TodayUA.com


Останні новини

Адвокати Фірташа відповіли щодо санкцій, запроваджених Британією

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

Важливі законопроєкти липня

Август 09
09:18 2024


Випуск 22: підвищення військового збору, позбавлення держнагород, підтримка малих народів РФ у прагненні до незалежності
Від 8 до 21 липня 2024 року було зареєстровано 25 законопроєктів: 2 – від Президента, 8 – від Кабміну і 15 – від народних депутатів. Обидва президентських законопроєкти пропонують впровадження правових підстав для позбавлення державних нагород (звання Героя України, заслуг перед державою або в різних галузях, орденів, медалей та ін.), що вестиме до позбавлення соціальних пільг для таких осіб. Про ці та інші законопроєкти читайте далі в огляді експертів «Вокс Україна».

ПОСИЛЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ПРИ АГЕНТСТВІ З РОЗШУКУ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ АКТИВІВ (АРМА) 

Урядовий законопроєкт 11397 має розширити повноваження Громадської ради при АРМА. 

Наразі Громадська рада може делегувати двох представників до конкурсної комісії на заміщення вакантних посад у АРМА. Після ухвалення законопроєкту комісія має щонайменше на 40% складатися із членів Громадської ради. Така сама норма поширюється і на дисциплінарну комісію. 

Крім того, пропонується надати громраді можливість обирати зі свого складу членів, які братимуть участь у визначенні управителів активами, а також делегувати представників на засідання комісії з питань реалізації активів. 

Представники Громадської ради отримають право перевіряти ефективність управління арештованими активами. Додатково Громадська рада зможе отримувати від агентства інформацію про його діяльність та надавати висновки до щорічних звітів про діяльність агентства. 

Законопроєкт також пропонує, щоб, окрім оприлюднення річних звітів про свою діяльність, АРМА публічно висвітлювала результати проведення перевірок ефективності управління активами, переданими іншим органам в управління.

Запропоновані зміни є частиною заходів Державної антикорупційної програми (ДАП) на 2023–2025 рр., які мають сприяти підвищенню ефективності АРМА.

ПІДВИЩЕННЯ ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ ТА ПОДАТОК «НА ЦУКОР»

Законопроєкт №11416 пропонує підвищення податків для наповнення бюджету. Це необхідно для фінансування оборонного сектору.

Однією з ключових новацій є підвищення ставки військового збору для українців з 1,5% до 5%. Також за пропозицією військовий збір почнуть платити: 

● юрособи та фізичні особи-підприємці (ФОПи) ІІІ групи на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок 5% від обороту) – 1% від доходу;

● ФОПи платники єдиного податку І, ІІ та IV групи – кожного місяця 10% від мінімальної зарплати (800 грн на липень 2024);

● покупці банківських металів – 5% від вартості металів;

● юрособи та ФОПи, які вроздріб продають ювелірні вироби із золота, платини, дорогоцінного каміння, – 30% від їхньої вартості;

● особи та підприємства, які купують, отримують у подарунок чи спадок легкові автомобілі, – 15% від вартості авто (крім легкових авто, наданих особам з інвалідністю згідно із законодавством);

● особи, які продали нерухомість, – 5% від доходу з продажу; 

● оператори мобільного зв’язку – 5% від вартості послуг надання мобільного зв’язку. 

Крім того, законопроєкт містить такі пропозиції: 

● підприємства, що продають пальне, авансом сплачуватимуть 0,5 мінімальної зарплати (4000 грн) за кожен кубометр резервуарів для зберігання пального як частину сплати податку на прибуток;

● установити акциз на солодкі напої в розмірі 0,1 євро (приблизно 4,5 грн на липень 2024) за 1 літр напою; 

● безмитний ліміт у 150 євро для міжнародних поштових відправлень зменшити до 45 євро та лишити тільки для відправлень від фізичних осіб.

За підрахунками уряду, запропоновані заходи вже цього року дадуть змогу додатково залучити до бюджету близько 125 млрд гривень. 

Окрім цього, Кабмін пропонує зобов’язати платників податків проводити на вимогу контролювального органу (Державної податкової служби) інвентаризацію майна та готівки під час проведення перевірки. Особи, що перевірятимуть, отримають право бути присутніми під час інвентаризації (тепер інвентаризацію можна проводити без їхнього залучення). Якщо платники податків відмовляються від участі податківців у інвентаризації, то їхнє майно може бути заарештовано. 

Уряд пропонує запровадити нові правила нарахування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО): на час воєнного стану дати місцевій владі право встановлювати мінімальний розмір бази для нарахування ПДФО на території громади, але не менше від розміру мінімальної заробітної плати. Це закриє «лазівку», коли працедавець платить працівникові менше мінімальної зарплати (наприклад, наймає його / її не на повну ставку), щоб зменшити базу оподаткування для ПДФО. Це положення не поширюватиметься на установи, які фінансуються із державного бюджету, комунальні підприємства та підприємства і громадські організації осіб з інвалідністю (за умови, що 50% працівників – особи з інвалідністю, і фонд оплати праці цих осіб – не менше ніж 25% від витрат на оплату праці).

ДОЗВІЛ НА ПОЗБАВЛЕННЯ ДЕРЖАВНИХ НАГОРОД

Нещодавно Президент вніс до Верховної Ради України два законопроєкти – 11410 та 11411 про процедуру позбавлення державних нагород. Вони пропонують змінити положення кримінального, кримінально-процесуального, кримінально-виконавчого кодексів та закону про державні нагороди України.

Перший законопроєкт має передбачити додаткове покарання як позбавлення державної нагороди України. Його зможуть застосувати до осіб, засуджених за тяжкі чи особливо тяжкі злочини, а також правопорушення проти національної безпеки та міжнародного правопорядку. Також нагород можуть бути позбавлені люди, що потрапили під санкції Ради національної безпеки та оборони (РНБО). Це розширює можливості для позбавлення нагород не лише за кримінальні правопорушення, але й за підтримку держави-агресора.

Пропонується детально прописати порядок виконання цього рішення. Це забезпечить чіткий механізм реалізації рішення суду та уникнення правових колізій.

Другий законопроєкт передбачає, що особа, позбавлена звання «Герой України», втрачає право на податкові та соціальні пільги.

Сподіваємося, що ухвалення цих законопроєктів підвищить відповідальність за тяжкі злочини та сприятиме ретельнішому відборові кандидатів на отримання державних нагород. 

ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМЦІ НА РИНОК ПРАЦІ

Законопроєкт 11405 має створити сприятливі умови для іноземців, які бажають працювати та навчатися в нашій країні. Він:

● запроваджує єдиний дозвіл на працевлаштування та перебування (проживання) в Україні. Втративши роботу, іноземець не позбудеться права на проживання. Дозвіл на проживання діятиме ще пів року для пошуку нового місця праці;

● термін, протягом якого іноземець має прибути в Україну і підписати трудовий контракт, збільшується з 90 до 180 днів. Це дає більше часу для адаптації та підготовки до роботи в Україні.

Також автори закону пропонують скасувати дозволи на працевлаштування для громадян ЄС, іноземців, які звернулися за захистом, та іноземців, що вчилися в українських університетах. Останні протягом 9 місяців після закінчення навчання матимуть змогу працевлаштуватися. Це підвищить привабливість українського ринку праці та сприятиме інтеграції України в європейський економічний простір.

Додатково проєкт зобов’язує службу зайнятості складати перелік вакансій, які не вдається закрити понад рік і які можуть заповнити іноземні працівники.

НОВІ ПІДХОДИ ДО РОЗПОДІЛУ ДОПОМОГИ СІМ’ЯМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ

Законопроєкт №11407 пропонує поліпшення соціального захисту близьких військових, що опинилися в полоні або зникли безвісти. Військовослужбовець матиме право скласти письмове розпорядження, яке визначатиме, хто отримуватиме його грошове забезпечення у разі захоплення в полон або зникнення безвісти. Це нововведення значно підвищує гнучкість і забезпечує дотримання особистих побажань військовослужбовців. Раніше таких можливостей не було, і виплати здійснювали виключно членам сім’ї за жорстко визначеним (спочатку – дружина або чоловік військовослужбовця, за їх відсутності – неповнолітні діти та їхні опікуни, а в разі їх відсутності – батьки, брати і сестри рівними частинами). Після ухвалення закону отримувачем забезпечення зможе бути і не родич.

Згідно з проєктом, усі виплати військовослужбовця отримує особа, зазначена в особистому розпорядженні. 

Якщо військовослужбовець не склав особистого розпорядження, грошове забезпечення виплачується дружині (чоловікові), законним представникам неповнолітніх дітей, а також батькам рівними частками. За відсутності цих осіб виплати здійснюють повнолітнім дітям, рідним братам та сестрам рівними частинами в загальному розмірі, що не перевищує 20% грошового забезпечення військовослужбовця. Останнє положення проєкту потребує уточнення, оскільки незрозуміло: якщо розподіляється 20% грошового забезпечення, то де залишається і як розподіляється решта,  – на рахунках військової частини, на рахунках військовослужбовця чи на спеціальних рахунках держави. 

Ще одне важливе нововведення – включення невиплачених сум грошового забезпечення до складу спадщини в разі загибелі військовослужбовця.

Як і раніше, дія закону не поширюватиметься на військовослужбовців, що добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини або дезертирували.

ПІДТРИМКА НАЦІОНАЛЬНИХ РУХІВ КОЛОНІАЛЬНИХ НАРОДІВ РФ

Законопроєкт 11402 фіксує прагнення України сприяти реалізації прав (політичних, економічних, культурних) колоніальних народів РФ та підтримку їхнього прагнення до незалежності. Законопроєкт є рамковим, його норми описують:

● підтримку інституційної розбудови національних рухів колоніальних народів. Вона містить матеріально-технічну та консультативну допомогу для зміцнення їхніх організаційних структур (зокрема, через формування національних чи регіональних представницьких органів), розроблення стратегій (проведення навчальних програм та консультацій з питань державного управління) та проведення громадських кампаній (за захист прав людини, прав колоніальних народів);

● координація взаємодії з представницькими центрами для досягнення спільних цілей та підвищення ефективності їхньої діяльності на міжнародній арені;

● дії України для включення представників колоніальних народів до міжнародних переговорів та форумів, де вирішуються питання їхньої долі (проведення дипломатичних заходів, участь у міжнародних конференціях та форумах);

● підтримку розвитку національних культур і мов колоніальних народів, збереження та популяризація культурної спадщини, підтримка освітніх програм і проєктів, спрямованих на відродження та розвиток національних мов і культури цих народів.

Ці завдання розподілені між українськими міністерствами, зокрема Міністерством закордонних справ, Міністерством освіти й науки, Міністерством культури та інформаційної політики. Крім того, проєкт передбачає, що Міністерство оборони України координуватиме створення військових формувань із представників колоніальних народів РФ у складі Сил оборони України та підготовку основ для руху опору на територіях їхнього проживання. Ці формування складатимуться з добровольців відповідних національностей та військовополонених, які відмовилися повертатися до Росії та готові до збройної боротьби з колоніальним режимом.

Автори:

Вікторія Виговська, молодша аналітикиня проєкту «Індекс реформ»

Олег Іванов, аналітик «Вокс Україна»

«Вокс Україна»

«VoxUkraine» – аналітичний центр, який досліджує розвиток економіки, державного управління, суспільних та реформаторських процесів.

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com