TodayUA.com


Останні новини

Яка вартість лохини в Україні

0 комментариев Читать всю статью

Ми в соцмережах

ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за численні порушення прав людини у справі за позовами України й Нідерландів

Июль 10
10:05 2025


Велика палата Європейського суду з прав людини у Страсбурзі оголосила рішення у міждержавній справі «Україна та Нідерланди проти Росії», у якому визнала численні порушення прав людини з боку держави-агресора.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, рішення оголошував президент ЄСПЛ Маттіас Гійомар.

У своєму рішенні суд підкреслив масштаби та природу насильства в Україні та наголосив на загрозливих заявах Росії щодо права України на існування, які створювали небезпеку для миру в Європі.

«В жодному конфлікті раніше не було такого майже всезагального засудження за кричущу зневагу держави-відповідача до основ міжнародного правопорядку, починаючи від Другої світової війни», — заявив Гійомар.




ЄСПЛ встановив, що в період з 11 травня 2014 року, коли розпочалися бойові дії на Сході України, до вересня 2022 року, коли Росія припинила бути стороною Європейської конвенції з прав людини, відбувалися порушення статті 2 (право на життя), статті 3 (заборона катувань, нелюдського або принижуючого гідність поводження), статті 4 (заборона примусової праці), стаття 5 (право на свободу та особисту недоторканність), статті 8 (право на повагу до приватного й сімейного життя), а також ще 4 статей. Росія здійснювала контроль над військовими і сепаратистськими формуваннями на Сході України, тож відповідальність за бездіяльність щодо них покладається саме на неї.

Суд наголосив на системних та взаємопов’язаних практиках грубого й незаконного поводження з боку представників Росії. Зокрема, йдеться про позасудові страти цивільних та українських військових, тортури, сексуальне насильство, нелюдське та принизливе поводження, примусову працю, вбивства цивільних, свавільне переміщення й депортацію цивільного населення, переслідування релігійних громад, крім УПЦ (МП), придушення української мови та культури, депортацію дітей.

Суд дійшов висновку, що у справі про збиття рейсу MH17 мали місце порушення статей 2, 3 і 13. Росія не провела ефективного розслідування авіакатастрофи, не співпрацювала зі слідством, надавала неправдиву інформацію та перешкоджала розслідуванню.

«Родичі загиблих страждали від глибокого горя, а також через відсутність доступу до тіл і зволікання з розслідуванням. У деяких випадках тіла так і не були знайдені. Не було надано повної інформації, а поведінка Росії поглибила їхні (рідних жертв — ред.) страждання», — наголосив суд, кваліфікувавши це як нелюдське поводження.

Суд постановив, що Росія має звільнити всіх, кого було позбавлено волі до 16 вересня 2022 року в окупованих територіях і хто досі утримується російською владою; співпрацювати у створенні міжнародного механізму для ідентифікації всіх дітей, вивезених з України на територію Росії або під її контроль до 16 вересня 2022 року; відновити контакт між дітьми та їхніми сім’ями або опікунами, а також забезпечити їх возз’єднання.

Як повідомлялося, справа “Україна та Нідерланди проти Росії” стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ у 2014 році; збиття літака рейсу MH17.






Справа «Україна та Нідерланди проти Росії» є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.

Читайте також: Справа «Україна та Нідерланди проти Росії» у ЄСПЛ допоможе Україні встановити справедливість — Мудра

Окрему частину провадження становить заява Нідерландів щодо збиття малайзійського «Боїнга», внаслідок чого загинули всі 298 людей на борту. З огляду на масштаб порушень, до справи долучилися 26 держав та одна неурядова організація.

У Страсбурзі 12 червня 2024 року відбулися усні слухання, під час яких Україна представила свою позицію як щодо подій з 2014 року, так і щодо воєнних злочинів Росії з початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Проміжне рішення суду вже встановило відповідальність РФ.

ЄСПЛ 25 січня 2023 року у рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на сході України, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території Донбасу, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією Російської Федерації.

Читайте також: Рада ІКАО ухвалила рішення у справі про MH17 — Росія несе відповідальність за збиття літака

Суд визнав, що російські військові перебували на території України з квітня 2014 року, і задокументував широкомасштабне розгортання армії РФ щонайменше із серпня 2014 року. Тим самим ЄСПЛ фактично спростував заяви Москви про «відсутність військ» в Україні.

Також ЄСПЛ встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка перебувала під ефективним контролем російських загарбницьких адміністрацій, а отже, події підпадають під юрисдикцію РФ.

Росія з 2022 року припинила брати участь у провадженнях у ЄСПЛ. Водночас вона несе відповідальність за рішеннями щодо скарг, поданих до вересня 2022 року.

На розгляді ЄСПЛ залишаються ще чотири міждержавні заяви «Україна проти Росії» та близько 9500 індивідуальних скарг, що стосуються подій у Криму, на Донбасі, в акваторії Азовського моря та в контексті повномасштабного вторгнення Росії.

У червні 2024 року ЄСПЛ оголосив рішення по суті в першій міждержавній справі «Україна проти Росії (щодо Криму)», визнавши існування численних порушень прав людини в тимчасово окупованому Криму з боку держави-агресора.

Share

Статьи по теме






0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


TodayUA.com