ, 24–25 червня 2025 року в нідерландській Гаазі відбувся саміт НАТО. Головними темами стали оборонні витрати, підтримка України й оновлення стратегії стримування у відповідь на агресивні дії Росії.
Фото: АА
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий