що зроблено у 2024 році та чого чекати у 2025-му
В Україні сформовано повноцінний ринок гуманітарного розмінування, на якому працюють понад 70 операторів. Що треба для ефективної роботи
Гуманітарне розмінування – ключ до відновлення України як під час війни, так і після її завершення. 2024 року вдалося досягти чимало: затвердити Національну стратегію протимінної діяльності, запустити ринок гуманітарного розмінування, удосконалити систему бронювання саперів та розвинути вітчизняну техніку для розмінування.
Проте 2025 рік принесе нові виклики: скорочення фінансування, можливі затримки з перевіркою очищених ділянок і складнощі роботи в умовах війни. Що вже зроблено та як подолати ці виклики?
РОЗМІНУВАННЯ У 2024-МУ: ФОРМУВАННЯ НОРМАТИВНОЇ БАЗИ І ЗАПУСК РИНКУ
Гуманітарне розмінування – пріоритетне завдання для України, адже це не лише основа відновлення після війни, а й насамперед питання безпеки та життя людей. Наразі від російських мін постраждали 1088 цивільних осіб, 319 з яких загинули. Близько 10% постраждалих – діти. Обсяг потенційно замінованих територій України сягає 139 тис. км² – це більше, ніж площа Греції, Болгарії чи Австрії.
Щоб подолати цей виклик, над розмінуванням працюють понад 70 операторів протимінної діяльності та більш як 4 тисячі саперів. Про це під час Demine Ukraine Forum 2024 повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Які основні досягнення в гуманітарному розмінуванні маємо у 2024 році, і які виклики чекають на нас у 2025-му, розглянемо далі.
Досягнення №1: ухвалення Національної стратегії протимінної діяльності
28 червня 2024 року Кабінет Міністрів України затвердив Національну стратегію протимінної діяльності до 2033 року та Операційний план її виконання на найближчі три роки. Документ, розроблений за участі Асоціації саперів України, передбачає очищення близько 80% деокупованих територій від вибухонебезпечних предметів упродовж 10 років. У межах реалізації стратегії проводиться обстеження територій. Першочергово визначаються ділянки поза зоною ризику, які можна швидко передати кінцевим споживачам. Небезпечні ж території передаються фахівцям для подальшого розмінування.
Ця стратегія, у поєднанні із Законом про протимінну діяльність 2018 року та національними стандартами, робить законодавство України в цій царині одним з найбільш розвинених у світі. Крім того, наявність Національної стратегії зміцнює довіру донорів та дозволяє залучати міжнародну підтримку, що надзвичайно важливо у воєнний час.
Досягнення №2: вдосконалення системи бронювання для саперів
Одним з важливих досягнень стало вдосконалення системи бронювання для саперів, які задіяні в гуманітарному розмінуванні. Тепер через застосунок «Дія» можна оперативно бронювати фахівців, що забезпечує безперервну роботу операторів протимінної діяльності.
Досягнення №3: розвиток техніки та інновацій
Українські виробники техніки для розмінування зробили значний крок вперед, презентувавши безпілотні системи та роботизовані косарки для підготовки ґрунту. Косарки особливо важливі, оскільки підготовка ґрунту часто займає понад 50% часу та ресурсів саперів. Ці інновації демонстрували у жовтні 2024 року на виставці Security 2.0, співорганізатором якої була Асоціація саперів України, що стало підтвердженням потенціалу вітчизняного виробництва в галузі гуманітарного розмінування.
Виставка Security 2.0
Досягнення №4: запуск ринку гуманітарного розмінування
Держава зробила важливий крок у започаткуванні ринку гуманітарного розмінування. Попри те, що ринок ще не працює системно, вже оголошено тендери, які дозволяють сертифікованим операторам брати участь у процесі. Перші переможці цих тендерів уже розпочали очищення сільськогосподарських територій. Це сприяє залученню міжнародної допомоги, адже донори звертають увагу на ініціативи держави в частині забезпечення прозорості ринку.
ПОДОЛАННЯ ВИКЛИКІВ У 2025-МУ: ЗАВДАННЯ ДЛЯ ОПЕРАТОРІВ, ДЕРЖАВИ І ДОНОРІВ
Однак, попри здобутки, операторам протимінної діяльності доводиться зіштовхуватися з низкою серйозних викликів, що вимагають швидкої адаптації та комплексного підходу до нових реалій.
Виклик №1: Робота в умовах повномасштабної війни
Головним викликом для операторів протимінної діяльності залишається робота, ускладнена реаліями війни. Окрім гарантування безпеки саперів, виникають численні логістичні та адміністративні труднощі, пов’язані з організацією їхньої роботи. Це ускладнюється умовами блекаутів та постійних обстрілів. Наприклад, нещодавно поблизу готелю, де перебували сапери, стався обстріл, через що довелося евакуювати команду та передислокувати її. Пошук безпечного житла та створення належних умов для роботи – постійний виклик, з яким стикаються оператори.
Для ефективного вирішення цього питання операторам потрібні офіцери з безпеки, які братимуть участь у плануванні операцій разом з операційними менеджерами. Важливо враховувати специфіку війни, зокрема логістичні труднощі, та заздалегідь попереджати донорів і замовників про можливі ускладнення ще на етапі подання проєктів і комерційних пропозицій.
Виклик №2: Зменшення фінансування протимінної діяльності
Зменшення фінансування гуманітарних проєктів, зокрема в галузі протимінної діяльності, стало серйозним викликом для нашої роботи. На конференції Ukrainian Mine Action Conference у Лозанні під час особистого спілкування з окремими донорами, які активно підтримували Україну з 2022 року, було підтверджено значне скорочення рівня допомоги. Зокрема, Держдепартамент США зменшив свою підтримку найбільшого проєкту протимінної діяльності на 55%.
Одним із найбільш потерпілих з фінансової точки зору напрямів є навчання з мінної небезпеки. Понад 300 000 людей пройшли навчання від Асоціації саперів України, але цього явно недостатньо, адже небезпека від обстрілів та нерозірваних боєприпасів залишається високою. Тому навчання мають бути постійними та охоплювати значно більшу кількість українців, щоб зберегти більше життів.
Не менш критичним є забезпечення допомоги тим, хто постраждав від мін та вибухонебезпечних предметів. У 2024 році Асоціація саперів України реалізувала п’ять успішних проєктів, але на 2025 рік передбачено лише один, підтримка якого й досі під питанням. За цей час ми надали фінансову допомогу 2175 постраждалим, але в нашій базі постраждалих зареєстровано 2878 людей, які потребують негайного лікування та реабілітації, без чого вони не зможуть повернутися до нормального життя.
Держава повинна акцентувати увагу донорів на важливості збереження фінансування програм допомоги постраждалим від мін та навчання мінної безпеки. Необхідно активно використовувати майданчики та форуми для обговорення цієї теми, щоб ці програми залишалися в пріоритеті, поруч з фінансуванням інновацій і техніки для розмінування.
Навчання населення з запобігання ризиків від вибухонебезпечних предметів (EORE), інструктори Асоціації саперів України
Виклик №3: Перевірка очищених ділянок державними інспекціями
Після очищення території оператор передає її на перевірку державній інспекції для зовнішнього контролю якості. Лише після підтвердження відсутності невідповідностей ділянку можна передавати кінцевому користувачеві.
У 2025 році ми можемо зіткнутися із ситуацією, коли одночасно на перевірку передаватимуть багато ділянок. Через збільшення кількості операторів є ризик, що органи контролю якості не зможуть швидко опрацювати усі заявки. Це призведе до затримок і ймовірного невиконання зобов’язань за контрактами.
Для ефективного розв’язання цієї проблеми національному органу протимінної діяльності слід звернутися до центрів, що здійснюють інспекцію, та отримати інформацію про кількість ділянок, які вони зможуть перевірити упродовж 2025 року. Оператори повинні заздалегідь повідомити про кількість ділянок, які планують передати на перевірку, оскільки обсяг таких ділянок, вочевидь, значно зросте, зокрема через оголошені Центром гуманітарного розмінування тендери.
Отже, гуманітарне розмінування – основа відновлення України. Це складний і тривалий процес, який потребує значних ресурсів, часу та організації. Однак, незважаючи на труднощі, ми маємо чітку мету відповідно до Національної стратегії протимінної діяльності: до 2034 року звільнити від мін 80% деокупованих територій. І я вірю, що ми досягнемо цієї мети.
Тимур Пістрюга, голова правління Асоціації саперів України
Фото надані Асоціацією саперів України
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий