ЄС може відкрити два кластери у переговорах з Україною про вступ за час головування Польщі
Під час Польського головування в ЄС можливо відкрити один або два кластери у переговорах з Україною і Молдовою щодо входження до Євросоюзу та зробити в процесі розширення ЄС протягом пів року більше, ніж було зроблено у цьому контексті протягом минулих десяти років.
Про це у вівторок у Брюсселі під час слухань у Комітеті Європейського парламенту із закордонних справ заявила єврокомісарка з розширення Марта Кос (Marta KOS), повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Сподіваюся, що за підтримки країн-членів протягом Польського головування (в ЄС) ми побачимо відкриття одного або двох кластерів (у переговорах) з Україною і Молдовою, а також прогрес у кількох інших кластерах і главах з країнами Західних Балкан. Щоб сприймати це у контексті: якщо країна-кандидат є наполегливою у реформаторських зусиллях, ми можемо побачити більше прогресу протягом Польського головування, ніж досягнуто протягом минулих десяти років. Є можливим провести 10 міжурядових конференцій. Такою є амбіція моя і моєї команди. І це здійсненно», — зазначила представниця Європейської комісії.
Читайте також: Віцепрем’єр-міністерка — міністерка юстиції України Ольга Стефанішина
Вона зауважила, що вперше за минулі десять років відкрилася реальна перспектива вже під час поточного мандату Єврокомісії та Європарламенту привести до ЄС принаймні одну, а можливо – дві або три країни, що докладають активних зусиль з підготовки до входження у ЄС. У цьому контексті, за її словами, сам ЄС несе величезну відповідальність за підготовку майбутніх членів до того, щоб вони змогли отримати власне місце в Європейському Союзі.
«Так, агресивна війна (Росії) проти України відкрила вікно можливостей для розширення та нові перспективи. Але я була дуже чіткою з усіма співрозмовниками протягом кількох минулих тижнів, що не буде жодних політичних «знижок». Процес розширення залишається основаним на досягненнях… Європейські цінності, верховенство права та фундаментальні цінності залишатимуться наріжним каменем у політиці розширення ЄС та основою для реформованого та збільшеного Європейського Союзу в майбутньому», — наголосила Марта Кос.
Читайте також: Польське головування в ЄС приділить значну увагу відповідальності Росії за злочини в Україні
Відповідаючи на запитання депутатів, єврокомісарка зазначила, що Україна проводить величезну роботу у впровадженні реформ, у чому вона мала можливість переконатися під час нещодавнього візиту до Києва, першого після призначення на посаду.
«Україна здійснює величезну роботу. Коли я говорила з паном (Президентом) Зеленським, він просив мене відкрити всі глави вже цього року, говорив: ми хочемо, і ми це зробимо. Коли я почула це знову, то зазначила — все це не лише про відкриття, але й про закриття (переговорів)… Є можливим відкрити з ними перший кластер фундаментальних (прав), і навіть 31-й, це закордонна політика, вже у цьому році. Якщо вони виконають усе, що обіцяли, і якщо ми зможемо забезпечити успішні процедури у Раді ЄС», — зауважила Кос.
Вона наголосила, що в процесі переговорів про розширення саме рішення країн-членів має вирішальне значення. В процесі входження до ЄС лише однієї країни-кандидата Рада ЄС має прийняти 150 одноголосних рішень, щоб розпочати і завершити переговорний процес.
Читайте також: Зеленський — про вступ до ЄС: 2025 рік має бути таким результативним у перемовинах, як це потрібно Україні
«Для України і Молдови нам необхідно отримати три одноголосні рішення. Цього тижня ми представимо Раді ЄС доповідь по скринінгу. Це буде перше одноголосне рішення. Потім ми маємо розглянути досягнуті показники — тоді ми знову повинні отримати одноголосне рішення. Й після цього – підтримати думку Єврокомісії, і знову одноголосим рішенням», — сказала представниця Єврокомісії.
Вона повідомила, що обговорювала ці питання з Польським головуванням в ЄС під час нещодавнього візиту до Варшави.
«Процес входження, — це не справа лише моєї роботи або роботи Європейської комісії. Це також, і головним чином, про те, що країни-члени будуть робити, і які рішення вони прийматимуть», — додала Марта Кос.
Як повідомлялося, раніше єврокомісарка з розширення ЄС Марта Кос зазначала, що Переговорний кластер 1 «Основи процесу вступу в ЄС» з Україною можуть відкрити, найімовірніше, у квітні-травні 2025 року. Цей перший фундаментальний кластер відкривається першим і закривається останнім в процесі переговорів про входження.
Переговори про вступ до Євросоюзу нових держав-членів поділені на 35 розділів-глав, 33 з яких об’єднані у шість тематичних кластерів, які відкриваються почергово.
За кожним з розділів Єврокомісія спочатку проводить офіційний скринінг відповідності законодавства України з правовими нормами Євросоюзу.
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий